Zwierzęta

Fruczak gołąbek, czyli polski koliber. Co to za zwierzę?

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Fruczak gołąbek

Fruczak gołąbek nazywany jest również dłużnicem gwiaździkiem. Zwierzę to może być spotykane w ogrodach i potocznie określane jest polskim kolibrem ze względu na charakterystyczny sposób spijania nektaru z kwiatów. Co warto o nim wiedzieć? Jak zwabić go do naszego ogrodu?

Fruczak gołąbek, czyli polski koliber - co to za owad

Fruczak gołąbek to motyl z rodziny zawisakowatych. Jest gatunkiem nomadycznym, co znaczy, że nie przywiązuje się do konkretnego terytorium i dopasowuje swoje wędrówki do warunków żywnościowych i pogodowych. Przemieszcza się najczęściej w dużej grupie zwierząt, najczęściej pokoleniowo. Fruczak gołąbek przemieszcza się na dany teren, składa jaja i żyje przez kilka pokoleń. Po jakimś czasie przenosi się, podejmując wędrówkę, nawet na tysiące kilometrów, aby powtórzyć ten cykl. 

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jego rozpiętość skrzydeł wynosi około 4,4 cm. Jego sylwetka jest krępa i niewielkich rozmiarów, a skrzydła przednie są koloru szarobrązowego z czarnymi liniami. Z kolei skrzydła tylne są pomarańczowe. Jego gąsienice mają zieloną lub brązową barwę z charakterystycznym zakończeniem - niebieskim rogiem. Motyl ten jest zaliczany do ciem ze względu na odmienną budowę ciała, jednak w przeciwieństwie do większości z nich, jest aktywny w ciągu dnia. 

Dlaczego fruczak gołąbek nazywany jest polskim kolibrem?

Motyl ten nazywany jest polskim kolibrem, ponieważ swoim zachowaniem przypomina tego ptaka. Żywi się nektarem z kwiatów, które spija z nich unosząc się w powietrzu. Służy do tego przystosowana trąbka, czyli rozwijana ssawka, dłuższa od reszty ciała. Ptaki z kolei w tym celu wykorzystują długi, wąski dziób i język. Podobnie, jak u kolibrów, skrzydła tego owada poruszają się na tyle szybko, że przestają być wyraźnie widoczne, co daje wrażenie, że w powietrzu unosi się jedynie ciało owada. W tym celu skrzydła fruczaka gołąbka poruszają się z prędkością 80. uderzeń na sekundę. 

Czym się żywi fruczak gołąbek i jak zwabić go do ogrodu

Fruczak gołąbek jest dosyć pospolitym motylem i można go spotkać w Polsce. Żeruje przede wszystkim na łąkach, a także w ogrodach. Ze względu na jego nomadyczny styl życia, w kraju można go spotkać na przełomie maja i czerwca oraz od sierpnia do października. Gąsienice polskiego kolibra żerują głównie na przytuliach i wiciokrzewach. Dorosłe osobniki preferują kwiaty o wąskich i długich kielichach.

Zatem, aby zwabić fruczaka gołąbka do swojego ogrodu bądź ukwieconego balkonu warto uprawiać takie kwiaty, jak pelargonia, szałwia, jaśmin, lebiodka, ostróżka, werbena, pierwiosnka, lawenda, cynia, szałwia czy budleja.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Paul Marto / 500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości