białaczka

  białaczka

  Odnosząca sukcesy projektantka mody Ewa Minge od lat wspiera potrzebujących. Jest założycielką Fundacji Black Butteflies, której celem jest m.in. pomaganie osobom chorym nowotworowo i przewlekle, w tym niepełnosprawnym, w aktywizowaniu ich do pełnego życia w społeczeństwie. Jednym z powodów, dla których założyła fundację była jej choroba nowotworowa. Kiedy zachorowała na białaczkę? Kto wiedział o jej chorobie? Co dało jej siłę do walki o zdrowie? Przed jakimi wyborami stanęła zanim zaczęła leczenie? Ewę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tadeusza Węgrzynowskiego, współtwórcę polskiego Internetu. Pan Tadeusz w 1990 roku wysłał pierwszego maila z Kopenhagi do Polski. Internet to nie tylko rozrywka. Przekonaliśmy się już o tym nie raz, że Internet także może pomagać. Dziś współtwórca Internetu prosi internautów o pomoc dla swojego syna. Dominik Węgrzynowski cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zachorował 12 lat temu. Wówczas wyzdrowiał. Niestety nastąpił nawrót choroby. Dominik ma jednak szansę ponownie wyzdrowieć. Potrzebny jest do tego biologiczny lek wart 800 tys zł. Pomóżmy!

  W 2015 roku rodzice 4-letniej Helenki usłyszeli, że ich córeczka choruje na białaczkę. Po 30 miesiącach walki o każdy dzień, w połowie listopada 2017 roku, lekarze oznajmili, że dziewczynka jest zdrowa. Zobaczcie, jaką imprezę rodzice Helenki zorganizowali z okazji zwycięstwa nad rakiem. Był na niej dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla niektórych chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Aż 75 proc. z nich musi szukać bliźniaka genetycznego wśród dawców niespokrewnionych. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej była Beata Łanowy. Obie Panie zaprosiliśmy Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o szczególnej więzi, jaka je połączyła. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? Obok nich usiadł Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Po jakim czasie biorca i dawca mogą się spotkać?

  Joanna Brodzik bardzo rzadko pojawia się publicznie. Tym razem aktorka zaangażowała się w akcję na rzecz chorych dzieci na białaczkę. Joanna sama jest zarejestrowana w bazie danych potencjalnych dawców szpików. Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Marta Przybylska to dziewczynka o wielkim sercu, która postanowiła podarować pieniądze z komunii chorej na białaczkę jedenastoletniej Izie. Dlaczego to zrobiła? Jak zareagowali na ten gest koledzy dziewczynki? Martę mogliśmy gościć w Dzień Dobry TVN razem z tatą - Wojciechem Przybylskim. Dowiedzieliśmy się również, że Marta nie była jedyną osobą z rodziny, która zdecydowała się na taki krok. Zobaczcie, jaką niespodziankę przygotowaliśmy dla niej.

  Mamy dzieci chorujących na nowotwory dużo czasu spędzają ze swoimi pociechami w szpitalach, dlatego nie mają wielu okazji, aby zadbać o siebie. Drużyna Szpiku Kostnego postanowiła zabrać je w miejsca, gdzie mogły naładować akumulatory i przejść metamorfozę. Zobaczcie, gdzie panie trafiły.

  Kolejną bohaterką cyklu Dominiki Gwit "Oważ(e)ni" jest Katarzyna Kowalczyk, której udało się zrzucić 26 kg. Ile czasu zajęło jej dojście do wymarzonej wagi? Co spowodowało, że zaczęła się odchudzać? Gdzie szukała pomocy? Kto pomógł jej ułożyć dietę i plan treningowy? Oprócz walki z kilogramami bohaterka Dzień Dobry TVN mierzy się także z nowotworem piersi i białaczką. Jak jej nowy tryb życia wpływa na leczenie?

  „Biała jak mleko, czerwona jak krew” to film opowiadający, jak młodzi ludzie mierzą się z tematem białaczki. Włoski komedio-dramat na długie tygodnie zagościł w dziesiątce najlepszych filmów we Włoszech i zachęcił wielu Włochów, by zgłosili się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Teraz film wchodzi na polskie ekrany kin studyjnych. Czy spotka się z takim samym odbiorem i tym samym zwiększy świadomość dawstwa szpiku? Jak jeszcze można zachęcić młodych ludzi do rejestrowania się w bazie DKMS? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiała Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS i Norbert Rękawek, licealista, który został zarejestrowany, jako 5 milionowy dawca.

  Kiedy 8-letnia Natalia czekała na przeszczep - trzech kompatybilnych dawców wycofało się. Jak często i dlaczego dawcy szpiku wycofują się z już raz podjętej decyzji, która może uratować komuś życie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Monika Sankowska, która od ponad 20 lat kojarzy dawców z biorcami, oraz Zofia Marciniak - lekarka, która 6 lat temu miała przeszczep szpiku.

  Ewa Drzyzga zaprasza dzisiaj na kolejny odcinek Rozmów w toku, w którym wystąpią nastolatki chore na raka. W czasie pobytu u Ewy opowiedziały o swoich marzeniach - często bardzo przyziemnych. Na moment też zapomniały o tym, że są chore. Co się wydarzyło w studiu w Krakowie? Sprawdźcie to dzisiaj w Rozmowach w toku.

  Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadką odmianą raka krwi i szpiku kostnego. Większość pacjentów diagnozowanych jest w początkowej, przewlekłej fazie choroby i wielu z nich pozostanie w tej fazie przez kilka lat. W kawiarence TVN Cafe dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z krajowym konsultantem ds. hematologii prof. Wiesławem Jędrzejczakiem oraz z Jackiem Gugulskim, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

  Chora na białaczkę Magda, której pasją jest moda, marzyła o tym, by poznać znaną projektantkę Ewę Minge. Jej marzenie się spełniło! Projektantka współpracuje z Fundacją "Mam marzenie", a mała Magda nie jest jej pierwszą podopieczną, z którą jak mówi ma plany na resztę życia. Teraz Ewa Minge stala się jej ciocią... O czym jeszcze marzy Magda Matyjanek?

  Wśród dzieci niepełnosprawnych ruchowo, ponad połowa to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Kacper i Patryk to jednojajowe bliźniaki. Jeden z braci cierpi na MPD, czyli na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Jeśli jego mózg będzie odpowiednio gimnastykowany, Kacper może pójść na studia i na dalszym etapie życia może pracować. Jak odpowiednio rehabilitować osoby z tą chorobą? Anna Maruszczeko rozmawiała z Hanną Sochą, pedagogiem specjalnym oraz Grażyną Redlisiak, instruktorem i terapeutą Kinezjologii Edukacyjnej.