Rośliny zimozielone są obowiązkowym elementem w ogrodach osób, które chcą cieszyć się zielenią nawet w okresie późnej jesieni i zimą. Dla wszystkich, którzy pragną ozdobić ściany swojego domu, idealnym rozwiązaniem będą pnącza zimozielone , wśród których najpopularniejszym gatunkiem jest bluszcz pospolity . Szybko rosnące pnącza można umieścić również na pergolach przy tarasie lub na większym balkonie. Dobrym pomysłem na wykorzystanie wiecznie zielonych krzewów jest uprawa żywopłotu. Żywopłot zimozielony stworzy intymne zakątki ogrodu i ochroni przed oczami wścibskich sąsiadów. Sprawdź, jakie rodzaje i gatunki roślin zimozielonych najczęściej sadzi się na zewnątrz i poznaj zasady ich pielęgnacji oraz uprawy .
Żywopłot zimozielony – z jakich roślin można go zrobić?
Żywopłot szybko rosnący zimozielony pomoże zapewnić odrobinę prywatności. Zwykle sadzi się go obok płotów od wewnętrznej strony ogrodu. Najczęściej wybierane rośliny na żywopłot zimozielony to: bukszpan pospolity, forsycja, jaśminowiec wonny, kalina japońska, dereń biały oraz pozostałe kwitnące krzewy zimozielone . Równie częstym wyborem jest berberys zimozielony , a zwłaszcza gatunek Thunberga i jego odmiany. Jako żywopłot mogą zostać wykorzystane również karłowe drzewa zimozielone .
Pomysł na wiecznie zielony trawnik – rośliny okrywowe zimozielone
Rośliny okrywowe zimozielone są pięknym elementem rabat i skalniaków. Świetnie prezentują się również jako oddzielna grupa roślin posadzonych w trudno dostępnych miejscach. Tego typu rośliny mogą być także alternatywą dla trawnika. Na szczególną uwagę wśród roślin okrywowych zasługują byliny zimozielone . Kiedy pozostałe kwiaty i krzewy przejdą w okres wegetacji, poniższe gatunki bylin nadal będą dekorować ogród swoimi zielonymi liśćmi. Co warto sadzić?
· Runianka japońska – osiąga do 30 cm wysokości. Lubi miejsca zacienione i najczęściej służy jako roślina do zadarniania.
· Bergenia sercowata – preferuje podłoża wilgotne, więc dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych, strumyków i stawów. Wyrasta do 30–40 cm wysokości.
· Ubiorek wiecznie zielony – nadaje się jako element obwódek roślinnych oraz skalniaków. Swoim wyglądem przypomina mały krzak i nie przekracza 30 cm wysokości.
· Barwinek pospolity – należy do niskich roślin okrywowych (ok. 20 cm wysokości), często wykorzystywanych w roli trawnika.
· Gęsiówka kaukaska – jedna z mniejszych bylin przeciętnie osiągająca 10–15 cm wysokości. Ze względu na zdolność rośliny do tworzenia zwartych kobierców zazwyczaj sadzi się ją w większych grupach, po kilka lub kilkanaście egzemplarzy.
Krzewy zimozielone – jakie rodzaje i gatunki brać pod uwagę?
Krzewy, które mają pełnić funkcje dekoracyjne i cieszyć oko żywym kolorem w okresie jesienno-zimowym, najczęściej dzieli się na niskie krzewy zimozielone oraz na krzewy zimozielone wysokie . Do niskich gatunków zalicza się np.: mahomię pospolitą, lawendę wąskolistną, suchodrzew chiński. Z kolei zasługujące na uwagę krzewy wysokie to: ognik szkarłatny, ostrokrzew kolczasty, różanecznik.
Warto pamiętać o tym, że zarówno drzewa, jak i krzewy zimozielone to rośliny cieniolubne . Należy sadzić je na stanowiskach, w których nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jako formowane krzewy dobrze sprawdzą się również liściaste rośliny zimozielone , takie jak laurowiśnia zimozielona (znana również jako laurowiśnia,laurośliwa wschodnia czy śliwa wawrzynolistna).
Jakie drzewa zimozielone warto sadzić w ogrodzie?
Najpopularniejszymi w Polsce roślinami, sadzonymi jako drzewa zimozielone, są wszelkiego rodzaju iglaki . Plusami ich wykorzystania w ogrodzie są niewymagająca pielęgnacja, różnorodność gatunkowa oraz brak opadających liści. Odmiany karłowate świetnie sprawdzą się nawet w małych ogrodach.
Iglaki zimozielone , które mogą być sadzone pojedynczo lub w grupach jako część żywopłotu, to: świerki, jodły i sosny, czyli drzewa osiągające największe rozmiary i nawet do 30 m wysokości, a także cyprysiki, jałowce, których wysokość rzadko przekracza 3 m.
Jak uprawiać i pielęgnować rośliny zimozielone?
Zapewnienie roślinom odpowiednio zacienionego stanowiska jest kluczowym elementem ich uprawy. Nawet zimowe słońce może zbyt mocno nagrzewać liście roślin zimozielonych, a w rezultacie prowadzić do odparowywania z nich wody. W okresie silnych mrozów zarówno korzenie, jak i pędy rośliny są zamarznięte, nie mogą więc uzupełnić niedoboru wilgoci, co z kolei wywołuje usychanie liści, a następnie całych roślin. W miarę możliwości rośliny zimozielone powinno sadzić się w miejscach osłoniętych od silnych powiewów wiatru lub w okresie jesiennym przygotowywać dla nich specjalne zabezpieczenie.
Rośliny zimozielone najlepiej sadzić wiosną , tak aby dać im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się w glebie. Dzięki temu nawet młode rośliny zyskują większe szanse na przetrwanie zimy. Cięcie i formowanie drzew oraz krzewów powinno odbywać się również w okresie wiosennym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN