Zwierzęta

Kula dla chomika – fakty i mity dotyczące zabawki

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziewczynka przyglądająca się chomikowi w kuli. Kula dla chomika. Zwierzęta domowe. Akcesoria dla zwierząt.

Chomiki to jedne z najpopularniejszych zwierzątek domowych. Przyszli hodowcy powinni zaopatrzyć się w szereg niezbędnych akcesoriów, takich jak klatka, poidełka, miseczki i zabawki. Biorąc pod uwagę fakt, że gryzonie należą do bardzo ruchliwych i aktywnych zwierząt, konieczne jest zapewnienie im możliwości rozładowania energii. Jedną z popularniejszych zabawek jest kula dla chomika służąca do biegania. Należy jednak zauważyć, że część hodowców ma do niej sceptyczne, a nawet negatywne podejście. Z czego ono wynika?

Kula dla chomika jest jednym z akcesoriów pozwalających gryzoniowi utrzymać dobrą kondycję fizyczną, która w konsekwencji przekłada się na lepsze samopoczucie. To również narzędzie zaspokajające potrzebę rozrywki, dzięki któremu pupil nie będzie się nudził. Zabawka wykonana jest z przezroczystego plastiku i posiada jedno lub dwa wyjścia. Gdy chomik znajdzie się w środku, kula zostaje zamknięta. Podczas kolejnych kroków, zabawka toczy się razem z pupilem, zgodnie z tempem jego poruszania się. 

Czy kula do biegania jest dobra dla chomika?

Większość negatywnych opinii dotyczących zabawki odnosi się do poniższych argumentów:

  • kula nie posiada odpowiedniej wentylacji, przez co chomikowi brakuje powietrza podczas przebywania w jej środku;
  • zwierzak może wpaść na meble, poobijać się lub spaść ze schodów;
  • zabawka jest stresogenna dla chomika, który jest pozbawiony możliwości swobodnego wyjścia z jej wnętrza.

Czy powyższe tezy można uznać za zasadne? Wszystko zależy od kilku czynników – jakości kuli, podejścia właściciela oraz nastawienia zwierzaka. Prawdą jest, że tanie, źle wykonane zabawki bez atestu mogą nie posiadać właściwej wentylacji. W takiej sytuacji chomikowi faktycznie będzie brakować powietrza, a zabawa zamiast generować pozytywne emocje, dostarczy jedynie niepotrzebnego stresu. Rozwiązaniem jest kula dla chomika z odpowiednim atestem, wyposażona w otwory wentylacyjne. Należy zauważyć, że znalezienie tego typu produktu nie jest problematyczne. Większość dobrze zaopatrzonych sklepów zoologicznych posiada je na stanie. Otwory gwarantują przepływ świeżego powietrza, a dobrej jakości materiał zapewnia bezpieczeństwo pupilowi. 

Kolejnym z podnoszonych argumentów jest ryzyko związane z brakiem kontroli nad poruszającym się zwierzakiem, który w efekcie może wpaść na meble i wyrządzić sobie krzywdę. Jak wygląda to w praktyce? Kierunek który przyjmuje kula zależy nie tylko od chomika, ale również właściciela, odpowiedzialnego za zapewnienie bezpiecznej zabawy pupilowi. Najlepszym rozwiązaniem jest wygrodzenie powierzchni, po której może poruszać się zwierzak. Jeśli będzie to pokój, należy zamknąć drzwi i usunąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty leżące na podłodze. Gdy w domu znajduje się pies lub kot, konieczne będzie pozbawienie go możliwości dostania się do gryzonia. Podczas zabawy na dworze także należy zadbać o usunięcie niebezpiecznych przedmiotów. Dzięki powyższym krokom ryzyko zostanie zminimalizowane. Przez cały okres trwania zabawy, właściciel powinien kontrolować chomika, nie zostawiać go samego i w razie potrzeby szybko wyjąć go z kuli. 

O tym, czy zabawka jest stresogenna decyduje nastawienie i charakter danego osobnika. Pomimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, może się okazać, że chomik nie będzie chciał kontynuować zabawy, gdyż będzie ona wpływać na niego negatywnie. W takiej sytuacji nie należy zmuszać zwierzaka do przebywania w kuli. Po upływie kilku tygodni można spróbować ponownie, jednak gdy chomik nadal nie będzie chciał wejść do środka, należy zrezygnować z zabawki.

Kula dla chomika – dodatkowe informacje dla hodowców

Przed zakupem gadżetu należy upewnić się co do kilku kwestii. Ogromne znaczenie dla komfortu zwierzaka ma rozmiar zabawki. Kula dla chomika syryjskiego, który może osiągnąć długość nawet 18 cm, powinna mieć znacznie większą średnicę. Absolutne minimum to 22 cm w przypadku największych osobników. Kula dla chomika dżungarskiego musi być mniejsza, z uwagi na fakt, że te gryzonie zwykle mierzą około 8 cm.

Wybierając model dla swojego pupila, należy zwrócić uwagę na jakość użytego materiału. Słabej jakości cienki plastik łatwo zarysować lub uszkodzić po dłuższym użytkowaniu. Ważną kwestią jest także ilość otworów wentylacyjnych – im więcej, tym lepiej. Warto zaopatrzyć się w produkt posiadający atest, aby mieć pewność, że spełnia on wszystkie wymogi bezpieczeństwa i posłuży chomikowi przez długi czas.

Należy pamiętać, że przebywanie w kuli nie powinno trwać zbyt długo, nawet gdy gryzoń lubi tego typu zabawę. Po pół godzinie warto zrobić przerwę, aby pupil mógł odetchnąć, napić się i coś zjeść. Zwierzaki z reguły same sygnalizują chęć opuszczenia kuli, jednak warto kontrolować cały proces. Latem, gdy temperatura jest dosyć wysoka, lepiej zrezygnować z zabawy na dworze. Kula bardzo szybko się nagrzeje, a to sprawi, że znajdujący się w środku gryzoń zostanie narażony na poważne niebezpieczeństwo.

Ile kosztuje kula dla chomika? Cena, w zależności od jakości materiału i wielkości zabawki, wynosi od kilkunastu do maksymalnie 40 złotych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: snapphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości