Dom

Przeprowadzka za miasto? Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę podejmując decyzję

Dom

Polacy coraz chętniej uciekają z dużych aglomeracji na tereny podmiejskie. Wybierają zarówno nowe domy, jak i te z drugiej ręki. W Dzień Dobry TVN Kuba Karliński, ekspert rynku nieruchomości opowiedział o wadach i zaletach przeprowadzki oraz podpowiedział, na co warto zwrócić uwagę, przenosząc się za miasto.

Pandemia i praca zdalna zmieniły nasz styl życia. Wielu Polaków, zamiast gnieździć się w czterech kątach w bloku, zamarzyło o własnym domu z ogrodem z dala od zgiełku miasta. Gdy taką wizję zechcą wcielić w życie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, by marzenie, nie stało się koszmarem.

Na co trzeba zwrócić uwagę, podejmując decyzję o przeprowadzce za miasto?

Zdaniem Kuby Karlińskiego, eksperta rynku nieruchomości przede wszystkim to:

  • Czas dojazdu z domu do pracy, biorąc pod uwagę tzw. godziny szczytu;
  • dostęp do usług na miejscu lub w okolicy miejsca zamieszkania;
  • komunikacja publiczna – czy jest, jak daleko i jak długo się jedzie do miasta;
  • sąsiedztwo;
  • nasze przyzwyczajenia, nawyki, styl życia.

- Zdarza się, że nie biorąc pod uwagę wszystkich czynników, które są istotne w codziennym funkcjonowaniu – żałujemy później naszej decyzji. Dochodzimy do wniosku, że za dużo czasu spędzamy w samochodzie na dojazdach i dowożeniu dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe – tłumaczył.

Dla kogo jest życie poza miastem?

Ekspert wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, że osoby, które lubią być w ciągłym ruchu, często spotykać się ze znajomymi, odwiedzać knajpki, kina, teatry, niekoniecznie mogą się odnaleźć poza miastem. Z kolei dla tych, którzy uwielbiają przestrzeń, zielony ogród, ciszę i spokój to świetne rozwiązanie. - Dlatego na spokojnie trzeba się zastanowić, co będzie dla nas najlepsze – argumentował.

Zauważył przy tym, ze w ostatnich latach bardzo zmieniły się miejscowości podmiejskie. Coraz więcej usług jest dostępnych na miejscu. – Jeżeli popatrzmy na to, co się dzieje dzisiaj, to większość usług: szkoła, przedszkole, również zajęcia dodatkowe są dostępne nie tylko w mieście, ale i poza nim – zaznaczył.

Mieszkanie w mieście czy poza nim – co się bardziej opłaca?

- Im wyższe ceny mieszkań w Warszawie, tym bardziej ekonomiczny i sensowny jest dom. Bo za cenę taką samą, jak 50-metrowe mieszkanie w średniej lokalizacji w Warszawie, możemy mieć ponad dwa razy większy dom z działką i jeszcze nam zostanie trochę w kieszeni - wyjaśnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Jest jednym z najmłodszych serowarów w Polsce. Jak wygląda życie 23-latka? "Nie mogę wyjść na imprezę zbyt często"

Kiedy zniknie Półwysep Helski pod wodą i ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Nowy raport może niepokoić

Teściowa radzi, jak mieć dobre relacje z synową. "Nie dawać zbędnych komentarzy"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości