Czym dokarmiać dzikie zwierzęta zimą? "Ludzki pokarm szybko się psuje, pleśnieje"

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Tomasz Zubilewicz
Dziś dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

W sezonie zimowym dzikie zwierzęta mają utrudniony dostęp do pokarmu i wody. Przetrwanie trudnego okresu może ułatwić im człowiek, jednak pomoc niesiona ptakom, jeżom czy innym mieszkańcom lasów powinna przybierać odpowiednią formę. W Dzień Dobry TVN Tomasz Zubilewicz zbierał informacje o tym, jak wspierać zwierzęta zimą w odpowiedzialny sposób.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Ten dzień i każdy inny w sezonie zimowym to doskonała okazja do pochylenia się nad problemem, jakim jest niedożywienie dzikich zwierząt. W tym czasie niektóre gatunki mają utrudniony dostęp do pożywienia i wody. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób decyduje się pospieszyć im z pomocą.

Ptaki potrzebują szczególnego wsparcia ze strony człowieka. W trakcie ich dokarmiania należy jednak stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pieczywo nie jest odpowiednim przysmakiem dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

- Pokarm, który wrzucamy do wody, taki ludzki pokarm szybko się psuje, pleśnieje - zauważyła Andżelika Gackowska z warszawskich Lasów Miejskich. Dodała też, że bułki czy chleb przeważnie doprawiane są solą. Składnik ten nie jest dobrze tolerowany przez ptaki i dlatego nie powinien znajdować się w serwowanym im pożywieniu.

- W warszawskich parkach są kaczkomaty, czyli takie automaty, gdzie możemy za drobną opłatą kupić karmę odpowiednią dla kaczek. Możemy również wziąć różnego rodzaju nasiona - zapewniła rozmówczyni Tomasza Zubilewicza.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Życie wielu zwierząt przebiega zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku. Przed nadejściem srogich mrozów jeże i nietoperze zapadają w hibernację. Zimowy sen pozwala im przetrwać okres niskich temperatur czy braku pożywienia. W tym czasie nie powinniśmy napotkać w lesie czy w parku żadnego z nich. Jeśli tak się zdarzy, należy jak najszybciej interweniować, zgłaszając ten problem odpowiednim służbom.

- W tym roku mamy takich małych pacjentów ponad 230 sztuk na zimowisku. Trafiają do nas na różne sposoby. Najczęściej są to zwierzęta, które zostały znalezione gdzieś w ogrodzie, w parku. Mieszkańcy przynoszą je do nas - wyjaśniła Andżelika Gackowska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Tomasz Zubilewicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN