Gorące tematy

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia br. Zostanie on zrealizowany przy użyciu interaktywnego formularza dostępnego na stronie GUS. Jak go wypełnić? O tym mówiła adwokat Eliza Kuna.

Spis przeprowadzany będzie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Za odmowę udziału grozi kara grzywny do 5 tys. zł. W tym roku podstawową formą spisu jest ta za pośrednictwem strony spis.gov.pl . W wyjątkowych sytuacjach można dokonać samospisu drogą telefoniczną lub udzielając wywiadu bezpośrednio u rachmistrza.

Jakie informacje są zbierane?

- Socjologowie, którzy pracują w Głównym Urzędzie Statystycznym, co kilka lat zmieniają informacje, które z punktu widzenia interesu państwa i danych statystycznych są istotne. W tym roku położono m.in. nacisk na temat migracji społecznych, czyli jak często się przeprowadzamy, ale są także pytania do osób, które nie są obywatelami naszego kraju, ale tutaj pracują. Czyli nie tylko Polacy mogą uczestniczyć w tym spisie, ale też wszyscy, którzy tutaj mieszkają i mają np. kartę pobytu - tłumaczyła Eliza Kuna.

Podane informacje wykorzystywane są do celów statystycznych, by wiedzieć, np. ile osób mieszka w Warszawie. Obecnie większość ludzi nie mieszka tam, gdzie jest zameldowana.

- Dlatego GUS zbiera te informacje, by wiedzieć, ile faktycznie w danej gminie mieszka osób. Od tego zależy przydział środków na daną gminę – wyjaśniła prawniczka.

Czy można odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania?

Na większość pytań jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć. Adwokat zaznaczyła, że wyjątkiem są te dotyczące religii. Co więcej, niektóre osoby są wylosowane do spisu szczegółowego, który zawiera o wiele więcej wrażliwych pytań. Wówczas istnieje możliwość odmówienia odpowiedzi. Jak brzmią przykładowe pytania? Dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Pomoc sąsiedzka. Jak Polacy wspierają się w pandemii?

Eklektyczne mieszkanie w Lublinie. "Dodatki są najważniejsze. Identyfikują mnie jako gospodynię"

Autyzm u dzieci. "4 razy częściej jest diagnozowany u chłopców niż u dziewczynek"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości