Zwierzęta

Czy lisy staną się zwierzętami domowymi?

Zwierzęta

Autor:
Milena
Jaworska
Reporter:
Bartek Dajnowski
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Dzień Dobry TVNLisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?

Dzikie zwierzęta zaczynają wchodzić do naszych domów. Coraz więcej osób zauważa na swoich podwórkach lisy, które przestają się bać bliskiego kontaktu z człowiekiem. Czy istnieje szansa, by stały się pupilami obecnymi w naszych domach?

Historia pewnego lisa, który lubił buty

W pewnym polskim domu zaczęły znikać buty i żadne duchy czy rabunki nie miały z tym nic wspólnego. Jak się okazało, obuwie skutecznie zabierał mieszkaniec pobliskiego lasu - niewielki lisek.

- Leżeliśmy sobie któregoś wieczoru latem z mężem na hamaku i usłyszeliśmy nagle taki szelest w krzakach. Stoi lis. I tak pierwszy odruch to: "sio, lisie, odejdź". Lis nie chciał odejść, więc niewiele myśląc zdjęłam z nogi japonek i rzuciłam w jego kierunku. Nie tak, żeby go trafić, ale spłoszyć. Rzuciłam obok. Wycelowałam, żeby na pewno nie trafić w zwierzaka. Lis popatrzył na mnie z politowaniem, wziął klapek i go sobie zabrał - opowiadała Agata Kalińska. - I od tego czasu zaczęły nam znikać buty, więc wydaje mi się, że zagustował w naszym obuwiu. Wygląda na to, że jest, można powiedzieć, nawet udomowiony - dodała.

Wicestarosta i policjant zamieszani w masowe trucie zwierząt na Podlasiu
Wicestarosta i policjant zamieszani w masowe trucie zwierząt na Podlasiu

Lisy stają się udomowione - badania potwierdzają

Naukowcy z Wielkiej Brytanii udostępnili badania, z których wynika, że lisy zaczęły się zachowywać, jak zwierzęta udomowione.

- Ślady udomowienia, które zaobserwowaliśmy u lisów, mogą być spowodowane ich dostosowaniem się do mieszkania wśród ludzi - zauważył dr Kevin Parsons z Instytutu Bioróżnorodności Uniwersytetu w Glasgow. - Ich mózgi zmalały. Lisy zaczęły też inaczej wyglądać. Gdy te zwierzęta mieszkają w pobliżu człowieka nawet 40% ich diety, to nasze odpady, które wyrzucamy do śmieci. Aby zdobyć takie jedzenie nie muszą być specjalnie przebiegłe.

Zmiany u lisów nie dotyczą jedynie ich zachowania, lecz także anatomii również w obrębie czaszki.

- W trakcie badania tych zwierząt zauważyliśmy, że zmieniły im się szczęki. Są krótsze, ale za to silniejsze. Dzięki temu mogą przegryźć na przykład opakowania czy kartony. W taki sposób zaczynają zdobywać coraz więcej jedzenia - podkreślił dr Parsons.

Udomowienie lisów jest dobre - zdania są podzielone

Dziennikarz naukowy Gazety Wyborczej Piotr Ciesielski przyznał, że martwi go obecna sytuacja lisów.

- Zastanawiałem się, czy to jest dobrze, że kolejny gatunek dźwigozwierzęcia jest na drodze do udomowienia. Czy tym lisom, które w końcu staną się naszymi domowymi zwierzakami, pupilami, będzie lepiej czy gorzej. I wydaje mi się, że będzie gorzej. Dobrze by było, żeby na Ziemi zostało chociaż troszkę dzikości, tego obszaru, do którego my ludzie nie wkraczamy ze swoją cywilizacją, z tym całym zamieszaniem i złem, które robimy - mówił.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości