Podróże

Uroki światowej stolicy cytryny. Czym zachwyca Menton?

Podróże

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
Cytrynowe love
Cytrynowe love Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Cytryny i na ogół cytrusy kojarzą się z wysokimi temperaturami oraz ciepłymi krajami. Niewiele osób jednak wie, że najlepsze gatunki tych owoców rosną na południu Francji. Czym zachwyca słynące z nich miasto? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Mikołaj Rey.

Piękno Menton

Menton zawsze było miastem granicznym. Należało do Włoch, aż do 1860 roku, kiedy to zostało dodane do Francji. Francuzi otrzymali je niejako w prezencie w zamian za pomocą militarną i finansową, gdy trwało budowanie Zjednoczonych Włoch. Miejscowość ta leży w obszarze kultowego Lazurowego Wybrzeża, które zaczyna się w Cannes, ciągnie na wschodzie przez Niceę i Monako, aż dochodzi do Menton. Panuje tam umiarkowany klimat śródziemnomorski, co jest szczególnie korzystne dla przemysłu cytrusowego.

W Dzień Dobry TVN to urokliwe miejsce odwiedził Mikołaj Rey. 30-tysięczne miasto to światowa stolica cytryny, dlatego też reporter swoje pierwsze kroki skierował do rodzinnej plantacji cytrusów. Dowiedział się, że drzewa owocują tam przez cztery sezony, a najlepsze plony są zimą. Zobaczył także niesamowity widok - Alpy, które spotykają się z Morzem Śródziemnym. Skosztował również tamtejszych owoców, czyli finger lime (eksplozja smaków z niesamowitym wnętrzem, którego przezroczyste kulki kojarzą się z kawiorem), tzw. "rękę Buddy" (ma mało miąższu i jest głównie używana do dekoracji), a także klasyczną cytrynę.

- Niesamowite, skóra nie jest gorzka. Oczywiście cytryna jest kwaśna, ale delikatna - zachwycał się Mikołaj Rey w Dzień Dobry TVN.

Światowa stolica cytryny

Swoje kroki reporter skierował również do serca gastronomi w Menton, czyli lokalnego targu. To właśnie do tego miejsca zjeżdżają się producenci z gór z najlepszymi towarami. Można tam znaleźć m.in. pyszne tarty cytrynowe. Następnie Mikołaj Rey odwiedził najstarszy dom w Menton, w którym od 1896 roku istnieje olejarnia. Skosztował tam oliwę z cytryną z tej miejscowości, która dostała złoty medal na międzynarodowym konkursie w Paryżu - jurorzy byli bardzo zaskoczeni jej delikatnością. Potem dziennikarz uczestniczył w wytwarzaniu delikatnego dżemu z cytryn.

- Monton to naprawdę maleńkie, bardzo dobrze schowane miasto we Francji. Mało znane, schowane między Monako a Włochami, ale ich cytryna jest naprawdę wielka - stwierdził Mikołaj Rey w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości