Zwierzęta

Alergie u psów i kotów – jak je rozpoznać? Weterynarz radzi, na co zwracać uwagę

Zwierzęta

Aktualizacja:

Alergia pokarmowa, skórna czy oddechowa to zmora nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Bez względu na porę roku potrafi ona znacząco pogorszyć jakość życia naszych domowych futrzaków. W tym przypadku istotna jest właściwa obserwacja i reakcja właściciela. Jakie są najczęstsze objawy alergii u psa lub kota? O tym opowiedział w naszym programie weterynarz Franek Paśko.

Jak rozpoznać, że nasz zwierzak ma alergię?

U zwierząt, podobnie jak u ludzi, występują alergie. Niestety, w przypadku czworonogów, które nie są w stanie powiedzieć nam, co się dzieje, to my, właściciele, musimy zadbać o prawidłową obserwację. Jak rozpoznać, że naszemu pupilowi coś dolega?

Jak tłumaczył weterynarz Franek Paśko, najczęściej u zwierząt występują objawy skórne, które są przyczyną nietolerancji pokarmowych. U psów dochodzić może także do zapalenia zewnętrznych kanałów słuchowych oraz przestrzeni międzypalcowych, a u kota często do tzw. zespołu eozynofilowego, czyli sączących zmian skórnych, mających charakterystyczny kształt i lokalizację na powierzchni ciała. Skrajnym przykładem alergii jest reakcja anafilaktyczna, objawiająca się obrzękiem, zwłaszcza okolicy twarzowej.

U psów i kotów występują objawy skórne, jest to świąd na przedzie ciała, zazwyczaj obejmuje uszy, głowę, przednie łapy, przedpiersie. O tego się zaczyna. Pojawiają się także towarzyszące temu zapalenia i infekcje bakteryjne i grzybicze

– wyliczał gość Dzień Dobry TVN.

Jakie produkty uczulają najczęściej?

Zdaniem weterynarza nie ma jednej grupy produktów, które będą uczulać nasze zwierzaki. Jest to sprawa indywidualna, wszystko może wywołać nadwrażliwość. Jednak pokarm, który według obserwacji najczęściej uczula nasze czworonogi, to gluten i białko kurczaka oraz wołowina. Zdecydowanie lepiej jest zatem karmić pupila mięsem z dzika, królika czy bażanta.

- Druga sprawa, dokarmiamy swoje zwierzaki albo zwierzę samo podkradnie kawałek bułki czy chleba lub znajdzie coś na spacerze. To nie powinno mieć miejsca – podkreślił Franek Paśko.

Co z lekami? Czy istnieją środki odczulające, które pomogą naszemu zwierzakowi pokonać alergię? Weterynarz poradził, aby przede wszystkim wybrać się z pupilem do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badania. Obecnie lekarze wykonują testy wykazujące, na jaki składnik diety jest nadwrażliwość.

- Nie ma leków odczulających, ale są leki minimalizujące objawy alergii. To samo jest u ludzi – zaznaczył nasz rozmówca.

Sposobem na złagodzenie alergii pokarmowej jest także dieta eliminacyjna . Właściciel poprzez wykluczanie "zakazanych" produktów zminimalizuje u pupila dokuczające objawy, a nawet pozbędzie się ich całkowicie.

Adopcja psa

W kulisach był z nami 7-letni Nelson, niezwykły pies, który czeka na ciepły i kochający dom. Jego wielkie serce cały czas bije dla ludzi, a on rozdaje całusy, wdzięcznie przytula i rozbawia uśmiechem. Ponadto sam potrafi chodzić na smyczy i nie sprawia żadnych problemów. Zainteresowani adopcją znajdą szczegóły na stronie www.celestynow.toz.pl

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Maffashion walczy z hejtem i pokazuje wulgarne wpisy o swoim synku. "Niech to będzie przestroga dla tych, co podobnie się bawią w Internecie"

Jane Birkin w poruszającym wywiadzie. Ikona francuskiej mody, muzyki i filmu opowiedziała o ciężkich momentach swojego życia

Helena Deeds o rozłące z synem, pandemii i 10-leciu małżeństwa. Czy "żona Hollywood" przeprowadzi się do Warszawy?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości