Zwierzęta mogą nie przeżyć sylwestrowej nocy. Kiedy można podawać im leki?

Pies pod szafką.
Zwierzęta mogą nie przeżyć sylwestrowej nocy.
Źródło: hidako/GettyImages

Sylwester to trudny czas dla zwierzaków, który może skończyć się traumą, a nawet śmiercią. Wiele pupili boi się huku i wystrzałów fajerwerków. Jak pomóc przetrwać im tę trudną, głośną noc? Co możemy zrobić, aby choć trochę zminimalizować jego strach?

DD_20221227_Zwierzeta_REP
Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?
Źródło: Dzień Dobry TVN

(nie)Strzelaj w Sylwestra

Rok w rok w trakcie sylwestrowej nocy ginie masa zwierząt. Przeraźliwy huk niejednokrotnie doprowadza do tragedii naszych pupili. Miasta, które nie będą strzelać w tym roku to m.in.: Warszawa, Wrocław, Mikołów, Zamość, Kraków, Gdańsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń i inne. Niestety wciąż pozostają miejsca, w których sprzedaż, jak i możliwość strzelania nadal będzie możliwa. Nie wszystkie zwierzęta mogą to przetrwać.

- Są psy, które są szkolone. Ale zdajmy sobie sprawę, że małe dziecko na głos petardy rozpłacze się i pobiegnie do mamy. Tak działa ewolucja, że kazała nam się bać huku. To w nas jest ciągle, jest w kotach, psach, ptakach. Pies pokaże, gdzie chce być. Jeśli pójdzie do łazienki, albo do legowiska to uszanujmy to. Można puścić np. głos białego szumu - powiedział Radosław Ekwiński, behawiorysta.

- Leki uspokajające zadziałają, ale w konsultacji z lekarzem. Nigdy nie podajmy im środków z ludzkiej apteczki - dodał.

Jak psy i koty reagują na fajerwerki w sylwestra?

W naszym studiu ze swoimi pupilami gościli nie tylko behawiorysta, ale także dziennikarka Gabi Drzewiecka oraz sportowiec Andrzej Supron. Ich czworonogi wykazują różne reakcje na hałasy.

- Marcel jest psem, który atakuje fajerwerki, czyli rzuca się do okien, szczeka i przegania fajerwerki, a Mordka się boi i ucieka gdzieś w kąt. Widać, że jest zestresowana i że się boi. I nie chce się przytulać, a wybiera najciemniejsze miejsce - powiedziała Gabi.

- Tu się pojawia reakcja: uciekaj, a jak nie możesz, to walcz - dodał Radosław Ekwiński.

Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego to dumny właściciel Cziki. Jak jego sunia przeżywa sylwestra?

- My z kolei Czikę wpuszczamy do pokoju, gdzie są zasłonięte okna, puszczamy muzykę i odwracamy jej uwagę, żeby w tym nie uczestniczyła. Kiedy w Sylwestra gdzieś wychodzimy, zawsze prosimy, żeby ktoś został ze zwierzakami. Mamy jeszcze kotkę, która ucieka i trzeba ją wołać - opowiadał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie