Gorące tematy

Piotr Jacoń uhonorowany prestiżową nagrodą. "Jesteśmy dumni z jego rodzicielskiej i dziennikarskiej odwagi"

Gorące tematy

Źródło:
materiały prasowe
Piotr Jacoń uhonorowany Medalem Wolności Słowa
Piotr Jacoń uhonorowany Medalem Wolności Słowamateriały prasowe
wideo 2/9

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został uhonorowany Medalem Wolności Słowa. Wyróżnienia są przyznawane w kilku kategoriach przez Fundację Grand Press. Laureatami zostają osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego. Piotr Jacoń otrzymał wyróżnienie za działalnie w przestrzeni medialnej na rzecz osób transpłciowych. 

Piotr Jacoń odznaczony Medalem Wolności Słowa

W kategorii Media wyróżniono trójkę dziennikarzy. Obok Piotra Jaconia byli to Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", przedstawiciel wolnych mediów lokalnych oraz Ewa Siedlecka, publicystka "Polityki", skazana za opisanie sędziowskiej afery hejterskiej.

Piotr Jacoń został opisany jako "dziennikarz ujmujący się za osobami transpłciowymi". Odkąd opowiedział w mediach o swojej transpłciowej córce, aktywnie zaangażował się w szerzenie wiedzy na temat osób transpłciowych i niebinarnych. Wydał książkę "My, trans", która zawiera opinie ekspertów oraz rozmowy z osobami transpłciowymi i ich rodzinami. Dla programu "Czarno na białym" w TVN24 zrealizował reportaże "Wszystko o moim dziecku" oraz cykl "Wszystko o moim życiu". To opowieści osób transpłciowych i "tęczowych rodziców". O depresji, próbach samobójczych ich dzieci. O trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy i przejściach w polskich sądach. O walce o tożsamość. To także opowieści o wielkiej rodzicielskiej miłości.

– Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Jesteśmy dumni z Piotra, z jego rodzicielskiej i dziennikarskiej odwagi oraz wrażliwości, która pozwoliła nam wszystkim spojrzeć na transpłciowość z innej, codziennej, często dramatycznej perspektywy konkretnych osób transpłciowych i ich rodzin – mówi Michał Samul, Redaktor Naczelny TVN24. – Piotr dał imiona, nazwiska i twarze pojęciu, które w sposób nieakceptowalny jest wykorzystywane do celów politycznych. Wierzę, że każdy, kto widział reportaże Piotra, rozumie więcej. Właśnie tak w TVN24 rozumiemy naszą dziennikarską misję. Piotr, dzięki, że jesteśmy w tym razem. 

Medal Wolności Słowa

Medale Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną, a "wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce".

W tym roku w skład Kapituły Medalu Wolności Słowa weszli: prof. Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik - Babka od Histy, Weronika Mirowska - prezeska Fundacji Grand Press, Andrzej Skworz - redaktor naczelny „Press” oraz Ewa Wrzosek - prokuratorka.

Gala wręczenia Medali Wolności Słowa odbyła się w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik / East News

Pozostałe wiadomości