Zwierzęta

Zwierzęta a rozwód właścicieli. Kto zajmie się pupilem po rozstaniu? Sprawa może trafić do sądu

Zwierzęta

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Patrycja Wanat
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Zwierzęta bardzo często traktowane są jak członkowie rodziny. Przyzwyczajają się do ludzi i domu, w którym zostały wychowane. Gdy ich właściciele podejmują decyzję o rozstaniu, pupile tracą poczucie bezpieczeństwa. Kto powinien zajmować się czworonogami po rozwodzie? W niektórych krajach w życie weszły odpowiednie regulacje prawne.

Zwierzęta podczas rozwodu traktowane jak dzieci - prawo w Hiszpanii

Od 5 stycznia w hiszpańskim prawie zwierzęta otrzymały status istot żywych obdarzonych wrażliwością. Ta z pozoru niewielka zmiana uruchomiła szereg innych, a Hiszpania dołączyła do takich krajów jak Francja, Portugalia czy Szwajcaria, w których podobne przepisy wprowadzono już wcześniej.

- Od teraz zwierzęta będą miały inny status prawny. Wcześniej były traktowane jak nieruchomość, a teraz, zgodnie z nową normą, są istotami posiadającymi wrażliwość. Przykładowo, gdy dochodzi do sytuacji znęcania się nad zwierzęciem, oprawca będzie oddzielony od zwierzęcia, otrzyma mandat albo trafi do więzienia - mówi w reportażu Patrycji Wanat Jenifer Julia Ruiz Herrando, hiszpańska adwokatka.

Zmiany dotyczą również postępowania w przypadku rozwodów. - W przypadku rodzinnych konfliktów, zwłaszcza rozwodów, to sąd będzie mógł decydować o tym, kto opiekuje się zwierzęciem. To będzie kompromis pomiędzy dobrem rodziny a dobrem naszego czworonoga - wyjaśnia prawniczka.

Status prawny zwierząt w Polsce

Gościem Dzień Dobry TVN była Joanna Hetman-Krajewska, radca prawny. Ekspertka wypowiedziała się na temat statusu prawnego zwierząt w Polsce.

- Z takiego cywilistycznego punktu widzenia zwierzę nie jest de facto rzeczą - ma prawo do życia, ma prawo do tego, żeby się nad nim nie znęcać, ale majątkowo jest traktowane jak rzecz. W podziale majątku traktowane jako wartość materialna, składnik majątku wspólnego - tłumaczy.

Gdy strony nie są w stanie porozumieć się, przy kim zostaje zwierzę, do gry wkracza sąd. - Może wziąć pod uwagę to, kto jest bardziej związany ze zwierzęciem. Ale pamiętajmy, że sąd nie ma kompetencji, by ustanowić opiekę naprzemienną - dodaje Hetman-Krajewska.

W naszym materiale wideo zapoznacie się z historią Samole Moreno Cano z fundacji La Morada Animalista, która od lat opiekuje się porzuconymi zwierzętami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zwierzęta a rozwód właścicieli
Zwierzęta a rozwód właścicieli Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Patrycja Wanat

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości