Gorące tematy

Okuliści ostrzegają przed efektami zdalnej pracy. "W ciągu dwóch miesięcy oczy mogą znacznie odczuwać skutki nowego stylu życia"

Gorące tematy

Moment RFVirojt Changyencham/Getty Images

Praca zdalna podczas pandemii zaczyna przynosić konsekwencje. W czasie, który dla milionów ludzi oznacza działalność i naukę przez komputer, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują włoscy okuliści. Lekarze podsumowali ponad dwa miesiące kwarantanny i oddelegowania wielu osób do zajęć online. Jednym z rezultatów jest zaostrzenie astenopii. Jakie są jej objawy?

Zdalna praca szkodliwa dla oczu

W wyniku wielogodzinnego pozostawania przed komputerem pojawiają się problemy z oczami. Wzrok pogarsza się także u osób już wcześniej mających krótkowzroczność.

Co więcej, również po zakończeniu pracy i zdalnych lekcji, nadal większość z nas korzysta z komputera. Ćwiczymy oglądając instruktażowe filmy, sprawdzamy przepisy kulinarne i uczymy się gotować, godzinami oglądamy seriale na platformach filmowych.

Nowy styl życia - tłumaczą okuliści- sprawił, że oczy obciążone są nadmiernie też dlatego, że traci się nawyk patrzenia daleko, ku horyzontowi. Przez znaczną część dnia wzrok utkwiony jest w ekran.

Pozostawanie przed ekranem przez długi czas w otoczeniu zbyt słabo oświetlonym, jak to bywa w domu, zwiększa wady wzroku i nasila problemy z oczami. W ciągu dwóch miesięcy oczy mogą już znacznie odczuwać skutki nowego stylu życia

- podkreśliła okulistka Elena Pacella z rzymskiego szpitala Umberto I, cytowana przez dziennik „Il Messaggero”.

Astenopia, czyli osłabienie oczu

Jako jeden z rezultatów wymieniła zaostrzenie astenopii, czyli osłabienia oczu. Objawia się on ich bólem i zaczerwieniem, łzawieniem, bólem głowy oraz kłopotami z widzeniem.

U osoby z krótkowzrocznością może ona wzrosnąć , ale i rozwinąć się u kogoś, kto ma do niej predyspozycje, ale jeszcze nie ma objawów

- podkreśliła doktor Pacella.

Szkodliwe - ostrzegła - jest wielogodzinne patrzenie na coś z bliska. Jak dodała doktor okulistyki, choć ekrany mają specjalne zabezpieczenia ochronne, to jednak łzawienie się zwiększa.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości