Gorące tematy

Pogrzeb Elżbiety II dobiegł końca. Królowa spoczęła obok najbliższych

Gorące tematy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl, bbc.com
Trumna królowej Elżbiety II

W poniedziałek, 19 września 2022 roku oczy całego świata skupione były na Londynie, gdzie odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Najdłużej panująca w historii Wielkiej Brytanii monarchini zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. W ostatnim pożegnaniu wzięli udział członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej i zagraniczni dygnitarze, w tym monarchowie, prezydenci i premierzy. Uroczystości żałobne rozpoczęły się od przedpołudniowej mszy w Opactwie Westminsterskim i trwały aż do późnych godzin wieczornych.

Pogrzeb królowej Elżbiety II - jak przebiegały uroczystości żałobne?

Pogrzeb królowej Elżbiety II to historyczne wydarzenie. W poniedziałek, 19 września 2022 roku o godzinie 20:30 czasu brytyjskiego trumna z ciałem zmarłej monarchini została złożona do grobu na zamku w Windsorze. Wcześniej żałobnicy uczestniczyli w dwóch nabożeństwach i uroczystej procesji, która wyruszyła z Westminster Hall o godzinie 10:44 czasu lokalnego (11:44 w Polsce).

Trumna z ciałem Elżbiety II została umieszczona na armatniej lawecie, holowanej przez oficerów marynarki wojennej. Tuż za nią w pochodzie kroczył król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Edward, książę William, książę Harry i Peter Phillips.

Wniesieniu trumny z ciałem monarchini do Opactwa Westminsterskiego towarzyszyło odśpiewanie fragmentów Księgi Objawienia. O godzinie 11:00 rozpoczęła się tam msza żałobna, którą poprowadził dziekan Westminsteru, wielebny David Hoyle. Kazanie wygłosił arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Po zakończeniu nabożeństwa cała Wielka Brytania zamilkła na dwie minuty. W ten sposób poddani oddali hołd zmarłej monarchini. Chwilę później rozbrzmiał brytyjski hymn państwowy. W tym miejscu warto podkreślić, że po zakończeniu siedemdziesięcioletniej służby Elżbiety II jego tekst uległ zmianie. Zwrot "Boże, chroń Królową" ustąpił miejsca słowom "Boże, chroń Króla".

Kolejne nabożeństwo zostało odprawione o godzinie 16:00 (17:00 w Polsce) w Kaplicy św. Jerzego, tuż po przewiezieniu trumny z ciałem królowej do zamku w Windsorze. To właśnie tam została pochowana królowa Elżbieta II, tuż obok swojego ojca, Jerzego VI, Królowej Matki Elżbiety i zmarłego w ubiegłym roku męża, księcia Filipa.

Pogrzeb królowej Elżbiety II - osobiste akcenty w kwiatach i insygnia królewskie na trumnie

Na pogrzeb królowej Elżbiety II przybyli przywódcy wielu państw. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Szacuje się, że w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim wzięło udział około 500 gości z zagranicy.

Wieniec, którym ozdobiono trumnę zmarłej monarchini, został skomponowany z roślin wybranych przez króla Karola III. Zawierał on kwiaty i liście wycięte z ogrodów Pałacu Buckingham i Clarence House w Londynie oraz Highgrove House w Gloucestershire. Co ciekawe, obok róż, pelargonii, hortensji czy dalii znalazły się w nim także rozmaryn symbolizujący pamięć o zmarłej, dąb angielski, symbol siły miłości i mirt królewski - wyhodowany z nasion pobranych z kwiatów ze ślubnego bukietu Elżbiety II. Do wieńca dołączono, na której widniały odręcznie nakreślone słowa: "W miłującej i oddanej pamięci, Karol R" (ang. "In loving and devoted memory, Charles R").

Na trumnie umieszczono także insygnia królewskie w postaci wysadzanej diamentami, szafirami, szmaragdami, perłami i rubinami złotej korony imperialnej, a także berła i jabłka pochodzących z 1661 roku. Królewskie atrybuty zostały zdjęte z trumny w trakcie nabożeństwa pogrzebowego i przekazane dziekanowi kaplicy św. Jerzego w Windsorze - stamtąd trafią do Tower of London, a następnie zostaną przekazane królowi Karolowi III w dniu jego koronacji. Zmarła monarchini zostanie złożona do grobu nie jako królowa, a jako zwykła chrześcijanka.

Zanim trumna z ciałem królowej została opuszczona do krypty najstarszy syn królowej, król Karol III umieścił na jej wieku kolor obozowy kompanii królowej gwardii grenadierów – mniejszą wersję Królewskiego Chorągwi Pułku. Chwilę później spoczęła na nim przełamana przez Lorda Chamberlaina jego różdżka urzędu.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl, bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool/Pool/Getty Images

Pozostałe wiadomości