Dzieciom na oazie wiązano ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". "Nie mogły samodzielnie korzystać z toalety"

Modlitwa
Na obozie Oaza Nowego Życia w Tylmanowej dzieci miały wiązane ręce
Źródło: manusapon kasosod/Getty Images/FB Biuro Ochrony Praw Dziecka
Na obozie Oaza Nowego Życia w Tylmanowej dzieci miały wiązane ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". O sprawie poinformowało Biuro Obrony Praw Dziecka, które otrzymało anonimowe nagrania. Sprawą zajmie się prokuratura.

Tylmanowa. Młodzi uczestnicy rekolekcji mieli wiązane ręce

Biuro Obrony Praw Dziecka poinformowało w mediach społecznościowych o interwencji dotyczącej związywania rąk dzieciom na obozie organizowanym przez księży katolickich.

- Dzieci przebywające na obozie Oaza Nowego Życia, stopień 2 w Tylmanowej alarmują, że księża w ramach zabawy związują im ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". W trakcie takiej "zabawy" dzieci muszą poruszać się same ze związanymi rękoma po terenie i schodzić ze schodów w budynku, w którym były zakwaterowane. Nie mogły też samodzielnie korzystać z toalety - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Zobacz wideo: Kościół i religia

Kościół i religia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Jak podkreśla BOPD, takie "zabawy" naruszają godność dzieci i narażają na niebezpieczeństwo. - Upadek ze schodów osoby ze związanymi rękoma może zagrażać jej zdrowiu i życiu. Ograniczanie kilkunastoletniemu dziecku możliwości samodzielnego skorzystania z toalety i proponowanie mu przez dorosłego mężczyznę "pomocy" w tej czynności jest czymś niedopuszczalnym i może być interpretowane jako bardzo poważne naruszenie Kodeksu karnego - przekazano.

Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury

Jak podaje tvn24.pl, prezes Biura Obrony Praw Dziecka Karolina Krupa-Gaweł zawiadomiła prokuraturę okręgową w Łodzi o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez opiekunów kolonijnych. - Według jej ustaleń, poszkodowane dzieci pochodzą z Łodzi i okolic, a organizatorem obozu jest Ruch Światło - Życie Archidiecezji Łódzkiej - czytamy.

Moderator diecezjalny Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Marcin Majsik w rozmowie z portalem TVN24 potwierdził, że ta wspólnota jest organizatorem rekolekcji w Tylmanowej.

- W prowadzeniu rekolekcji dla młodzieży w Polsce i za granicą od dawna wykorzystywany jest symbol związanych rąk. Obrazuje on właśnie zniewolenie grzechem. Dotyczy to nie tylko kościoła katolickiego, ale i innych kościołów. (...) Pierwszego dnia pobytu, po kolacji o 18.30, kadra poprosiła, by spośród uczestników zostali chętni, którzy chcą wziąć udział w działaniu symbolicznym - powiedział duchowny.

Jak informuje TVN24, wśród sześciu opiekunów jest tylko jeden kapłan, pozostali to osoby świeckie. Rekolekcje potrwają do 17 sierpnia.

Przeczytaj całą rozmowę z księdzem Marcinem Majsikiem na stronie TVN24.

Zobacz wideo: Autor "Sodomy" o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/Biuro Obrony Praw Dziecka

Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/Getty Images/FB Biuro Ochrony Praw Dziecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości