Gorące tematy

Kulisy odbudowy katedry Notre-Dame. "Mamy międzynarodowe ekipy"

Gorące tematy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Monika Nasternak
Polka o kulisach odbudowy katedry Notre-Dame

W kwietniu 2019 roku cały świat obiegła informacja o wielkim pożarze, który dotknął katedrę Notre-Dame w Paryżu. Choć szybko przystąpiono do odbudowy, jej zakończenie jest zaplanowane na 2024 rok. Pracuje przy niej Polka, Felicja Lamprecht. O postępie prac konserwatorka dzieł sztuki opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Pożar katedry Notre-Dame

15 kwietnia 2019 roku w katedrze Notre-Dame wybuchł pożar. Prace przy jej odbudowie trwają od dwóch lat. W ubiegłym roku skończyła się faza przygotowawcza rekonstrukcji. Polegała ona m.in. na testowej renowacji dwóch z 24 katedralnych kaplic, podczas której mierzono czas trwania prac. Do grupy konserwatorów należy Polka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także malarka i konserwatorka.

- W większości członkami ekipy są Francuzki pod kierownictwem konserwatorki Marii. Pozwala to nam na głębsze zrozumienie obiektu. Mamy międzynarodowe ekipy, ponieważ każdy ma inne doświadczenie. Wymieniamy się i dużo się od siebie uczymy - zdradziła Felicja Lamprecht w Dzień Dobry TVN.

Odbudowa katedry Notre-Dame

Malarka i konserwatorka przyznał, że kiedy weszła po raz pierwszy do Notre-Dame po pożarze, była zdumiona. Katedra nie miała wówczas dachu. Pracownicy wisząc na linach zbierali gruz i spalone belki stropowe. Co ciekawe, choć środek spłonął, to kaplice po bokach pozostały nietknięte. Wszyscy szybko zabrali się do pracy. Wprowadzono im specjalne środki bezpieczeństwa. Z powodu wysokiego skażenia otoczenia ołowiem, który wytopił się z iglicy i elementów konstrukcyjnych zabytku, każdego dnia w pracy zakładają specjalne maski przeciwpyłowe, kombinezony, a nawet skarpetki.

- Najtrudniejszym etapem prac wydaje mi się, że była właśnie faza oczyszczania, kumulacja brudu sprzed kilkuset lat i sadza również. Z tym trzeba było się zmierzyć i to trwało najdłużej - powiedziała Felicja Lamprecht w naszym programie.

Notre-Dame zostanie odbudowana zgodnie z pierwowzorem. Jest decyzja, żeby powrócić do planów sprzed pożaru, czyli konstrukcji, która była wykonana w XIX wieku. Prace mają się zakończyć do 2024 roku. Jak oceniła konserwatorka dzieł sztuki - na razie wszystko dzieje się zgodnie z planem.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości