Ogród

Przebiśnieg - kwiat pod ochroną

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nigel Hicks/Getty ImagesPrzebiśniegi

Przebiśnieg to kwiat, który dzieci poznają najwcześniej, zwyczajowo wychodząc na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak kończącej się zimy. Zwiastunami wiosny są także m.in. krokusy czy żonkile, ale to właśnie białe kwiaty pojawiają się najwcześniej. Przebiśniegi przez wiele lat były pod całkowitą ochroną i choć teraz ich ochrona jest częściowa, warto zainteresować się samodzielną uprawą przebiśniegów, jeśli chcemy każdego roku cieszyć się tymi kwiatami.

Łacińska nazwa przebiśniegu pochodzi od słów 'gala' - 'mleko' oraz 'anthos', czyli 'kwiat'. W Polsce roślina ta funkcjonuje pod nazwami: przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładyszek, gładysz pospolity oraz śnieżyczka. Przebiśnieg to roślina cebulowa, która najwcześniej zakwita spośród tego typu roślin - często kwiaty przebiśniegu wyrastają już w lutym, kiedy na ziemi jeszcze leży śnieg. Przebiśnieg dosyć często mylony jest z inną rośliną, a mianowicie śnieżycą wiosenną. Rośliny te różnią się przede wszystkim kolorem liści, śnieżyca wiosenna ma liście w kolorze intensywnej zieleni, a przebiśnieg - szarozielone. 

Jak wygląda przebiśnieg?

Opis przebiśniegu to zadanie, z którym mierzą się już kilkulatki w przedszkolu. Przebiśniegi najczęściej pojawiają się w dużych skupiskach, tworząc kępy. Ich wysokość wynosi od 15 do 30 cm. Pod ziemią znajduje się okrągła lub lekko wydłuzona cebulka, okryta brązową łuską. Z cebulki przebiśniegów wyrastają liczne korzenie oraz łodyga. Łodyga w czasie kwitnienia osiąga długość około 11 cm, jednak w procesie owocowania wzrasta jeszcze kilka centymetrów i przechyla się. Z łodygi wyrastają sinozielone, wąski liście o szerokości 4-10 cm. Najczęściej pojawiają się 2 liście, lecz można zaobserwować również przebiśniegi o 3 lub 4 liściach. Ich długość to około 9 cm, jednak po przekwitnięciu liście przebiśniegu zaczynają dalej rosnąć i osiągają długość nawet 24 cm. Jednak to, co czyni wygląd przebiśniegów tak charakterystycznym, jest ich kwiat. Przebiśnieg na szczycie łodygi ma jeden pojedynczy kwiat, który składa się z sześciu listków. 3 z nich są śnieżnobiałe, pozostałe 3 (umieszczone na zewnątrz) charakteryzują się zielonymi znakami. Wewnątrz kwiatu znajdują się miodniki.

Czy przebiśnieg jest pod ochroną?

Przez wiele lat przebiśniegi uważane były za gatunek zagrożony wyginięciem. Wynikało to zarówno z tego, że wielu ludzi zrywało ten zwiastun wiosny, jak i z braku sadzonek tych roślin w ofercie handlowej. Od 1946 roku przebiśniegi były objęte całkowitą ochroną gatunkową, jednak w 2014 zniesiono tę ochronę i nadano im ochronę częściową. Ochrona częściowa oznacza, że za zezwoleniem regionalnego dyrektora do spraw ochrony środowiska można pozyskiwać objętą tym statusem roślinę. Warto jednak zwrócić uwagę, że przebiśnieg pod ochroną częściową nie może być samodzielnie zrywany w takich miejscach, jak parki miejskie czy rezerwaty przyrody.

Kiedy kwitną przebiśniegi?

Pojawienie się przebiśniegów uznawane jest za oznakę nadejścia przedwiośnia. Pora kwitnienia zależna jest od umiejscowienia skupiska rośliny nad poziomem morza, jednak zazwyczaj pojawiają się one między lutym a kwietniem. Na własne potrzeby można przyspieszyć kwitnienie rośliny - w tym celu należy w styczniu umieścić przebiśniegi w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni. Po 3 tygodniach na łodygach powinny pojawić się kwiaty. Po około miesiącu od zakwitnięcia przebiśniegów na powierzchni ziemi nie widać już ich pozostałości.

Osoby zastanawiające się, kiedy sadzić przebiśniegi, powinny poznać ich cykl rozwoju. Torebki z nasionami przebiśniegów otwierają się w czerwcu, a rozsypane na ziemi nasiona przenoszone są przez mrówki. Jesienią nasiona zamieniają się w kiełki, z których po około 6 latach zakwitną pierwsze przebiśniegi. Sadzenie przebiśniegów najlepiej przeprowadzić jesienią. Cebulki tego kwiatu nie ulegają zniszczeniu przez mróz. Warto już we wrześniu zasadzić cebulki tych roślin. Należy zasadzić je w chłodnych i półcienistych miejscach, w odległości kilku centymetrów od siebie. Po okresie wegetacji, kiedy liście są uschnięte, można wykopać cebulki z ziemi - nie trzeba jednak robić tego każdego roku, cebulka przebiśniegów może pozostawać w gruncie około 4 lata.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kwiaty na całe lato

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nigel Hicks/Getty Images

Pozostałe wiadomości