Baseny i sauny przygotowują się do otwarcia. Znamy nowe wytyczne

rodzina w basenie

Po kilkunastu tygodniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, od soboty 6 czerwca pływalnie i sauny będą mogły ponownie funkcjonować. Jednak wiele z nich zostanie otwartych w późniejszym terminie. Obiekty muszą się bowiem przygotowywać zgodnie z nowymi, zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa. Na co się musimy przygotować przed wybraniem na basen?

Baseny i sauny ponownie otwarte

Od soboty 6 czerwca 2020 r. pływalnie i sauny będą mogły ponownie zacząć funkcjonować, jednak wiele obiektów zostanie otwartych w późniejszym terminie. Baseny są przygotowywane zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

Pływalnia należąca do Białołęckiego Ośrodka Sportu zostanie otwarta w poniedziałek 8 czerwca. Basen ma 6 torów, przy czym z jednego będą mogły korzystać jednocześnie najwyżej 4 osoby. Obiekt będzie dezynfekowany co drugą przerwę udostępnienia. Z pryszniców będą mogły korzystać 24 osoby jednocześnie. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w przebieralni

– wyjaśniała reprezentująca ośrodek Klaudia Perchel.
Park Wodny Warszawianka będzie dostępny od 13 czerwca.

Codziennie sprawdzamy, jakie są aktualne wytyczne dla pływalni ze strony Sanepidu, a te się dość dynamicznie zmieniają. Na razie przygotowujemy się na to, że równocześnie na jednym torze będą mogły przebywać 4 osoby, może się ten limit zwiększy. 13 czerwca udostępnimy wszystkie nasze baseny, czekamy na wyniki badań wody, oczywiście opublikujemy je na naszej stronie internetowej

– zapewnił Tomasz Sobolewski z Warszawianki. Jak dodał, na pływalnię będzie wpuszczanych jednocześnie do 150 osó b – przed epidemią było ich 400. Rezerwacje torów nie są przewidywane .
Sauny poniżej 60 stopni będą wyłączone z użytku , będą zaś działały te o większej temperaturze.

Nie będziemy tam przeprowadzali dezynfekcji, ponieważ w wysokiej temperaturze wirus wymiera

– zaznaczył Sobolewski.
Pierwsze pływalnie, które należą do Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa będą otwierane od połowy czerwca.

W pierwszej kolejności najprawdopodobniej uda się nam otworzyć pływalnię w Ośrodku Polonia przy ul. Konwiktorskiej, potem tę w Ośrodku Rozbrat, a następnie pływalnie w Ośrodkach: Inflancka, Grzybowska i Namysłowska. Sauny w Ośrodkach Solec i Rozbrat będą działać od 6 czerwca. W pozostałych Ośrodkach SCS AW (Inflancka i Namysłowska) zostaną najprawdopodobniej uruchomione równolegle z pływalniami. Nasze pływalnie podczas zamknięcia przeszły niewielkie remonty, konserwacje i przeglądy zwykle wykonywane w wakacje. Ponadto m.in. przeprowadziliśmy ostateczne mycie i dezynfekowanie niecek basenowych

– powiedział Karol Adamaszek z SCS.
W sprawie pływalni zewnętrznych wszystko zależy od decyzji organów państwa. Jednak niezależnie od nich Aktywna Warszawa przygotowuje się na otwarcie od 1 lipca Parku Wodnego Moczydło i basenów letnich w Ośrodku Inflancka.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto, pomimo krótkiego czasu, robi wszystko, by jak najprędzej otworzyć stołeczne pływalnie.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców czeka na ten moment. Musimy jednak zachowywać się odpowiedzialnie. Proces już trwa, ale bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego pływalnie zostaną otwarte, kiedy będziemy mieć pewność, że jest to bezpieczne

– zaznaczył Trzaskowski.

Baseny w reżimie sanitarnym - wytyczne

Według wytycznych wydanych przez Ministerstwo Rozwoju właściciele pływalni i saun zobowiązani są zapewnić 2 m odległości klientów od kasy, dezynfekować kluczyk/bransoletkę i szafkę po każdym kliencie, usunąć krzesła i ławki w poczekalniach, regularnie dezynfekować powierzchnie wspólne i zapewnić pracownikom środki ochrony osobistej.
Ponadto liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia. Jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób. Należy umieścić informację o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu oraz jednocześnie z jednego toru mogą korzystać najwyżej 4 osoby.
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Pozostałe wiadomości