"Rodziny bez granic" na pomoc uchodźcom. "Nie mogę uwierzyć w to, że są w stanie przetrwać noc"

Rodziny bez granic
Rodziny bez granic
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Rodziny bez granic" to grupa w social mediach, dzięki której można otrzymać rzetelne informacje dotyczące pomocy uchodźcom. Akcja rozpoczęła się od rodzinnej inicjatywy Laury Gilewskiej i Piotra Kubkowskiego. Dziś społeczność tworzy ponad 11 tys. osób z całej Polski.

Rodziny bez granic

Dramat uchodźców koczujących na polsko-białoruskiej granicy wstrząsnął opinią publiczną. W tle politycznych przepychanek zwykli ludzie organizują pomoc, gromadzą informacje i zbierają niezbędne produkty.

- Symbolem grupy stał się rysunek, który mała dziewczynka, uchodźczyni, narysowała w lesie - wyjaśnia aktywistka Anna Alboth. - Potem ten domek był rysowany przed siedzibą straży granicznej. To był pierwszy protest, który się rozpłynął na całą Polskę.

Do grupy może przyłączyć się każdy, kto chce pomóc lub potrzebuje wsparcia w organizowanej przez siebie akcji.

Zbiórka darów dla uchodźców

Grupa służy przede wszystkim do wymiany informacji o protestach, gestach solidarności, zbiórkach rzeczowych i finansowych oraz podejmowanych bezpośrednich działaniach pomocowych - wolontariusze na własną rękę poszukują ludzi w przygranicznych lasach.

- Aktywistka wczoraj w nocy znalazła rodzinę z czwórką dzieci leżącą na ziemi - mówi Laura Gilewska. - Żadne dziecko nie miało więcej niż osiem lat, najmłodsze było kilkumiesięczne. Było tak wyziębnięte i wycieńczone, że właściwie w ogóle się nie ruszało - dodaje.

W akcje włączają się rodziny, grupy sąsiedzkie i pojedyncze osoby. Szczególnie ważne są ciepłe ubrania, które w obliczu nadchodzącej zimy mogą ocalić czyjeś życie.

- Nawet nam, ciepło ubranym, jest zimno - zdradza Anna Alboth. - Kiedy spotykamy ludzi w lasach, czasem nie mogę uwierzyć w to, że są w stanie przetrwać noc. Wspaniałe jest to, że ludzie w Polsce chcą pomagać. To jest straszne, że trzeba mówić coś takiego i prosić ludzi o ubrania, choćby dla dzieci, w ciemnych kolorach, żeby nie byli widoczni w lesie, ale taka jest rzeczywistość - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie