Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. "Niepełnosprawność nie stanowi istoty człowieka, a tylko jedną z jej cech"

Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Źródło: Dzień Dobry TVN
3 grudnia obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia w 2021 r. miała premierę piosenka i teledysk stworzony przez fundację Avalon, który ma zwrócić uwagę na te osoby. Jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnościami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Dobiesem, dyrektorem generalnym fundacji Avalon oraz Zuzanną Makowską, pracownicą fundacji.

Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i jego celem jest przybliżenie społeczeństwu codziennych i długofalowych problemów osób niepełnosprawnych. Chodzi tu zarówno o pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie jak i kwestie dotyczące barier związanych z infrastrukturą.

Jak fundacja Avalon pomaga osobom z niepełnosprawnościami?

W Dniu Osób z Niepełnosprawnościami swoją premierę miała piosenka stworzona przez fundację Avalon, która opiekuje się osobami z niepełnosprawnościami. Piosenka ma przybliżyć działalność fundacji, ale także zwrócić uwagę na problemy, z którymi każdego dnia mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. - Kiedy rozmawialiśmy na temat kampanii świątecznej dla naszego portalu helpuj.pl, który jest jednym z projektów fundacji Avalon. Pomyślałam, że warto by było połączyć dwa bliskie mi światy, czyli świat muzyczny i świat fundacyjny. W wyniku ich połączenia powstała ta piosenka. To niezwykły utwór, bo ma zachęcić ludzi nie tylko do pomagania, ale także otworzenia serc, rozejrzenia się dookoła i posadzenia tego dobra, którego owoce są zawsze słodkie. Zarówno dla osoby, która pomaga, jak i tej, która pomoc otrzymuje. Chcieliśmy też dotrzeć do osób, które takiej pomocy szukają, ale nie wiedzą, gdzie i do kogo się zgłosić - mówiła w Dzień Dobry TVN Zuzanna Makowska, z fundacji Avalon.

W teledysku do piosenki pojawiła się jedna z podopiecznych fundacji. Obecnie fundacja wspiera 12 tysięcy osób w całej Polsce. - Do tej pory na konkretną pomoc udało nam się zamienić ponad 230 milionów złotych. To jest wielkie dzieło naszej fundacji. Ale pomagamy nie tylko finansowo. W naszej siedzibie w Warszawie prowadzimy świetnie przygotowany ośrodek rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki dofinansowaniu z PFRON-u mogą z tej rehabilitacji korzystać nieodpłatnie - mówił Krzysztof Dobies.

Jak zmienić podejście Polaków do osób z niepełnosprawnościami?

Działalność fundacji Avalon nie ogranicza się tylko do pomagania. - Ważnym kierunkiem działania naszej fundacji jest zmienianie myślenia Polaków. Chcemy sprawić, żeby Polacy, widząc osobę z niepełnosprawnościami, najpierw dostrzegali w niej człowieka, a dopiero później widzieli jej niepełnosprawność - mówił Krzysztof Dobies.

Ta zmiana myślenia wyraża się także na poziomie języka. Nie powinno się mówić osoba niepełnosprawna, tylko z niepełnosprawnością. Dlaczego? - Niepełnosprawność nie stanowi istoty człowieka, a tylko jedną z jej cech, jak kolor oczu. Osoba niepełnosprawna to określenie, które już gdzieś ją umiejscawia - dodał Krzysztof Dobies.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości