Gorące tematy

Gdyby nie dawcy szpiku, Adasia i Karola mogłoby już z nami nie być. "Obca osoba, która uratowała moje dziecko jest jak członek rodziny"

Gorące tematy

Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.

Karol Walczak i jego walka z białaczką

Jeszcze cztery lata temu rodzice chłopca szukali dla niego dawcy. Choć byli pełni nadziei, nie wiedzieli, co przyniesie przyszłość. W końcu udało się, znalazł się bliźniak genetyczny dziecka. - Tak jak normalnie 1 na 100 000 albo 1 na 1000 osób zgłosi się, tak Karol miał 1 do 2 000 000 szansy. Aż w końcu przyszła wiadomość, że jeden jedyny się znalazł. Ta potrzeba podziękowania jest tak silna, że jeśli zgodzi się dawca spotkać z nami, to musi to przejść, że będę wzruszona - powiedziała Dorota Walczak, mama Karola.

- Obca osoba, która uratowała moje dziecko jest jak członek rodziny. To mnie zawsze będzie wzruszać - dodała.

13-latek nie kryje wdzięczności. Dzisiaj cieszy się życiem i mimo młodego wieku bardzo je docenia. - Dwa razy w roku obchodzę urodziny. Jedne normalne, a drugie przeszczepowe. Cieszę się, że ktoś mnie uratował. Chciałbym go poznać - stwierdził Karol Walczak.

Adam Lewandowski wygrał walkę z białaczką

Adaś Lewandowski walczył z anemią aplastyczną 10 lat temu. W polskiej bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego jest zarejestrowanych 1 700 000 osób, wtedy było ich zaledwie 35 tys. - Przeszczep w diametralny sposób zmienił życie Adasia. Adam jest zdrowy, wesoły, pełen energii, ale pamięta o tym, że jest ktoś, kto podarował mu życie - powiedziała Joanna Lewandowska, mama chłopca.

Osobą, która podarowała Adasiowi swój szpik jest Angelika Grzeca. Kobieta nie zawahała się ani chwili, kiedy zadzwonił do niej telefon. Dobrze wiedziała, jak trudno jest znaleźć bliźniaka genetycznego. - W bazie dawców zarejestrowałam się w 2010 r. Po około roku zadzwonił telefon z fundacji. Wiedziałam, że to bezpieczne i że nie ma się czego obawiać - stwierdziła.

- Po dwóch latach mama Adama zadzwoniła do mnie i od tego zaczęła się nasza znajomość. On stał się dla mnie takim, można powiedzieć, bratem (...). Uratowałam życie i nie uważam tego za bohaterski wyczyn. Gdyby kolejny raz miało zdarzyć się coś takiego, zrobiłabym to bez zawahania - dodała.

Adam Lewandowski, któremu Angelika uratowała życie ma wiele wspólnego ze swoim genetycznym bliźniakiem. Dodatkowo wywiązała się między nimi wyjątkowa więź. - Moje podobieństwa z Angeliką to np. kolor oczu, który mi się zmienił po przeszczepie. Przede wszystkim miałem mocno niebieskie, a teraz mam zielone. Kocham ją, ona jest człowiekiem, bez którego bym nie żył - podsumował Adam Lewandowski.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, min. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

28 maja, w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi, solidaryzujemy się z osobami, które mierzą się z bardzo trudnym przeciwnikiem – nowotworem krwi. Z tej okazji w naszym studiu gościli lek. Grzegorz Hensler, konsultant Fundacji DKMS oraz Magdalena Przysłupska, która jest rzeczniczką prasową DKMS.

- Prawdopodobieństwo, że pacjent będzie miał bliźniaka genetycznego, który będzie chciał i mógł go uratować w najlepszym wypadku wynosi 1 na 20 000, jeśli ktoś ma pecha to 1 na milion. Przyrost liczby dawców zwolnił w pandemii - nie ma imprez plenerowych, gdzie m.in. organizowaliśmy rejestracje. Dzisiaj bazujemy na rejestracji online - mówił lekarz.

- To niesamowita odpowiedzialność za drugiego człowieka. To niesamowite uczucie, że życie bądź szansę na życie mogli dać. (...) Chcemy pamiętać dobre historie, ale niestety nie wszystkie kończą się tak, jak ta Adasia i Karola - dodała Magdalena Przysłupska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: M. Buchla, S. Repeła, N. Górska

Pozostałe wiadomości