Gorące tematy

Przez kilka lat molestował córki sióstr? "Ofiar może być dużo więcej"

Gorące tematy

Przez lata wykorzystywał seksualnie córki własnych sióstr. 38-latek z Jeleniej Góry wciąż przebywa na wolności. Dziennikarze programu "Uwaga! TVN" podejrzewają, że ofiar mogło być więcej. Dlaczego sprawiedliwości jak dotąd nie stało się zadość?

38-latek z okolic Jeleniej Góry miał przez kilka lat molestować córki swoich sióstr. Relacje dzieci są wstrząsające. Na policję zgłosiła się także pełnoletnia już osoba, która w przeszłości miała być ofiarą tego samego mężczyzny.

Część pierwszą reportażu może zobaczyć na stronie programu Uwaga! TVN.

Wstrząsające opowieści

Dwie kobiety opowiedziały nam wstrząsające relacje ich córek. Trzy dziewczynki w wieku 9, 11 i 14 lat miał wykorzystywać wujek dzieci, brat ich matek. Z opowieści dziewczynek wynika, że trwało to od lat.

Dzieci nie mówią o konkretnych datach, ale mówią, że działo się to od początku ich wizyt u wujka. Miały wtedy 5 i 7 lat

- przyznaje matka dwóch córek.

Siostry 38-latka nie mogą sobie wybaczyć, że wcześniej nie zauważyły sygnałów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego.

Przyjdzie pewnie taki czas, że córka mi wykrzyczy ten żal i pytanie, gdzie wtedy byłam, co robiłam, kiedy mnie potrzebowała. Co mam jej odpowiedzieć? Że ufałam bratu?

– ubolewa druga z matek.

Obie kobiety zgodnie podkreślają, że brat od zawsze miał bardzo dobry kontakt z dziećmi.

Był uśmiechnięty, wesoły. Idealny kandydat na męża, na tatusia. Miał podejście do dzieci, umiał się z nimi bawić, zagadać. Piekli razem ciasto, pizze, skakali na trampolinie, organizował im wycieczki. Zawsze było fajnie, nigdy nic złego się nie działo

– opowiada matka dwóch córek.

Okazuje się, że wujek miał wykorzystywać prawie każdą okazję, gdy zostawał sam z dziećmi. Szczegóły tego, co mężczyzna robił ich córkom, kobiety poznały podczas badania ginekologicznego dziewczynek.

„Dziewczynka zgłasza, że wujek wielokrotnie głaskał, dotykał miejsc intymnych, zdejmował jej spodnie i samemu rozpinał spodnie. Zdarzało się to i w dzień, i w nocy.”

Brak reakcji organów ścigania

Zdruzgotane opowieściami i wynikami badań ginekologicznych córek kobiety, pod koniec sierpnia zgłosiły sprawę na policję. Mijały tygodnie, a mężczyzna dalej był na wolności.

Policjanci od razu powiadomili prokuraturę. Według wytycznych prokuratury, sprawę przekazano do Jeleniej Góry

– mówi nadkom. Kamil Rynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci twierdzą, że sprawę skonsultowali z prokuraturą we Wrocławiu, ale ta nakazała ją przesłać do Jeleniej Góry. Dziewczynki mieszkają we Wrocławiu, do przestępstw dochodziło także w tym mieście, więc sprawa wróciła. Stracono tym samym wiele dni śledztwa.

Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Fabrycznej ze sprawą zaznajomiła się 11 września 2020, a 14 września zostało wszczęte śledztwo. Czynności w tej sprawie zostały wszczęte bezzwłocznie

– twierdzi Justyna Pilarczyk z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Już po zgłoszeniu sprawy na policję, naszą kamerą zarejestrowaliśmy małe dzieci na posesji mężczyzny, które mogły być pod jego opieką. Było to dwóch małych chłopców i 13-letnia dziewczynka.

Myślę, że krzywdził także inne dzieci, nie tylko nasze. Dowiedziałam się o trzech innych osobach. Dziś są już dorosłe. To trwa od lat

– mówi siostra podejrzanego.

W ostatnich dniach na komisariat w Jeleniej Górze zgłosiła się pełnoletnia już kobieta i zeznała, że w przeszłości była molestowana przez tego mężczyznę.

Nie wiem, co robi brat, ale pozostaje na wolności. Z tego, co wiem od rodziny, nic sobie nie robi z tego, co się stało

– mówi matka poszkodowanych dzieci.

38-letni kawaler

Wujek dziewczynek to 38-letni kawaler, który mieszka razem z matką. Żyje z gospodarstwa, hoduje kilka krów i kury. Jak podkreśla rodzina, mężczyzna nigdy nie miał dziewczyny, uchodził za samotnika. Od kilku tygodni się ukrywa. Rodzina odnalazła we Wrocławiu jego samochód.

Słyszałam, że brat uciekł. Ukrywa się, nie wiadomo gdzie. To informacje od krewnych. Mówią, że uciekł do lasu, ale nie wiem, ile w tym prawdy. Miał dużo czasu na zastanowienie się, co zrobić

– mówi jedna z sióstr.

Ze względu na dobro śledztwa i małoletnich nie mogę podać szczegółów śledztwa i taktyki śledczej

– komentuje prokurator Justyna Pilarczyk.

Dziewczynki i ich rodziny objęte są opieką psychologiczną. Po naszej interwencji, dziewczynki zostały przesłuchane w sądzie. Prokuratura deklaruje kolejne działania.

Musi zostać ukarany za to, co zrobił. Skrzywdził dzieci. Jak mógł?

– kończy matka pokrzywdzonych dziewczynek.

Wszystkie odcinki "Uwaga! TVN" dostępne są w serwisie Player.

Zobacz także:

Zbiorowy gwałt na szesnastolatce. Podejrzanych jest 30 mężczyzn. "To zbrodnia przeciwko ludzkości"

Emily Ratajkowski oskarża fotografa o molestowanie. "Nagle jego palce znalazły się we mnie"

Współżycie z 14-latką to nie gwałt? Sąd: "Bo nie krzyczała"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości