Co uczniom nie podoba się w szkole? Powstał raport o stanie polskiej oświaty

uczniowie w szkole
Powstał raport o stanie polskiej oświaty
Źródło: Maskot/Getty Images
Polscy uczniowie wypunktowali realne problemy, z jakimi mierzą się w szkole. Podali również własne, uzasadnione propozycje zmian. To wyniki raportu o stanie polskiej oświaty. Jakich zmian chcą młodzi ludzie?

Uczniowie o jakości nauczania w Polsce

Podczas konwencji „Przyjazna szkoła”, która odbyła się 27 sierpnia, uczniowie mówili o pogarszającej się jakości nauczania w Polsce. Poruszyli takie tematy jak przeładowana i w wielu kwestiach przestarzała podstawa programowa, podejście do środowiska, kontrowersyjne podręczniki do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, przemoc w szkole, nieprzestrzeganie przez nauczycieli praw ucznia, lekceważenie problemów, z którymi borykają się w swoich domach itd.

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Raport o stanie polskiej oświaty

Młodzież między 16. a 24. rokiem życia przygotowała raport o stanie polskiej oświaty. Sporządzono go na podstawie ankiety, którą wypełniło 8707 młodych ludzi z całej Polski - 5012 kobiet, 2768 mężczyzn, 589 osób niebinarnych i 338, które wybrały opcję „wolę nie podawać”; 1587 uczennic i uczniów klas 4–8 szkół podstawowych, 4401 liceum, 1626 technikum, 103 szkół branżowych i 990 absolwentów.

Aż 92 proc. ankietowanych nie popiera decyzji i wizji polskiej oświaty obecnego ministra edukacji, Przemysława Czarnka. Nowego przedmiotu HiT chce się uczyć zaledwie 5 proc. uczniów. Z kolei 72 proc. chce więcej edukacji w kwestiach ekologii i zmian klimatycznych. 96 proc. uczniów twierdzi, że obecny program nauczania jest przeładowany.

65 proc. ankietowanych stwierdziło natłok prac domowych, a 72 proc. – że nie poszerzają one wiedzy. Uznane zostały w większości za odtwórcze, robione wieczorami, po długim dniu nauki w szkole, w przerwie między przygotowaniem do sprawdzianów i kartkówek, nie przynosząc nic prócz zmęczenia.

Jakie zmiany w edukacji proponują uczniowie?

Uczniowie proponują rozwiązania w postaci m.in. częstszych prac projektowych, grupowych, w kołach zainteresowań – które są angażujące i twórcze. W propozycjach zmian pojawiło się również wprowadzenie form wypowiedzi otwartych, jak eseje, debaty oksfordzkie czy zadania zespołowe. Chcą spędzać zdecydowanie więcej czasu na zewnątrz, proponując organizację części zajęć w parkach, na skwerach czy w przyszkolnych ogrodach. Chcieliby również więcej informacji zwrotnych, zamiast samych tylko ocen.

Aby wszystkie powyższe zmiany były możliwe, potrzebna jest również jeszcze jedna - zmniejszenie liczby osób w klasie. Młodzi proponują liczebność klas nie przekraczającą 18 osób. Podkreślają, że daje to nauczycielom możliwość bardziej indywidualnej pracy z uczniami.

Mniej liczne klasy oznaczają z kolei, że trzeba zatrudnić więcej nauczycieli. A tych brakuje. Jak więc to zrobić? Podnieść ich pensje. Obecne wynagrodzenia, plus wszystkie inne wymienione wcześniej problemy, zniechęcają młodych ludzi do kariery w niesieniu kaganka oświaty. W efekcie przyszłość polskiej edukacji i dorastających na niej młodych ludzi budzi niepokój zarówno samych zainteresowanych, jak i ich rodziców.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości