Gorące tematy

Czuwanie Książąt przy królewskiej trumnie. Dzieci i wnuki Elżbiety II pełnią wartę w Westminster Hall

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i hrabia Edward przy trumnie królowej w Westminster Hall

Uroczystostości pogrzebowe Elżbiety II podzielone są na etapy. Łącznie wszystkie wydarzenia związane z pochówkiem zmarłej w czwartek, 8 września 2022 roku monarchini będą trwały 11 dni i zakończą się w poniedziałek, 19 września około godziny 19:30 czasu lokalnego (20:30 w Polsce). Wówczas królowa spocznie w grobie w kaplicy króla Jerzego VI, obok rodziców królowej i jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa.

Czuwanie Książąt przy trumnie królowej Elżbiety II

Od chwili wystawienia trumny z ciałem królowej Elżbiety II na widok publiczny pełnią przy niej wartę żołnierze oraz gwardia królewska. Kiedy znajdowała się ona w katedrze św. Idziego w Edynburgu, król Karol III wraz z rodzeństwem wypełnili tradycję zapoczątkowaną po śmierci króla Jerzego V (dziadka zmarłej monarchini) nazywaną Czuwaniem Książąt. Przez około 10 minut wspomniany Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej oraz hrabia Edward pełnili wartę przy trumnie zmarłej matki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że księżniczka Anna była pierwszą kobietą w historii, która została dopuszczona do czuwania przy trumnie.

Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i hrabia Edward pełnią wartę przy trumnie królowej w katedrze w Edynburgu
Czuwanie Książąt w katedrze św. Idziego w Edynburgu Król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i hrabia Edward pełnią wartę przy trumnie królowej w katedrze w Edynburgu Źródło: Getty Images Europe

Podobna ceremonia odbyła się w piątek, 16 września 2022 roku w Londynie. Król Karol III i pozostałe dzieci królowej pojawili się w Westminster Hall i przez 15 minut pełnili wartę przy katafalku, na którym ustawiona jest trumna. Zauważalną różnicą w porównaniu do ceremonii, którą można było obserwować w Edynburgu jest fakt, że książę Andrzej wystąpił, tak jak jego rodzeństwo, w mundurze. Zgodnie z opublikowanymi oświadczeniem stało się tak na prośbę jego brata, króla Karola III.

Wnuki królowej wezmą udział w Czuwaniu Książąt

W sobotę, 17 września wieczorem przy trumnie monarchini Czuwanie Książąt odbyły wnuki zmarłej monarchini. Wartę pełnili synowie króla Karola III: William i Harry (obaj, na prośbę króla w wojskowych mundurach), dzieci księżniczki Anny: Peter Phillips i Zara Tindal, córki księcia Andrzeja: Beatrice i Eugenie oraz dzieci hrabiego Edwarda: Louise i James. To pierwsze takie wydarzenie w historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości