Gorące tematy

W tych szkołach uczniowie nie będą korzystać z kontrowersyjnego podręcznika do HiT. Powstała specjalna mapa

Gorące tematy

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Gazeta Wyborcza
otwarte książki na biurku

Stowarzyszenie Wolna Szkoła stworzyło mapę placówek oświaty, w których nauczyciele nie będą używać książki autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego do nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Okazuje się, że nawet szkoły katolickie nie są przychylne najgłośniejszej publikacji minionych tygodni. Na stale aktualizowanej planszy można sprawdzić, które placówki nie włączyły publikacji do spisu obowiązujących podręczników.

Podręcznik do HiT i projekt mapa szkół bez s(HIT)-u

"Mapa szkół bez (s)HIT-u" to projekt nauczycieli i aktywistów, którzy przez kilkanaście dni sprawdzali, czy w wykazach szkolnych podręczników znalazła się książka, która bulwersuje opinię publiczną od kilku tygodni.

Twórcom mapy udało się zebrać dane z ponad 1,7 tys. szkół. Okazuje się, że w zaledwie 46 placówkach nauczyciele chcą korzystać z promowanego przez ministerstwo podręcznika. Prawie pół tysiąca szkół zadeklarowało, że będzie korzystać z alternatywnego wydawnictwa, które nie przeszło jeszcze wszystkich procedur wymaganych do dopuszczenia do użytku.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Ta baza pokazała skalę niechęci do ministerialnego podręcznika do HIT-u i przeszła nasze najśmielsze przypuszczenia. Liczba szkół, które wybierają podręcznik Roszkowskiego, mieści się w granicach błędu statystycznego. Nie ma rozgraniczenia na województwa, wszędzie sytuacja wygląda podobnie - powiedziała cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Anna Schmidt-Fic z Wolnej Szkoły, jedna z liderek Protestu z Wykrzyknikiem. I dodaje: "Trafiliśmy też na kilka szkół katolickich. To oznacza, że poziom indoktrynacji, jakim kipi ta książka, jest zbyt duży nawet dla tych, którzy co do zasady zgadzają się z wartościami prezentowanymi przez prof. Roszkowskiego. W tym przypadku stawiają tamę i mówią: tego już za wiele".

Kto wybiera podręcznik szkolny?

Wybór podręcznika jest autonomicznym prawem nauczyciela zagwarantowanym przed przepisy dotyczące oświaty. Ostatnio media obiegła informacja o burmistrzu Ustrzyk Dolnych, który zakazał korzystania z podręcznika na terenie gminy. Takie działanie nie jest zgodne z obowiązującym prawem.

- Nie tędy droga. Akcja bojkotu HiT opiera się właśnie na wolnym wyborze nauczyciela. Organ prowadzący nie ma uprawnień, by mu go narzucić. Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak nie wyobraża sobie, aby nauczyciele odmówili pracy z podręcznikiem profesora Roszkowskiego, a burmistrz Ustrzyk Dolnych zakazał jego stosowania w szkole, dla której gmina jest organem prowadzącym. Obie sytuacje są niedopuszczalne, choć rozumiem, że postawa burmistrza jest podyktowana autentyczną troską o dobro dzieci. Możemy apelować i przekonywać, ale niech wszystko odbywa się w granicach prawa - dodała Anna Schmidt w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Prawo w żaden sposób nie obliguje nauczyciela do pracy z podręcznikiem. Może on korzystać z samodzielnie przygotowanych materiałów, jest natomiast zobowiązany do realizacji podstawy programowej.

Stale aktualizowana mapa jest dostępna pod tym adresem. W sieci dostępna jest również petycja skierowana do dyrektorów szkół ponadpodstawowych, której autorzy apelują o niekorzystanie z podręcznika pióra Wojciecha Roszkowskiego. Można ją podpisać tutaj.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: temmuzcan / Getty Images

Pozostałe wiadomości