Gorące tematy

Michał Dworczyk zapowiada: "Tworzymy nasz własny sposób na niewykorzystane szczepionki"

Gorące tematy

Michał Dworczyk o rekordzie zakażeń w Polsce

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce już od kilku miesięcy. Choć chętnych nie brakuje, to w mediach co jakiś czas słyszymy o zmarnowanych lub niewykorzystanych dawkach. Jak rządzący planują rozwiązać ten problem?

Michał Dworczyk o sposobie na niewykorzystane szczepionki

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk odpowiedział między innymi na pytanie o sposób na niewykorzystane szczepionki. Zauważył, że "Polska jest jednym z krajów, które najefektywniej wykorzystują szczepionki, czyli liczba zutylizowanych jest bardzo niewielka w porównaniu ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej". Zaznaczył jednak, że im więcej będzie punktów szczepień, dostarczanych szczepionek i więcej wykonywanych szczepień, tym więcej może być nieoczekiwanych sytuacji.

- W ciągu kilku najbliższych dni przedstawimy rozwiązanie - mówił Dworczyk. - Będziemy chcieli wykorzystać doświadczenia belgijskie i izraelskie i stworzymy nasz własny – w naszym przekonaniu – najbardziej efektywny model - dodał.

O sposobach Belgii i Izraela, na to, by marnowało się jak najmniej szczepionek Dworczyk mówił już we wtorek. - Jest np. wariant belgijski, gdzie powszechne jest robienie zapasowych kolejek osób gotowych do szczepienia, mamy też wariant izraelski, gdzie w ciągu ostatniej godziny czy dwóch prowadzenia szczepień przez punkt można było się ustawić w kolejce na zasadzie może ktoś się nie zaszczepi i zostanie szczepionka, to my się zaszczepimy – tłumaczył wówczas.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec ubiegłego roku, zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności preparat otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Po osobach starszych szczepienia otrzymały osoby przewlekle chore, pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska nabyła trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca. Dotychczas zutylizowano 7 769 dawek.

Zobacz wideo: Rząd szykuje duże zmiany w szczepieniach. Zastrzyk dla wszystkich chętnych prawdopodobnie już w maju

Zobacz też:

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 40-latków są już możliwe? "Spędziłam u lekarza bite 45 min, ale wyszłam z tarczą"

Minister zdrowia o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19: "Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje"

Minister zdrowia nie ma wątpliwości: "To nie jest ostatnia pandemia w naszym życiu". Już nigdy nie będziemy bezpieczni?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości