Czy wiesz, jak legalnie puszczać fajerwerki? Za złamanie prawa grozi nawet 5 tysięcy złotych kary

Fajerwerki.
Czy wiesz, jak legalnie puszczać fajerwerki?
Źródło: kamisoka/GettyImages
Sylwester i Nowy Rok to czas hucznych zabaw i imprez, a przy tym czas, w którym puszczamy fajerwerki. Przyjęte jest, że w tych dniach odpalamy sztuczne ognie. Czy można za to dostać mandat? Adwokat rozwiewa wątpliwości - za nieprzestrzeganie przepisów grozi nawet 5 tysięcy złotych kary. 
DD_20211227_Zwierzaki_REP
Pomyśl o zwierzętach, odpuść sobie fajerwerki
Fajerwerki a bezpieczeństwo zwierząt. Jak zadbać o pupila w noc sylwestrową?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Fajerwerki zwyczajowo puszczamy w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, czyli w Sylwestra i Nowy Rok. W pozostałych terminach nie jest to już dobrze widziane, a przy tym może być nielegalne.

Kiedy można puszczać fajerwerki?

W zakresie używania fajerwerków stosuje się między innymi przepisy kodeksu wykroczeń, a konkretnie przepisów związanych z zakłócaniem spokoju, porządku publicznego spoczynku nocnego. Zgodnie z art. 51 §1 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

– Powszechnie przyjmuje się, że wybryk, o którym mówi art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, to zachowanie, które odbiega od przyjętego zwyczajowo postępowania w danym miejscu, czasie i okolicznościach, narusza czy lekceważy obowiązujące zasady współżycia społecznego. Dlatego używanie fajerwerków w miejscach publicznych, choć niewątpliwie stanowi pewną uciążliwość, to w dniach 31 grudnia i 1 stycznia nie łamie tego przepisu – jest to zachowanie zwyczajowo przyjęte, związane z celebrowaniem nowego roku – wskazuje adwokat Aneta Sołtysik z Kancelarii Kupilas&Krupa.

Co więcej, powszechną praktyką jest wydawanie uchwał przez rady gmin w zakresie używania materiałów pirotechnicznych, jak fajerwerków czy petard. Niejednokrotnie w tych regulacjach ustanawia się, że jedynie Nowy Rok i Sylwester to czas, w którym można korzystać ze sztucznych ogni. Jednak często nie są to przepisy wystarczające do wprowadzenia zakazów.

– Sądy administracyjne, także podnosząc argumentację związaną z obowiązywaniem art. 51 §1 kodeksu wykroczeń, wskazują, że przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie stanowią podstawy prawnej dla zakazywania i karania każdego użycia fajerwerków na terenie gminy – wyjaśnia adwokat Aneta Sołtysik.

Czy tylko w Sylwestra i Nowy Rok można puszczać fajerwerki?

Zgodnie wyżej przytoczonymi przepisami nie ma zakazu puszczania fajerwerków w inne dni niż Sylwester i Nowy Rok. Należy jednak przestrzegać prawa. Podczas prywatnych uroczystości, które odbywają się poza okresem noworocznym, a które to mają miejsce na terenie prywatnym i do godziny 22:00, można puszczać fajerwerki. Kluczowe jest zachowanie ciszy nocnej, a także organizacja wydarzenia na prywatnym terenie.

– Zachowanie takie niewątpliwie nie odbiega od zwyczajowo przyjętych norm społecznych, nie stanowi również wybryku czy nie łamie zasad współżycia społecznego, zwyczajów. Pamiętajmy, że organizując pokaz sztucznych ogni na terenie prywatnym, należy przestrzegać godzin spoczynku nocnego, który obejmuje czas od godziny 22 do 6 rano, w którym ludzie mogą bez zakłóceń ze strony innych osób odpoczywać – wskazuje adwokat Aneta Sołtysik.

Co więcej, reguły te nie dotyczą pokazów sztucznych ogni, które organizowane są przez profesjonalne firmy. Te zobowiązane są do posiadania specjalnych uprawnień do użytkowania materiałów pirotechnicznych na podstawie odrębnych przepisów.

Kiedy można dostać mandat za puszczanie fajerwerków?

Osobie, która nie przestrzega prawa i łamie artykuł 51 kodeksu wykroczeń, grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu. W drugim przypadku grzywna może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

Ponadto policja może wypisać mandat za nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych lub nieostrożne używanie materiałów wybuchowych, a także za nieostrożne obchodzenie się z ogniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: kamisoka/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?