Gorące tematy

Jan Paweł II we wspomnieniach papieża Franciszka. Autor: „Ja widziałem wielkie emocje, wielkie przekonanie o świętości Jana Pawła II”

Gorące tematy

Prywatna rozmowa księdza Luigiego Marii Epicoco z papieżem Franciszkiem stała się inspiracją do powstania książki pt. „Święty Jan Paweł Wielki”. Wywiad-rzeka z biskupem Rzymu w całości poświęcono postaci Jana Pawła II. W Dzień Dobry TVN ks. Epicoco opowiedział o pracy nad książką i spuściźnie Karola Wojtyły.

Rozmowa z papieżem Franciszkiem

W czasie prywatnej rozmowy papież Franciszek opowiedział ks. Luigiemu Marii Epicoco o swoich osobistych wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II. Wymiana zdań zainspirowała młodego duchownego do napisania książki.

Nabrałem wtedy odwagi i powiedziałem: „Wasza Świętobliwość, to nie jest dobre, że tylko ja słucham tych wspomnień. Byłoby wspaniale, gdyby posłuchali tego też inni”. On zatrzymał się, zamknął oczy, myślę, że się pomodlił i powiedział: „Tak, spisz to i przekaż te wspomnienia innym”

– wyznał ks. Luigi Maria Epicoco, autor książki „Święty Jan Paweł Wielki”.

W wyniku tej rozmowy powstał wywiad-rzeka, w którym papież Franciszek po raz pierwszy mówił w tak bezpośredni sposób o swoim poprzedniku.

Papież o papieżu

Książka ks. Luigiego Marii Epicoco daje wgląd nie tylko we wspomnienia papieża Franciszka, ale również jego przemyślenia i opinie.

W odpowiedzi na pytanie o to, jaki obraz Jana Pawła II wyłania się z tej rozmowy, odpowiedział:

Wyłania się obraz człowieka autentycznej wiary. Rzecz, którą bardzo podkreślał papież Franciszek to to, że Jan Paweł II był człowiekiem głęboko zakochanym w Chrystusie i zafascynowany Chrystusem

Z tej książki wynika, że to, co liczy się najbardziej w tym człowieku, to totalne zaufanie Jana Pawła II do Boga

– dodał.

Ksiądz Luigi Maria Epicoco zwrócił uwagę na to, że Franciszka, podobnie jak i Benedykta XVI, łączy z Janem Pawłem ogromna wiara w Chrystusa oraz dość wyjątkowe szczegóły z ich życiorysów.

Zarówno Jan Paweł II, jak i Franciszek mieli to doświadczenie pracy fizycznej. Przeżywali momenty trudne, również dla historii ich kraju. Obaj musieli znaleźć sposób na przeżywanie swojego życia kapłańskiego i myślę, że to pomogło im znaleźć głęboką empatię wobec ludzi oraz wielką umiejętność słuchania

– wyjaśnił duchowny.

Wiele osób zarzuca Franciszkowi, że nie kontynuuje myśli swojego poprzednika. Zdanie papieża jest jednak zgoła inne. W jego opinii ten, kto tak mówi, nigdy dogłębnie nie zapoznał się z jego słowami.

Jak przyznał ks. Epicoco, w rozmowie z biskupem Rzymu zaskoczyło go wzruszenia z jakim opowiadał o Janie Pawle II:

Ja widziałem wielkie emocje, wielkie przekonanie o świętości Jana Pawła II

Pamięć o Janie Pawle II

W opinii duchownego, Jan Paweł II był i jest wielkim ojcem, do którego modlą się młodzi ludzie chcący odnaleźć swoje powołanie.

Modlą się po to, żeby mieć jasność co robić we własnym życiu. W tym samym czasie bardzo wiele młodych rodzin modli się do niego o potomstwo

– wyjaśnił ksiądz Luigi Maria Epicoco.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Włochy. Msze z udziałem wiernych wrócą w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Niezwykła suknia ślubna z wodą święconą z Watykanu. Powstała ku czci Jana Pawła II

15. rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym roku Karol Wojtyła skończyłby 100 lat

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości