Razem z Ukrainą

8-latek przez kilka tygodni śpiewał na ulicy i zbierał pieniądze. Chciał wesprzeć ukraińską armię

Razem z Ukrainą

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
mikrofon

Nasi wschodni sąsiedzi od miesięcy bronią swojego kraju przed rosyjską agresją. Mimo że cały świat wpiera i wysyła broń do Ukrainy, to wciąż jej brakuje. W takich okolicznościach postawa 8-latka z Czernihowa zasługuje na najwyższe uznanie. Chłopiec śpiewał na ulicy ukraińskie piosenki, aby zebrać pieniądze i wesprzeć armię swojego kraju.

8-latek śpiewał na ulicy, aby zebrać pieniądze dla wojska

Serhij Moroz ma zaledwie osiem lat. Chłopiec przez dobrych kilka tygodni wychodził na ulicę Wali w Czernihowie i śpiewał ukraińskie piosenki. Tak chciał uzbierać pieniądze, które wspomogą ukraińskie wojska. - Śpiewał tak dobrze, że zebrał 64 000 hrywien (ok. 8 tysięcy złotych) dla Sił Zbrojnych Ukrainy i przywiózł do kwatery głównej - przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja Charytatywna Serhija Prytuli. - Pieniądze zostały przekazane i chłopiec wspólnie z Prytulą postanowili, że sfinansują naprawę zdobytego rosyjskiego czołgu, który w przyszłości zniszczy okupantów - dodano.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Na profilu fundacji na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym chłopiec rozmawia z założycielami organizacji. Na wideo widać, że członkowie fundacji są mocno wzruszeni postawą 8-latka. - My tutaj, jako cały zespół jesteśmy po prostu zasmarkani i we łzach z powodu tego młodego Kozaka - czytamy pod postem.

Jak dzieci wspierają ukraińską armię?

Warto dodać, że 8-latek z Czernihowa nie jest jedynym dzieckiem, które próbuje wesprzeć ukraińską armię. W kwietniu szeroko opisywana była historia sześcioletniej Sołomiji Reut. Dziewczynka dzięki grze na flecie zbierała pieniądze na kamizelkę kuloodporną. Niezbędne środki zdobyła w zaledwie dwa dni. Do kieszeni kamizelki 6-latka włożyła odręcznie napisany liścik. Podziękowała w nim żołnierzom za obronę ojczyzny.

Natomiast Sawelij Żuwak na ulicach Łucka zachęcał przechodniów do gry w szachy. Ośmiolatek siedział na jednej z głównych ulic miasta z szachownicą i kartką z napisem: "W szachy grasz - armii pomagasz". Każdy zostawiał tyle pieniędzy, ile mógł. Pieniądze dla ukraińskiej zbierała również Walerija Jeżowa - dziesięcioletnia mistrzyni świata w warcabach. Dziewczynka - grając z przechodniami - uzbierała 21 tys. hrywien (ok. 2,6 tys. zł). - Chciałam pomóc naszym wojskowym i spytałam mamę, jak mogę to zrobić. Mama zapytała, co potrafię robić najlepiej. Oczywiście - grać w warcaby - mówiła młoda Ukrainka. Pieniądze, które zebrała młodziutka mistrzyni zostały przekazane Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Katrin Sauerwein/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości