Zwierzęta

Twój kot zachowuje się nieznośnie? Możliwe, że wysyła ci ważny sygnał

Zwierzęta

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Kot

Wielu opiekunów mruczących pupili skarży się na specyficzne zachowania swoich ulubieńców. Jak się okazuje, niektóre z nich mają swoją przyczynę. Warto je poznać, ponieważ pomoże nam to reagować lub lepiej rozumieć czworonoga. Dlaczego kot nie zawsze jest po prostu "niegrzeczny"? O tym porozmawialiśmy z behawiorystką Agatą Bladowską.

Niegrzeczny kot - co to oznacza?

Koty, jak wszystkie zwierzęta, mają specyficzne zachowania i zwyczaje, których właściciele mogą nie rozumieć lub po prostu nie mają wystarczającej wiedzy, by znać ich przyczynę. Nie od dziś wiadomo, że te pupile cechują się silnym instynktem, który musi być zaspokajany, również w domowych warunkach.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Określanie kota słowami "niegrzeczny", "nieznośny" czy "problemowy" nie jest tu słuszną drogą. Po pierwsze generalizuje problem, a po drugie odsuwa nas od odnalezienia realnego źródła denerwujących nas zachowań. Jeżeli chcemy być odpowiedzialnym właścicielem, musimy pogłębiać wiedzę na temat naszego zwierzęcia. Niektóre fakty z pewnością nas zaskoczą.

Dlaczego kot jest "niegrzeczny"?

Jednym z wątków, na które skarżą się właściciele kotów na forach, jest problem dotyczący oddawania moczu poza kuwetą. Wśród nich są osoby twierdzące, że kot może "robić to po złości". Według behawiorystki Agaty Bladowskiej (@kotwarszawski) takie zachowanie jest sygnałem wysyłanym do człowieka. W ten sposób może pokazywać, że nie pasuje mu coś w obrębie kuwety, coś go zestresowało czy przestraszyło. Możliwe również, że odczuwa ból.

Jeżeli zdarzy się to naszemu zwierzakowi, nie wyciągajmy pochopnych wniosków, nie karzmy kota i nie krzyczmy na niego. Zamiast tego, należy przebadać go u weterynarza. - Gdy aktualny stan zdrowia nie powinien powodować problemu z kuwetą, kierujemy się do behawiorysty specjalizującego się w kotach - tłumaczyła ekspertka. Czasem potrzebna jest pomoc obydwu specjalistów naraz.

Mruczki mogą mieć nie tylko problemy fizyczne, ale także te natury psychologicznej. Tak, jak my mogą czuć się obrażone, a nawet mieć depresję. - Człowiek nawet nieświadomie może zepsuć kotu dobry nastrój, gdy przeszkodzi mu w spaniu, nie zrozumie jego intencji i zrzuci go z któregoś mebla, zabroni dostępu na wyższe półki w domu czy zacznie faworyzować innego pupila - podkreśliła behawiorystka.

- Koty z tęsknoty za opiekunami potrafią wielokrotnie odmówić posiłku. Mogą dniami i nocami wyczekiwać powrotu, a jeśli nie radzą sobie z rozłąką, pojawiają się problemy behawioralne, jak nadmierna wokalizacja, niszczenie przedmiotów - dodała.

Dlaczego kot gryzie i drapie?

Niszczenie przedmiotów to również częsty problem, który wrzuca wąsacze do worka z hasłem "niegrzeczny". Okazuje się, że drapanie mebli ma szczególne znaczenie, choć bywa niezwykle denerwujące dla właściciela. Jak tłumaczyła Agata Bladowska, poprzez drapanie, koty m.in. oznaczają swoje terytorium.

Ekspertka podkreśliła, że jeżeli zwierzak nie ma w domu drapaków lub są one niewystarczające, to będzie on szukał innych powierzchni. Przy takim problemie należy zapewnić kotu atrakcyjniejsze przedmioty niż nasz fotel czy kanapa.

- Każdy kot ma swoje preferencje, więc trzeba upewnić się, czy materiał danego drapaka to na pewno "to", albo czy jego kształt jest odpowiedni. Na rynku zoologicznym są drapaki pionowe, skośne, poziome, a w tym słupki sizalowe, słupki jutowe, maty do drapania, kartony do drapania, nawet bale drewna - tłumaczyła. Ważne jest, by powierzchnia do drapania była duża i urozmaicona.

Co zrobić w przypadku, gdy kot z dnia na dzień stał się agresywny? Czy to sygnał, że trzeba skontaktować się natychmiast ze specjalistą? - To sygnał, po którym opiekun przede wszystkim powinien zastanowić się, czy jego ruch lub sposób głaskania kota nie był zbyt gwałtowny, pozbawiony wyczucia - zauważyła specjalistka.

- Jeśli nie, zadajemy sobie kolejne pytania - "czy zabawa z kotem dłonią to na pewno dobry pomysł?", "czy inni domownicy nie mieli takich pomysłów?" A może goście?, "czy kot mógł się czymś zestresować?". Jak widać, stres często powtarza się przy temacie kociego behawioryzmu, ponieważ przyczynia się do wielu problemów i ma naprawdę zły wpływ na cały koci organizm - dodała.

Jak dbać o bezpieczeństwo kota?

Jak więc dbać o kota, by czuł się bezpieczny, zadbany? Behawiorystka zaznaczyła, że oprócz odpowiednich akcesoriów, pupil pragnie też budować dobrą relację z opiekunem. Choć nie po każdym je widać, to są sytuacje, w których można dostrzec jego uczucia, a one mogą też ulegać zmianom, w zależności od tego, jak się do niego odnosimy.

Zwierzęta potrzebują kontaktu, zabawy. - Znajdźmy w ciągu doby, choć kilkanaście minut na różne wspólne rytuały. Oprócz zabawy może to być trening komend albo czesanie, jeśli kot je lubi. Pozwolenie kotu na wtulenie się w nasze ramię, podczas gdy oglądamy telewizję, też przyniesie podobny efekt - pozytywnie wpłynie na relację i dobre samopoczucie - podsumowała Agata Bladowska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages / Kseniâ Solov'eva / EyeEm

Pozostałe wiadomości