Gorące tematy

Wstrząsający raport o biedzie. "Pani Helena od połowy miesiąca żywi się wyłącznie chlebem znalezionym w śmietniku"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Raport o biedzie – jakie wnioski z niego płyną?

Opublikowano raport o biedzie, z które wynika, że każdego dnia ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy zaspokojenia i niezaspokojenia podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych. Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna i organizatorka Szlachetnej Paczki opowiedziała nieco więcej o tych zatrważających danych.

2 miliony Polaków żyje na skraju ubóstwa

Dane opublikowanego we wtorek raportu o biedzie są wstrząsające. Okazuje się, że każdego dnia ponad dwa miliony Polaków walczy o to, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Przeprowadzono również badania dotyczące tego w jaki sposób Polacy widzą biednych.

- Okazało się, że aż 1/3 z nas nie zauważa biednych osób, 1/3 z nas mówi, że nie zna nikogo, kto żyje w tak ciężkiej sytuacji. Nie wiem, jak to jest możliwe, jeśli zderzymy to z tym, że aż 5 proc. osób w kraju ma 20 zł. lub mniej dziennie na absolutnie wszystko. Na mieszkanie, na wyżywienie, na środki czystości, na ogrzanie. Jeżeli byśmy porównali Polskę do takiego budynku, gdzie jest 100 mieszkań, to w aż czterech mieszkaniach nie byłoby ogrzewania. Ludzie by nie grzali dlatego, że po prostu ich nie stać - wyjaśniła Joanna Sadzik.

Do takich osób właśnie dociera Szlachetna Paczka. Już od jesieni jej wolontariusze pomagają osobom, które gorzej sobie radzą.

Jak postrzegamy biedę?

Są osoby, które uważają, że bieda bierze się z alkoholu, choroby czy lenistwa, a głód kojarzą przede wszystkim z krajami trzeciego świata.

- A tymczasem docieramy do pani Heleny, która płaci wszystkie rachunki, a od połowy miesiąca żywi się tylko i wyłącznie chlebem. Takim chlebem, który znajdzie w świetniku, przygrzewa go na patelni bez żadnego tłuszczu, a jej sąsiedzi zauważają ją dopiero wtedy, kiedy ona mdleje na ulicy, po prostu z niedożywienia. Osoby, które żyją w takim skrajnym ubóstwie, bardzo często nie chcą absorbować innych swoją trudną sytuacją - podkreśliła Joanna Sadzik.

Każdy powinien mieć świadomość, jak wygląda sytuacja w kraju w kwestii biedy oraz jak bardzo potrzebne są takie akcje jak Szlachetna Paczka, która dociera do osób najuboższych.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości