Jako 12-latka Weronika zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Choć przeszczep się przyjął, okazało się, że w szpiku dawcy ujawniły się komórki rakowe. Teraz dziewczyna ponownie walczy o życie i pilnie potrzebuje krwi.
Kilkanaście lat temu Ewa Minge zachorowała na białaczkę limfatyczną, a leczenie przyniosło wiele skutków ubocznych.
Była pierwszą pacjentką w Polsce, która otrzymała szpik od dawcy niespokrewnionego.
Aktorka znana " Z Archiwum X" miała 47 lat.
To dobre wiadomości dla osób chorych na cukrzycę, gruźlicę lekooporną, a także białaczkę szpikową.
W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie.
Na początku września świat Pana Dariusza na chwilę się zatrzymał. Po objawach sugerujących przeziębienie otrzymał druzgocącą diagnozę. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiada, jak wspomina ten dzień, jak walczy, w czym pokłada nadzieję.
Białaczka to rodzaj nowotworu krwi. Szansą dla pacjentów na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza się m.in. na oddziale hematologii i transplantacji szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Niedawno przeprowadzono tam jubileuszowy - 5000 - przeszczep.
Każdy, kto dołączy do bazy dawców szpiku kostnego ma szansę pomóc jednej z chorych na białaczkę lub inny nowotwór krwi osób. W reportażu magazynu UWAGA! TVN przedstawiona została historia 5-letniego Jasia, 9-letniej Milenki i Kamila, który jest ojcem piątki dzieci.
Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.
Mija trzynaście lat od śmierci Agaty Mróz. Jej niezwykłą historią żyła cała Polska. Siatkarka pozostawiła po sobie piękne wspomnienia i wspaniałą córkę Lilianę, która razem z tatą odwiedziła nasze studio.
Tylko w Polsce - każdego roku - na przeszczep szpiku czeka 800 osób. Jedną z osób, która zdecydowała się zostać dawcą szpiku i uratować komuś życie jest pani Edyta Wilk. Za swoją postawę kobieta została wyróżniona "Pozytywką Dzień Dobry TVN". Jak to się stało, że pani Edyta oddała swój szpik i kim jest genetyczny bliźniak?
10 października beatyfikowano zmarłego na białaczkę piętnastolatka z Mediolanu. Carlo Acutis został okrzyknięty przez włoskie media "patronem internetu" oraz "bożym influencerem". O cudach dokonanych przez Carlo, które utorowały mu drogę do beatyfikacji rozmawialiśmy z ojcem Pawłem Gużyńskim.
Odnosząca sukcesy projektantka mody Ewa Minge od lat wspiera potrzebujących. Jest założycielką Fundacji Black Butteflies, której celem jest m.in. pomaganie osobom chorym nowotworowo i przewlekle, w tym niepełnosprawnym, w aktywizowaniu ich do pełnego życia w społeczeństwie. Jednym z powodów, dla których założyła fundację była jej choroba nowotworowa. Kiedy zachorowała na białaczkę? Kto wiedział o jej chorobie? Co dało jej siłę do walki o zdrowie? Przed jakimi wyborami stanęła zanim zaczęła leczenie? Ewę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tadeusza Węgrzynowskiego, współtwórcę polskiego Internetu. Pan Tadeusz w 1990 roku wysłał pierwszego maila z Kopenhagi do Polski. Internet to nie tylko rozrywka. Przekonaliśmy się już o tym nie raz, że Internet także może pomagać. Dziś współtwórca Internetu prosi internautów o pomoc dla swojego syna. Dominik Węgrzynowski cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zachorował 12 lat temu. Wówczas wyzdrowiał. Niestety nastąpił nawrót choroby. Dominik ma jednak szansę ponownie wyzdrowieć. Potrzebny jest do tego biologiczny lek wart 800 tys zł. Pomóżmy!
W 2015 roku rodzice 4-letniej Helenki usłyszeli, że ich córeczka choruje na białaczkę. Po 30 miesiącach walki o każdy dzień, w połowie listopada 2017 roku, lekarze oznajmili, że dziewczynka jest zdrowa. Zobaczcie, jaką imprezę rodzice Helenki zorganizowali z okazji zwycięstwa nad rakiem. Był na niej dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla niektórych chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Aż 75 proc. z nich musi szukać bliźniaka genetycznego wśród dawców niespokrewnionych. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej była Beata Łanowy. Obie Panie zaprosiliśmy Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o szczególnej więzi, jaka je połączyła. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? Obok nich usiadł Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Po jakim czasie biorca i dawca mogą się spotkać?
Joanna Brodzik bardzo rzadko pojawia się publicznie. Tym razem aktorka zaangażowała się w akcję na rzecz chorych dzieci na białaczkę. Joanna sama jest zarejestrowana w bazie danych potencjalnych dawców szpików. Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Marta Przybylska to dziewczynka o wielkim sercu, która postanowiła podarować pieniądze z komunii chorej na białaczkę jedenastoletniej Izie. Dlaczego to zrobiła? Jak zareagowali na ten gest koledzy dziewczynki? Martę mogliśmy gościć w Dzień Dobry TVN razem z tatą - Wojciechem Przybylskim. Dowiedzieliśmy się również, że Marta nie była jedyną osobą z rodziny, która zdecydowała się na taki krok. Zobaczcie, jaką niespodziankę przygotowaliśmy dla niej.
Mamy dzieci chorujących na nowotwory dużo czasu spędzają ze swoimi pociechami w szpitalach, dlatego nie mają wielu okazji, aby zadbać o siebie. Drużyna Szpiku Kostnego postanowiła zabrać je w miejsca, gdzie mogły naładować akumulatory i przejść metamorfozę. Zobaczcie, gdzie panie trafiły.
Kolejną bohaterką cyklu Dominiki Gwit "Oważ(e)ni" jest Katarzyna Kowalczyk, której udało się zrzucić 26 kg. Ile czasu zajęło jej dojście do wymarzonej wagi? Co spowodowało, że zaczęła się odchudzać? Gdzie szukała pomocy? Kto pomógł jej ułożyć dietę i plan treningowy? Oprócz walki z kilogramami bohaterka Dzień Dobry TVN mierzy się także z nowotworem piersi i białaczką. Jak jej nowy tryb życia wpływa na leczenie?
„Biała jak mleko, czerwona jak krew” to film opowiadający, jak młodzi ludzie mierzą się z tematem białaczki. Włoski komedio-dramat na długie tygodnie zagościł w dziesiątce najlepszych filmów we Włoszech i zachęcił wielu Włochów, by zgłosili się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Teraz film wchodzi na polskie ekrany kin studyjnych. Czy spotka się z takim samym odbiorem i tym samym zwiększy świadomość dawstwa szpiku? Jak jeszcze można zachęcić młodych ludzi do rejestrowania się w bazie DKMS? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiała Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS i Norbert Rękawek, licealista, który został zarejestrowany, jako 5 milionowy dawca.
Kiedy 8-letnia Natalia czekała na przeszczep - trzech kompatybilnych dawców wycofało się. Jak często i dlaczego dawcy szpiku wycofują się z już raz podjętej decyzji, która może uratować komuś życie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Monika Sankowska, która od ponad 20 lat kojarzy dawców z biorcami, oraz Zofia Marciniak - lekarka, która 6 lat temu miała przeszczep szpiku.
Ewa Drzyzga zaprasza dzisiaj na kolejny odcinek Rozmów w toku, w którym wystąpią nastolatki chore na raka. W czasie pobytu u Ewy opowiedziały o swoich marzeniach - często bardzo przyziemnych. Na moment też zapomniały o tym, że są chore. Co się wydarzyło w studiu w Krakowie? Sprawdźcie to dzisiaj w Rozmowach w toku.
Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadką odmianą raka krwi i szpiku kostnego. Większość pacjentów diagnozowanych jest w początkowej, przewlekłej fazie choroby i wielu z nich pozostanie w tej fazie przez kilka lat. W kawiarence TVN Cafe dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z krajowym konsultantem ds. hematologii prof. Wiesławem Jędrzejczakiem oraz z Jackiem Gugulskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.
Chora na białaczkę Magda, której pasją jest moda, marzyła o tym, by poznać znaną projektantkę Ewę Minge. Jej marzenie się spełniło! Projektantka współpracuje z Fundacją "Mam marzenie", a mała Magda nie jest jej pierwszą podopieczną, z którą jak mówi ma plany na resztę życia. Teraz Ewa Minge stala się jej ciocią... O czym jeszcze marzy Magda Matyjanek?
Wśród dzieci niepełnosprawnych ruchowo, ponad połowa to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Kacper i Patryk to jednojajowe bliźniaki. Jeden z braci cierpi na MPD, czyli na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Jeśli jego mózg będzie odpowiednio gimnastykowany, Kacper może pójść na studia i na dalszym etapie życia może pracować. Jak odpowiednio rehabilitować osoby z tą chorobą? Anna Maruszczeko rozmawiała z Hanną Sochą, pedagogiem specjalnym oraz Grażyną Redlisiak, instruktorem i terapeutą Kinezjologii Edukacyjnej.