Żubry chudną na zimę. Jak przygotowują się na mrozy?

Autor:
Adam
Barabasz
U żubrów przed zimą

Żubry zmieniają futro, a to oznacza, że nieuchronnie zbliża się zima. O tym, jak te niezwykłe zwierzęta przygotowują się na kilka miesięcy mrozu opowiedział Maciej Tracz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Wyjaśnił również ciekawe zjawisko.

Żubry w Polsce

Na wolności żyje obecnie ok. 400 żubrów w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Oprócz tego żubry można spotkać w zagrodach, w których są otoczone profesjonalną opieką.

- To są żubry pokazowe, które będą tu do końca życia - wyjaśnia Maciej Tracz. - Żeby każdy mógł je zobaczyć, pokarmić marchewką z ręki, bo wtedy zupełnie zmienia się stosunek do tych zwierząt z bliska mamy kontakt, to się okazuje, że to są bardzo przyjazne zwierzęta - dodał.

Żubry w zimę

Te niezwykłe zwierzęta waśnie są w okresie godowym, co sprawia, że zimę rozpoczynają z deficytem wagi.

- Zbliżamy się do końca rui, byki bardzo ciężko pracują, utrzymują haremy krów, chudną - tłumaczy Maciej Tracz. - Spodziewalibyśmy się, że one się na zimę obżerają się jak tylko mogą, byki przychodzą na okres rui w lipcu, a gdy ona się kończy w listopadzie, to one są dużo szczuplejsze niż były w lipcu. Dopiero w listopadzie zaczynają odbudowywać masę mięśniową - zaznaczył.

Zwierzęta, które urodzą się w niewoli są wypuszczane do lasów. Tam zimą są dokarmiane, żeby nie czyniły zniszczeń na polach. Co ciekawe, żubry żyjące na wolności są własnością Skarbu Państwa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na Player.pl

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości