Festiwal w Jarocinie to jeden z najstarszych i najważniejszych wydarzeń w Polsce. W czasach PRL-u był symbolem wolności, dzisiaj jest pięknym świętem muzyki rockowej z bogatą historią. Początki wydarzenia sięgają 1970 roku. Festiwal w Jarocinie powstał z inicjatywy Krzysztofa Wodniczaka, Waltera Chełstowskiego, Leszka Windera i Jacka Sylwina.
- Festiwal w Jarocinie rozpoczął działalność w 1970 roku jako lokalny przegląd muzyczny. Z czasem przekształcił się w jeden z najważniejszych i najbardziej kultowych festiwali rockowych w Polsce.
- W kolejnych latach ewoluował, przyciągając coraz bardziej znanych artystów i rosnącą publiczność. Zmieniały się jego nazwy i formuły.
- Festiwal był ważną sceną dla debiutujących zespołów i miejscem wyrażania buntu wobec systemu. W Jarocinie swoje kariery zaczynały legendarne polskie zespoły jak T.Love, Hey, Armia czy Dżem. Współczesny festiwal trwa dwa dni - pierwszy to konkurs młodych kapel, drugi to koncerty gwiazd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia Festiwalu w Jarocinie
Historia Festiwalu w Jarocinie sięga 1970 roku, kiedy z inicjatywy Jacka Chudzika i jarocińskiego klubu Olimp zadebiutował jako Wielkopolskie Rytmy Młodych. Pierwsza edycja wydarzenia miała charakter lokalny i była konkursowym przeglądem miejscowych muzyków. Udany start imprezy został doceniony przez prasę, dlatego na jej kolejną edycję zaproszono zawodowych muzyków. W 1971 roku Złotego Kameleona wydarzenia otrzymała Grupa Stress za utwór „Ciężką Drogą”. Moment ten okazał się przełomowy zarówno dla zespołu, jak i samego festiwalu. W 1972 roku w Jarocinie wystąpili muzycy znani w Europie, m.in. niemiecki saksofonista E.L. Petrowsky i grający na wibrafonie Jerzy Milian.
W 1973 roku gwiazdą festiwalu była grupa Anawa, grająca wówczas z charyzmatycznym Andrzejem Zauchą. Wydarzenie miało charakter konkursowy. Występujący na nim muzycy walczyli o Złotego, Srebrnego i Brązowego Kameleona. Dodatkowe nagrody przyznawała również publiczność i zaproszeni dziennikarze. W 1980 roku cenionym wśród gwiazd i publiczności festiwalem zainteresowała się telewizja. Popularność wydarzenia skłoniła Jacka Sylwina i Waltera Chełstowskiego do przyłączenia go do popularnego telewizyjnego festiwalu – sopockiego Pop Session. W 1980 roku pod zmienioną nazwą wystartował jako I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Impreza zgromadziła popularne i lubiane zespoły, m.in. Maanam, Exodus, Kombi, Krzak, Dżem, Mietek Blues Band czy Kasę Chorych.
Festiwal okazał się strzałem w dziesiątkę zarówno jako wydarzenie telewizyjne, jak i jako szansa na rozwinięcie skrzydeł popularności przez debiutujące zespoły. W 1983 roku wydarzenie zmieniło nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych, przyciągając ponad 20 tysięcy widzów i 300 zespołów, chcących wystartować w konkursie. Rosnąca popularność imprezy szybko stała się oczkiem w głowie Służby Bezpieczeństwa, która nakazała przekazywanie wcześniej tekstów do cenzury. W 1988 roku festiwal został oficjalnie wpisany do kalendarza kulturalnego Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W 1995 roku festiwal nie odbył się, a jego bezskuteczne próby reanimacji trwały aż do roku 2005, kiedy z inicjatywy burmistrza Jarocina zorganizowano koncert mający przypominać lata socjalizmu. Zorganizowany pod nazwą Jarocin PRL Festiwal wracał w kolejnych latach, prezentując zarówno rock współczesny, jak i przegląd piosenek z lat 80. Od 2016 roku Jarocin Festiwal i jego konkurs Rytmy Młodych, w myśl imprezy z lat 70., jest prezentacją młodych i obiecujących artystów rockowych.
Znaczenie Festiwalu Jarocin
Organizowany za czasów PRL-u Festiwal w Jarocinie był wydarzeniem, na którym śmiało ignorowano cenzurę. Bardzo szybko stał się więc symbolem wolności i odskocznią od reżimowej codzienności. Oprócz znanych kapel występowały na nim również mało popularne alternatywne zespoły, dla których Festiwal w Jarocinie był jedyną szansą zaprezentowania politycznego buntu poprzez muzykę, teksty i ubiór. Wysoka ranga imprezy spowodowała, że z czasem wydarzenie było ostatecznym być albo nie być dla zespołu. Te najbardziej z wartościowych zespołów, pozbawione wsparcia ówczesnej władzy, mogły jednak liczyć na wierną publiczność i amatorskie nagrania z koncertów, które rozchodziły się jako nieoficjalny zapis festiwalu. Festiwal w Jarocinie okazał się bardzo udanym debiutem dla wielu zespołów, które z wielkim uznaniem grają do dzisiaj, m.in. T.Love, Dżem, TSA, Oddział Zamknięty, Armia, Hey.
Informacje dla uczestników
Jarocin Festiwal to wydarzenie trwające 2 dni. Pierwszy dzień poświęcony jest konkursowi młodych rockowych kapel. Drugi dzień natomiast pod nazwą Koncert telewizyjny to muzyczna plejada największych gwiazd. Wstęp na imprezę możliwy jest tylko po ukończeniu 16. roku życia. Bilety na Jarocin Festiwal sprzedawane są za pośrednictwem strony internetowej oraz w stacjonarnych miejscach wskazanych przez organizatora. Uczestnicy mają możliwość zakupu biletów jednodniowych lub 2-dniowego karnetu na Jarocin Festiwal. Flagowa impreza miasta Jarocin co roku cieszy się ogromną frekwencją. Dlatego oprócz hotelowej bazy noclegowej na uczestników czeka również specjalnie przygotowywane pole namiotowe.
Zobacz także:
- To tu rodziły się legendy polskiego rocka. "Wygranie Jarocina to zdobycie Mount Everestu"
- Next Fest. Na tym festiwalu rodzą się gwiazdy sceny muzycznej
- Znamy kolejnych wykonawców OFF Festival 2025. Kto dołączył do line-upu imprezy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SolStock/GettyImages