Nietypowe zwierzęta w domu. Właścicielka kaczora: "On by skończył po prostu w rosole, a tak jest szczęśliwy"

Coraz częściej w mieszkaniach mamy nie tylko psy, koty czy papugi, ale też świnie i kury. Jakie zwierzaki możemy trzymać w naszych czterech ścianach? Co zrobić, gdy przeszkadza nam zwierzątko sąsiada? O tym rozmawialiśmy z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.

Nietypowe zwierzęta domowe

Większość z nas ma psy i koty. Natomiast Marcin Kamiński, Klaudia Danigier i Łukasz Ostrowski są właścicielami nietypowych zwierząt, które pokochali całym sercem.
- Żyję już z ostronosami siódmy rok, ponieważ moja niedoszła narzeczona chciała mieć kota. Nie przepadam za kotami, nie mam nic do nich – słodkie, urocze zwierzątka, ale nie chciałbym się nimi opiekować. Pół roku odciągałem ten temat, aż zadzwonił kolega z pracy, który pomógł ostronosowi, ale po tygodniu zrozumiał, że przekracza jego możliwości. I tak po 1,5 tygodnia trafił do mnie - wspomina Marcin Kamiński. Jego zwierzaki nauczyły się otwierać pawlacz, okno i drzwi czy wysunąć całą lodówkę. - To nie są zwierzątka, które nadają się dla każdego domu - podkreślił.
Z kolei Klaudia Danigier mieszka z dwoma psami i… kaczorem.
- Jesteśmy już rok i 7 miesięcy. Chodzi na smyczy, jeździ ze mną na wakacje. Zwiedził już trochę świata. Był ze mną nad morzem, w górach, na Mazurach. On by skończył po prostu w rosole, a tak jest szczęśliwy – mówiła.
Natomiast Łukasz Ostrowski ma ciekawych lokatorów. – Spało ze mną 8 zwierząt: 4 świnie i 4 psy. (…) To jest mój sposób na stres. Byliśmy nad morzem ze świniami. Ludzie cały czas podchodzili: "O świnia, świnia". Stresowały się i zepsuły wyjazd. Dlatego postanowiliśmy nad morze nie jeździć, tylko w takie miejsca, gdzie nie ma ludzi - przyznał.

Jakie zwierzęta można trzymać w domu?

- Co do zasady możemy trzymać zwierzęta domowe, czyli pies, kot, papuga, chomik – tłumaczy Przemysław Ligęzowski radca prawny. Jak dodaje, kura zalicza się już do zwierząt gospodarskich. Czy zatem możemy trzymać ją w bloku?
Tę kwestię reguluje określony samorząd , czyli gmina, miasto oraz czy na danym terytorium mogą być hodowane kury na potrzeby domowe. Różnie to jest i różnie to wygląda. Natomiast co do zasady takie zwierzęta jak świnie, krowy, kury są przeznaczone do gospodarstw rolnych, a nie domowych - wyjaśniał prawnik w Dzień Dobry TVN. Przestrzegł też, że można zostać ukaranym , np. za trzymanie świni w bloku.
– Jeżeli sąsiad doniesie, to oczywiście może być mandat, a może nawet dojść do postępowania karnego za znęcanie się nad zwierzętami. Tak samo jak sąsiad trzyma zwierzęta domowe w postaci kilkudziesięciu sztuk , bo nie mają odpowiednich warunków, swobody przemieszczania się - zaznaczył.
A jak wygląda sytuacja z gołębiami? Gdzie należy się zgłosić, gdy ktoś trzyma niebezpieczne zwierzęta w domu? Posłuchaj całej rozmowy z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: B. Dajnowski, K.Abramowicz
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości