Ogród

Świerk serbski – sadzenie, pielęgnacja i odmiany

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gałęzie świerku pokryte igłami. Świerk serbski

Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.

Świerk serbski stanowi bardzo popularną odmianę drzew sosnowatych. Pochodzi z Europy południowo-wschodniej. Rosnący dziko może sięgać nawet ponad 35 metrów wysokości. Jest to gatunek endemiczny, co oznacza, że w naturze występuje jedynie na nielicznych obszarach. W ogrodach sadzone są najróżniejsze odmiany świerka serbskiego – najczęściej są to świerki niższe. 

Jak wygląda świerk serbski?

Świerk serbski może osiągać ponad 25 metrów wysokości. Jednak wszystko zależy od odmiany – niektóre świerki są małe, znajdujące się przy samej ziemi i wykazujące mały przyrost. Świerk serbski ma igły płaskie, ciemnozielone i błyszczące, z kolei nasiona są całkiem czarne. Osadzone na wierzchołku drzewa szyszki są jajowate; niedojrzałe przybierają kolor granatowo-fioletowy, następnie barwa zmienia się w purpurowo-brązową.

Świerk serbski – odmiany

Odmiany świerka serbskiego zaskakują, zwłaszcza interesująca jest ich różnorodność – od wysokich drzew, rosnących najczęściej na Półwyspie Bałkańskim, aż po niewielkie krzewy w przydomowych ogrodach. Poniżej kilka najpopularniejszych odmian świerka serbskiego:

  • Aurea – odmiana charakteryzująca się stożkowym przekrojem. Młode przyrosty mają w tej odmianie złotożółte zabarwienie. Ta odmiana świerka rośnie bardzo szybko. W zależności od klimatu i warunków glebowych, świerk może rosnąć rocznie od 30 do 100 cm. Co istotne, odmiana ta całkiem dobrze znosi klimat miejski;
  • Pendula – odmiana bardzo chętnie sadzona w ogrodach ze względu na bardzo interesujący wygląd. Pomimo tego, że przewodnik jest wyprostowany, pędy boczne pięknie opadają, tworząc bardzo interesujące kompozycje. Podobnie jak inne odmiany świerka serbskiego, nie ma dużych wymagań glebowych;
  • Gnom – odmiana często spotykana w przydomowych ogrodach ze względu na niewielką wysokość. W przeciwieństwie do większości odmian świerka serbskiego, rośnie dość wolno. Jest mrozoodporny;
  • Nana – odmiana bardzo dekoracyjna. Osiąga wysokość zaledwie kilku metrów, dzięki czemu jest w stanie świetnie wkomponować się w układ niemal każdego ogrodu. Swoim wyglądem tworzy gęsty stożek o nieregularnej powierzchni;
  • Karen – odmiana ozdobna, w kulistym kształcie. Jest to typowe drzewo karłowe, charakteryzujące się bardzo wolnym wzrostem;
  • Pimoko – jedna z najmniejszych odmian świerka serbskiego – jego roczny przyrost to zaledwie kilka centymetrów! Bardzo ładnie się prezentuje, a jego igły są krótkie i błyszczące. Świetnie sprawdzi się w skalniakach i na wrzosowiskach. Jest odmianą mrozoodporną;
  • Schneverdingen wyjątkowa odmiana, niezwykle mała, kulista. Świetnie sprawdzi się w doniczce lub pojemniku. Jego roczny przyrost jest bardzo powolny i wynosi zaledwie kilka centymetrów. Odmiana ta polecana jest do bardzo małych ogrodów.

Pomimo tak wielu odmian należy pamiętać, że świerki serbskie mają bardzo podobne, nieduże wymagania. Najlepiej i najszybciej rosną na glebach żyznych, które charakteryzują się umiarkowaną wilgotnością.

Świerki serbskie zostały odkryte późno, bo dopiero w roku 1875.

Świerk serbski i jego zastosowanie

Sadzonki świerka serbskiego można kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Po dobraniu odpowiedniej odmiany, można sadzić go w dużych lub małych ogrodach. Świerk serbski na żywopłot? Nieformowany prezentuje się w takiej formie bardzo dobrze! Często drzewka świerka serbskiego znajdują zastosowanie jako choinka na święta, niejednokrotnie można zobaczyć świerk serbski w doniczce.

Młode świerki warto podlewać, jednak umiarkowanie. Później staje się to zupełnie niepotrzebne. Drzewko może zostać posadzone w słońcu lub półcieniu. Świerk serbski charakteryzuje się dużą wytrzymałością na mróz i dobrze znosi przycinanie. Najczęściej wystarcza obcinanie kosmetyczne.

Choroby

Świerki są dość odporne na choroby najczęściej atakujące drzewa. Jeżeli już dochodzi do brązowienia igieł, może za to odpowiadać zgnilizna korzeni. Niestety, świerkom zagrażają szkodniki, do których zalicza się gąsienicę brudnicę mniszkę, zrostka świerkowego, ochojnika, mszyce świerkową zieloną oraz przędziorka. Niektóre z tych szkodników powodują, że na igłach pojawia się biały nalot, a inne tworzą galasy na pędach. W celu ich zwalczenia najlepiej udać się po odpowiedni preparat do sklepu ogrodniczego. Jeżeli chodzi o mszyce, to pojawiają się przede wszystkim ciepłą wiosną – aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mszyc, można spryskać drzewko silnym strumieniem wody.

Wszystkie drzewa i krzewy, także świerk serbski, narażone są na niszczenie przez ptaki i inne zwierzęta, m.in. dzięcioły i wiewiórki. Pączki, igły i szyszki stanowią dla jednych zwierząt pożywienie, dla innych są elementem potrzebnym do budowy gniazd.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Choinka idealna – świerk, jodła, a może cyprysik?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Denisenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości