Koronawirus

Włochy. Msze z udziałem wiernych wrócą w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Watykan

Buena Vista Images/ Getty Images

Koronawirus

Włochy. Msze z udziałem wiernych wrócą w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Watykan

Buena Vista Images/ Getty Images

Włoscy wierni wrócą do kościołów już 18 maja. Ten dzień to także obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Kardynał Gualtiero Bassetti, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch zwrócił uwagę na znaczenie tego zbiegu okoliczności.  

Włoscy wierni wracają do kościołów

Powrót wiernych na msze po wielu tygodniach kwarantanny to rezultat porozumienia zawartego przez rząd Giuseppe Contego i Konferencję Episkopatu. Na mocy umowy w kościołach mają obowiązywać nadzwyczajne środki ochrony sanitarnej, takie jak nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego oraz ograniczenie liczby obecnych i unikanie skupisk. Do kościołów nie zostaną wpuszczone osoby z objawami przeziębienia i temperaturą powyżej 37,5 stopnia.

Myślałem o zbiegu okoliczności, jakim jest to, że można będzie powrócić do mszy 18 maja, w dniu, w którym papież Jan Paweł II skończyłby sto lat. Kto wie, może on także razem z innymi świętymi udzielił nam tej łaski (…) To był wielki papież, ale także wielki mistyk i może także dzięki niemu otrzymaliśmy tę łaskę

- powiedział kardynał Gualtiero Bassetti.

Kardynał, który jest arcybiskupem Perugii, dodał, że polski papież był zawsze "zanurzony w Bogu". Zapewnił także , że kwestia konieczności zachowania dystansu w kościołach nie budzi jego zaniepokojenia.

Ważne jest to, by dobrze wyznaczyć przestrzeń, która zazwyczaj jest bardzo duża, a poza tym uświadamiamy sobie, że jest też dużo przestrzeni, która jest niewykorzystana. Przy wymaganym dystansie ludzie się zmieszczą

- zaznaczył.

Dalej zachęcamy do uroczystości transmitowanych online, przede wszystkim z myślą o osobach starszych, które mają trudności z poruszaniem się i o tych, którzy wciąż boją się wyjść z domu

- dodał.

Koronawirus we Włoszech

Dotychczas potwierdzono w kraju  217 tys. przypadków koronawirusa, z czego wyleczonych zostało 99 tys. osób. Z oficjalnej statystyki wynika, że obecnie w całych Włoszech zakażonych jest 87,9 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła o około 1600, a 82 proc. wszystkich zakażonych przebywa w domowej izolacji.

Na oddziałach intensywnej terapii jest 1168 najciężej chorych, w tym w Lombardii - 400. To najniższa liczba zanotowana w tym regionie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. To tam również stwierdzono połowę nowych przypadków infekcji.

Krajowy Instytut Zdrowia poinformował, że wskaźnik zakażalności wynosi między 0,5-0,7. Ten współczynnik reprodukcji wirusa pokazuje, ile kolejnych osób zakaża jedna osoba. Gdy jego wartość wzrasta powyżej 1 oznacza to, że epidemia rozwija się, a gdy jest niższy niż 1- że jest tłumiona, bo każdy zakażony przekazuje patogen mniej niż jednej osobie.

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
56
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0