Hodowcy kotów rasy Maine Coon byli przekonani, że ich podopieczna Kesi to klasyczna kotka, jednak po niespełna trzech miesiącach odkryli u niej narząd płciowy charakterystyczny dla samców. - To jest w zasadzie światowa sensacja - przekonuje w Dzień Dobry TVN Renata Machaj, właścicielka dwupłciowego zwierzaka.
Maine Coon - koty, które przypominają psy
Maine Coon to jedna z najpopularniejszych ras kotów domowych w Polsce. Przedstawiciele tego gatunku są bardzo inteligentni i żywiołowi. Dorosłe osobniki ważą od 5 do 11 kilogramów, a ich długość wraz z ogonem może sięgać jednego metra.
- Mało komu się ten kot nie podoba. Ma duże ucho, duży pysk, duże łapy. Wielkość duża, natomiast jest bardzo podobny do dachowca, a wszystko ma bardziej wyraziste - przekonuje hodowca kotów Maine Coon Janusz Machaj.
Co ciekawe, koty tej rasy przypominają swoim zachowaniem psy - przyzwyczajają się do chodzenia na szelkach i łatwo poddają się tresurze. - W opisie rasy jest napisane, że to jest kotopies. Rzeczywiście, ma cechy i kota, i psa. Można go dużo rzeczy nauczyć - aportować, robić kółeczka, podawać łapy - twierdzi żona Janusza, Renata Machaj.
Kesi - historia dwupłciowego psa z Polski
Renata Machaj wraz z mężem Januszem prowadzą swoją hodowlę kotów już od ponad 20 lat i choć o rasie Maine Coon wiedzą wszystko, to jednak kilka miesięcy temu jeden z ich podopiecznych wprawił ich w nie lada konsternację.
- To jest kot, który się urodził jako kotka, przynajmniej tak myślałam, ponieważ był w futrze koloru kotki. (...) W wieku mniej więcej dwóch i pół miesiąca bawiąc się z kotką, nagle zauważyłam, że coś mi się tam nie podoba w tej części ciała. I się okazało, że tam jest coś męskiego. Tak mi to wytłumaczono, że to jest w zasadzie światowa sensacja - opowiada właścicielka zwierzaka.
Kesi, bo tak ma na imię niezwykły czworonóg, trafił pod obserwację specjalistów badających genetykę ssaków. Naukowcy twierdzą, że jest drugim na świecie kotem, u którego wystąpiło takie zaburzenie płci.
- To jest kocur, czyli samiec, a ma dwa chromosomy X, czyli tak jak mają osobniki żeńskie u ssaków. U zwierząt najczęściej do tej pory obserwowano to u psów i świń. Takie zaburzenia rozwoju płci zdarzają się również u ludzi. Próbujemy to zbadać i dojść do odpowiedzi na pytanie, czy to jest wada dziedziczna, czy ona powstała po prostu spontanicznie. To będzie drugi na świecie przypadek. Jeden jest opisany przez naszych kolegów z Włoch - zaznacza prof. dr hab. Marek Świtoński z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt UP w Poznaniu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego koty reagują na "kici kici"? Odpowiedź może zaskakiwać
- Ich majątki przyprawiają o zawrót głowy. Oto lista najbogatszych zwierząt domowych na świecie
- Twój kot zachowuje się nieznośnie? Możliwe, że wysyła ci ważny sygnał
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: I. Sanetra, R. Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN