Dom

Paproć domowa – jaką odmianę wybrać i jak pielęgnować?

Dom

Aktualizacja:

Paproć domowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów, którego hodowla ma w naszym kraju długie korzenie. Paprocie domowe, choć na pozór wydają się roślinami niemal nieśmiertelnymi, mają także swoje słabości: niewłaściwy odczyn gleby, bezpośrednie wystawienie na działanie światła słonecznego, przesuszanie bądź przemoczenie ziemi w donicy, zbytnie przeciągi czy suche powietrze. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy botanika dr Wojciecha Podstolskiego i architekta wnętrz Jonatana Kilczewskiego, aby zapytać, jakie paprocie można hodować w domu i jak o nie dbać.

Istnieje garść problemów, które paprociom nie służą. Aby paprotka w domu cieszyła swoim widokiem, wystarczy jednak garść przydatnych tricków.

Paproć domowa: ogólna charakterystyka

Paprotka to jeden z ulubionych kwiatów Polaków: ozdabia nasze domy i biura, koi oczy soczystą zielenią i nie wymaga przesadnej pielęgnacji. Bezapelacyjnie to najlepszy żywy filtr powietrza , jaki możemy sprawić sobie w mieszkaniu – wśród roślin pokojowych nie ma konkurencji w zdolności oczyszczania powietrza. Wśród wielu odmian paproci wszystkie lubią lokalizację w świetle rozproszonym; glebę o kwaśnym odczynie z dużą zawartością próchnicy; regularne nawożenie i podlewanie . Obecnie rozróżniono już ponad 10000 gatunków paproci.

Paprocie domowe: popularne odmiany i rodzaje paproci domowych łatwe w utrzymaniu

  • Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata), odmiana najczęściej występująca w naszych wnętrzach, niedroga w zakupie i utrzymaniu, dobrze znosząca powietrze ogrzewane kaloryferami, rozpoznawalny po zwisających, podłużnych liściach;
  • Orliczka kreteńska (łac. Pteris cretica), o niewielkich rozmiarach i długich liściach, dość trudna w utrzymaniu;
  • Adiantum klinowate (łac. Adiantum raddianum), dobrze wyglądający w małych pomieszczeniach, charakteryzuje się nietypowymi jak na paproć liśćmi o okrągłym kształcie;
  • Nefrolepis sercolistny (łac. Nephrolepis cordifolia), o dużej odporności na warunki panujące w naszych mieszkaniach, charakteryzuje się niewielkimi, gęsto usianymi liśćmi na sztywnych łodygach.

Paprotka w domu, czyli co zrobić, by nasza roślina rozwijała się jak najlepiej

Paproć w domu wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych: większość jej odmian preferuje podlewanie jeden bądź dwa razy na tydzień ; sadząc ją powinniśmy donicę wypełnić ziemię o kwasowym odczynie; nie powinniśmy wystawiać jej na bezpośrednie promienie słoneczne (paproć w stanie naturalnym rośnie nisko, przez co słońce ma do niej ograniczony dostęp – w domowych warunkach powinniśmy zapewnić jej analogiczne środowisko).

Paprotka domowa: zasady pielęgnacji

Paprotki domowe powinniśmy pielęgnować przede wszystkim poprzez zapewnienie im żyznego, przepuszczalnego i kwasowego podłoża ; roślina słabo toleruje zarówno przesuszenie, jak i przelanie (powinniśmy podlewać ją zwykle 1x w tygodniu); powinniśmy zadbać o dość wilgotne, ale nie upalne powietrze w pomieszczeniu, gdzie paprotka bytuje.

Paprotka w domu a zdrowie: fakty i mity

Faktem jest, że naukowo potwierdzono filtrujące powietrze właściwości paprotki: neutralizuje między innymi formaldehydy (toksyczne substancje z farb czy wykładzin), dodatkowo, jonizując powietrze (zanieczyszczenia i sprzęt elektryczny powoduje, że w powietrzu zaburzona jest równowaga jonów dodatnich i ujemnych: paprotka niweluje przewagę jonów dodatnich nad ujemnymi , co przekłada się na nasze samopoczucie i wydajność).

Do mitów należy włączyć dawną „rewelację”, że paprotka nocą „kradnie” tlen z powietrza.

Jak pielęgnować paprotkę w domu?

Paprotka odwdzięczy się pięknym wyglądem i zdrowszym powietrzem w pokoju, kiedy zapewnimy jej odpowiednie warunki: miejsce bez bezpośredniego działania promieni słonecznych, ale nie zacienione); ziemia w donicy powinna być lekko wilgotna – żółknięcie rośliny oznacza jej przelanie; zimą powinniśmy nawilżać powietrze (paproci szkodzi ciepło kaloryferów i jednoczesna suchość powietrza).

Paprocie domowe w sypialni: warto?

Zdecydowanie tak: jeśli zależy nam na czystym powietrzu, pozbawionym szkodliwych substancji i poddanym korzystnej jonizacji, powinniśmy śmiało stawiać paproć w sypialni.

Jak podlewać paprotki domowe?

Kiedy znamy dokładną nazwę naszej odmiany, warto sprawdzić, jak powinno się ją podlewać: zwykle jednak większość paproci podlewamy raz w tygodniu, z ewentualną jedną dolewką w środku tygodnia. Nie możemy pozwolić, by ziemia się przesuszyła, przelanie też jej nie służy.

Pielęgnacja paproci w domu – podsumowanie

Paproć jest relatywnie prostym w uprawie gatunkiem: jeśli zastosujemy się do najważniejszych zasad (unikanie bezpośredniego słońca, podlewanie raz w tygodniu, stosowanie preparatu zakwaszającego ziemię w donicy, nie wystawianie na przeciągi, nawilżanie powietrza), nie powinniśmy ponosić kosztów z jej właściwym utrzymaniem.

Zobacz także:

Pielęgnacja roślin – jak dbać o kwiaty w domu?

Kwiaty doniczkowe cieniolubne – gdy w mieszkaniu brakuje słońca

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości