Styl życia

Wnuk francuskiego malarza odnalazł swoje miejsce w Polsce. "Mogę teraz cieszyć się życiem"

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Patrycja Tomaszczyk
Moje miejsce na ziemi

Emmanuel Helion od lat mieszka w Polsce i układa tu sobie życie. Choć przez chwilę zastanawiał się nad powrotem do Francji, los sprawił, że został w kraju, który pokochał. O tym, co najbardziej mu się u nas podoba, wnuk słynnego abstrakcjonisty opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Pensjonat Francuza w Międzybrodziu Bialskim

Emmanuel 10 lat temu poznał Polkę i wraz z nią przeprowadził się na Podbeskidzie. Niedługo później otworzył niewielki pensjonat "Manola" w Międzybrodziu Bialskim, ponieważ zakochał się w tamtejszym krajobrazie. Jego klienci podczas pobytu twierdzą, że są w "polskiej Szwajcarii". Dodatkowo Francuz, by urozmaicić swoim gościom wypoczynek, rozpoczął współpracę z ośrodkami sportowymi w okolicy. Jako miłośnik sportów ekstremalnych zaraził wielu Polaków pasją do takich dyscyplin, jak snowkite, downhill czy też sportów wodnych.

- Bardzo często jestem zaskoczony uświadamiając sobie, jak wielu Polaków nie docenia uroku południowej części kraju - stwierdził Emmanuel Helion w Dzień Dobry TVN.

Niestety w wyniku pandemii jego "Manolę" odwiedzało niewielu gości. Przez to Manu zastanawiał się, czy nie lepiej będzie wrócić do Francji. Wówczas właściciele miejscowych pensjonatów i ośrodków narciarskich postanowili pomóc mu przetrwać trudny czas. Emmanuel postanowił się także przebranżowić i w czasie zimy został szefem kuchni dla narciarzy. Serwował dania, w których łączył kuchnię francuską z polską.

- Praca w kuchni tej zimy to było prawdziwe wyzwanie. Okazało się, że to kuchnia może być ekstremalnym wyzwaniem. Nauczyłem się wielu polskich potraw - wyznał Francuz.

Polskie korzenie

Co ciekawe, historia rodzinna Manu zatoczyła koło. W Polsce w czasie II wojny światowej przebywał bowiem jego dziadek, który cudem uniknął śmierci, uciekając z obozu koncentracyjnego. Wiadomo, że z Europy udało mu się przedostać do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wojnie zajął się malarstwem. Jean Hélion był jednym z najwybitniejszych francuskich abstrakcjonistów. Jego obrazy są wyeksponowane w wielu muzeach na świecie.

- Mieszkając w Polsce często wspominam mojego dziadka. Przebywał tu w zupełnie innym czasie. To był trudny czas. Dzięki niemu i innym osobom walczącym o wolność i ja mogę teraz cieszyć się życiem w pięknym, wolnym kraju - dodał Emmanuel Helion.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Patrycja Tomaszczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości