Jan Holoubek nagrodzony na festiwalu. "Jeżdżę na Camerimage od 23 lat. Zawsze marzyłem, że kiedyś tam dostanę nagrodę"

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toruniu już za nami. Ogłoszono laureatów konkursu EnergaCamerimage. Zwycięzcą w kategorii debiut reżyserski został Jan Holoubek za film "25 lat niewinności". Jak do wygranej odnosi się laureat?

Jan Holoubek - najlepszy debiut reżyserski

Kinga Burzyńska dzień po ogłoszeniu wyników spotkała się z Janem Holoubkiem, by pogratulować zwycięstwa oraz dopytać, jak się czuje po wygranej. Okazało się, że laureat nie spoczął na laurach, a od rana zakasał rękawy do pracy, dlatego miejscem ich rozmowy był plan filmowy.

Dla mnie to bardzo piękne i wzruszające. Jeżdżę na Camerimage od pierwszego roku studiów, czyli od 23 lat. Jako operator jeździłem i zawsze skrycie marzyłem, że kiedyś tam dostanę nagrodę, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że dostanę jako reżyser

- przyznał Jan Holoubek.

Podczas festiwalu został również wyróżniony Bartek Kaczmarek, autor zdjęć do filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Reżyser przyznał, że film nie powstałby, gdyby nie ekipa. - Ta nagroda jest dla wszystkich. Ja bym tego filmu sam nie zrobił. Nagroda była na festiwalu operatorskim. Co jest bardzo ważne, bo oznacza, że on wizualnie jest też świetnie zrobiony przez Bartka" – tłumaczył reżyser.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Pomimo że Holoubek pracuję już nad nowym filmem, nie może jednak zapomnieć o "25 latach niewinności. sprawa Tomka Komendy". Jak sam przyznał odzew od widzów, wciąż jest bardzo duży. - Ludzie z całej Polskie do mnie piszą, że są poruszeni tym filmem – wyjaśnił reżyser.

Do kin poszło ponad 700 tys. osób. W przyszłym tygodniu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" internauci będą mogli również zobaczyć na platformie Player.pl.

Nagrody Festiwalu EnergaCamerimage

Ze względu na pandemię koronawirusa ceremonia przyznania nagród w tym roku odbyła się w wersji online. Złotą Żabę, w konkursie głównym, otrzymał Joshua James Richards, który zrealizował zdjęcia do "Nomadland". Srebrną Żabę zdobył Rauno Ronkainen, autor zdjęć do "Helene" Anttiego Jokinena, a Brązową Żabę Nicolaj Brüel, operator filmu "Pinokio". Natomiast konkurs filmów polskich wygrała "Zieja" w reżyserii Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika.

Zobacz też:

Niezwykła wizja przyszłości w filmach z przeszłości. Co przewidzieli reżyserzy?

Kulisy serialu "Żywioły Saszy – Ogień". Piotr Cyrwus i Andrzej Konopka uchylili rąbka tajemnicy

Nie żyje mama Justyny i Magdy Steczkowskich. "Już jesteś w tym lepszym świecie, bez bólu, z Tatą u boku"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Kinga Burzyńska

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości