Podczas tego wyjątkowego momentu towarzyszyliśmy im z kamerami.
Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Przeszczep jest też nierzadko ratunkiem również dla osób chorych na hemofilię. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Wiele osób boi się jednak bólu z tym związanego. Czy pobranie szpiku boli? Wyjaśniamy, z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię.
Dowiedz się z okazji Światowego Dnia Dawcy Szpiku.
"Zrobiłbym to jeszcze raz".
2-latek uratuje 7-miesięczną siostrę.
Nowotwór układu krwiotwórczego – taka diagnoza pada w Polsce średnio co 40 minut. Choroba nie wybiera i dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież, malutkie dzieci czy seniorów. Dla wielu chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionych dawców. Jeśli nie znajdą swojego „bliźniaka genetycznego” w bazach dawców, wspomniana diagnoza stanie się wyrokiem. Razem możemy do tego nie dopuścić.
W Polsce nadal co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, a dla niektórych osób zmagających się z chorobą, przeszczep szpiku to jedyna szansą na dalsze, zdrowe życie.
Każdy, kto dołączy do bazy dawców szpiku kostnego ma szansę pomóc jednej z chorych na białaczkę lub inny nowotwór krwi osób. W reportażu magazynu UWAGA! TVN przedstawiona została historia 5-letniego Jasia, 9-letniej Milenki i Kamila, który jest ojcem piątki dzieci.
W Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi gwiazdy zachęcają do rejestracji w bankach dawców szpiku. Co roku 800 osób oczekuje, że pojawi się ich genetyczny bliźniak, który da nadzieję na zwycięstwo z chorobą. Z każdym potencjalnym dawcą zwiększa się ich szansa na przeżycie.
Gosie Ohme opowiedziała nam o ważnej decyzji, jaką podjęła. Chodzi o zapisanie się do bazy dawców szpiku. Co ją do tego skłoniło?
Karolek i Adaś mają 13 lat. Choć się nie znają, łączy ich to, że żyją dzięki przeszczepom szpiku od osób niespokrewnionych. 4 lata temu pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN bardzo trudne zmagania ze znalezieniem dla Karola bliźniaka genetycznego. 9-letni wówczas chłopiec drugi raz w życiu walczył z białaczką.
Tylko w Polsce - każdego roku - na przeszczep szpiku czeka 800 osób. Jedną z osób, która zdecydowała się zostać dawcą szpiku i uratować komuś życie jest pani Edyta Wilk. Za swoją postawę kobieta została wyróżniona "Pozytywką Dzień Dobry TVN". Jak to się stało, że pani Edyta oddała swój szpik i kim jest genetyczny bliźniak?
W 2014 roku Edyta Wilk została dawcą szpiku kostnego, a dwa lata później spotkała się ze swoją genetyczną bliźniaczką, która mieszka na Słowacji. Jak obie zapamiętały moment, kiedy pierwszy raz się zobaczyły? Czy często kontaktują się ze sobą? Obejrzyjcie tę piękną historię.
Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18–55 lat, pod warunkiem, że jest zdrowy. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Przedstawiamy historie Kamila Golla, który był biorcą szpiku i Rafała Zemke - dwukrotnego dawcy szpiku.
W wakacje lekarz Robert Szlęk zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego stan szybko się pogarszał. Rodzina szukała dawcy w bazach, ale ze względu na rzadki genotyp Pana Roberta znalezienie bliźniaka genetycznego mogło się nie powieść. Wtedy żona lekarza Monika i ich 7-letnia córka Matylda, razem z fundacją DKMS, nagrały wzruszający spot mający zachęcić ludzi do rejestrowania się w bazie. Na spot zareagowało bardzo wiele osób. Niedawno fundacja DMKS poinformowała, że system znalazł dawcę dla chorego. Kiedy będzie przeprowadzony przeszczep? O przeprowadzonej akcji i walce o zdrowie Pana Roberta reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z jego żoną i córką.
9-letni Karol pokonał sepsę, wygrał z białaczką limfoblastyczną, teraz po raz trzeci walczy o życie. Tym razem z ostrą białaczką szpikową. W tych zmaganiach potrzebuje pomocy bliźniaka genetycznego. Dorota Walczak, mama Karola: "Nie mam hamulców w tej chwili (...) musi być zrobione wszystko z mojej strony, żeby go uratować. WSZYSTKO". O tym, jak wygląda poszukiwanie dawcy szpiku, opowiedział nam prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog, transplantolog, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.
Z danych fundacji DKMS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,2 mln potencjalnych dawców, a już ponad 4 tys. Polaków stało się dawcami szpiku kostnego. Jednym z pierwszych był ks. Piotr Sadkiewicz. Duchownego i kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Sebastiana Giebla zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka jest postawa Kościoła wobec transplantacji i czy w Polsce wciąż brakuje organów do przeszczepów.
W Katowicach 20 lat temu prof. Jerzy Hołowiecki zdecydował się jako pierwszy w Polsce na przeprowadzenie zabiegu przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Jego pacjentką była wówczas Pani Urszula Jaworska. Dlaczego zdecydowała się na zabieg, którego wynik był zupełnie wtedy nieznany? Z jakimi trudnościami mierzyli się lekarze wykonując ten przeszczep? Kim był dawca? Jak wyglądały pierwsze godziny po zabiegu? Z profesorem i jego pacjentką spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Joanna Brodzik bardzo rzadko pojawia się publicznie. Tym razem aktorka zaangażowała się w akcję na rzecz chorych dzieci na białaczkę. Joanna sama jest zarejestrowana w bazie danych potencjalnych dawców szpików. Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Dziennikarka Dzień Dobry, Katarzyna Olubińska, była na piątych urodzinach Fundacji DKMS. Polska jest trzecim krajem na świecie, który ma najwięcej zarejestrowanych dawców szpiku. Zatem jest co świętować! Jakie kraje są przed nami w tym rankingu? Zachęcamy tych, którzy nie posiadają rodzeństwa do "przygarnięcia" bliźniaka genetycznego, a tych którzy już je mają - do powiększenia rodziny!