Dom

Rośliny doniczkowe - anturium. Odmiany i ich pielęgnacja. Jak zapobiegać chorobom?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Vronja_Photon/Getty ImagesRośliny doniczkowe - anturium

Anturium jest rośliną egzotyczną. Prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie czerwony kwiat anturium. Roślina ta jest bardzo chętnie kupowana nie tylko ze względu na oryginalny wygląd, ale też dlatego, że jest to roślina dość wytrzymała, chociaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pielęgnować anturium? Czego potrzebuje, aby szybko rosnąć i zachwycać swoim wyglądem? Jak często podlewać anturium? Jakie są odmiany anturium? Te pytania zadawane są najczęściej przez osoby, które zastanawiają się nad zakupem tej rośliny. Sprawdź co musisz wiedzieć na temat tej rośliny.

Anturium – efektowna roślina doniczkowa do domu

Nie ulega wątpliwości, że anturium jest rośliną niezwykle oryginalną i efektowną. Kupuje się je jako prezent lub aby ozdobić nasz dom, a anturium kwiat jest bardzo popularny w bukietach. To właśnie on stanowi największą ozdobę tej rośliny. Kwiat anturium to tak naprawdę przekształcony liść z charakterystyczną kolbą, występuje w kolorze różowym, czerwonym, żółtym, fioletowym lub bordowym. Zdarzają się również odmiany, w których kwiat jest wielobarwny. Kolba może mierzyć nawet 10 cm długości. Ponadto zdrowe rośliny mają duże, ciemnozielone i błyszczące liście, które również pięknie się prezentują.

Pielęgnacja anturium

Nie ma wątpliwości co do tego, że tak piękna i efektowna roślina musi mieć spore wymagania w zakresie pielęgnacji – i tak jest w istocie. Po pierwsze, szczególną uwagę należy zwrócić na ziemię, w której ma rosnąć. Idealnie sprawdzi się ziemia lekka i próchnicza. Podłoże musi być przepuszczalne. Najlepiej, aby w doniczce wykonać odpowiedni drenaż. Zaleca się, aby do anturium stosować tę sama ziemię co do storczyków – mają podobne wymagania glebowe.

Bardzo ważna jest oczywiście temperatura. Anturium najlepiej czuje się w temperaturze nieznacznie przekraczającej 20 st. C. Należy jednak pamiętać o tym, że od września anturium ma okres spoczynku. Wtedy tak wysoka temperatura jest absolutnie niewskazana i powinna wynosić od 15 do 19 st. C.

Światło i wilgotność to kolejne parametry bardzo ważne dla anturium. Światło powinno być rozproszone, a zatem warto doniczkę postawić w miejscu, gdzie jest jasno, ale gdzie promienie nie padają wprost na roślinę. W przeciwnym razie szybko zobaczymy, że liście marnieją od poparzenia. Jeżeli chodzi o wilgotność, to anturium ją lubi – chodzi jednak o wilgotność powietrza, a nie samej rośliny, dlatego też w jej pobliżu warto postawić pojemnik z wodą, ale nie zaleca się spryskiwania rośliny.

Jak podlewać anturium?

Jak podlewać anturium? Roślina ta bardzo lubi wodę, jednak w ograniczonych ilościach. Anturium należy podlewać regularnie, jednak w żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, aby woda stała w doniczce. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresach letnich, kiedy panuje bardzo wysoka temperatura, a także zimą, kiedy w mieszkaniach działa ogrzewanie centralne. Anturium najlepiej toleruje wodę miękką! Nie powinno być podlewane wodą zimną, lecz o temperaturze pokojowej.

Odmiany anturium

Anturium występuje w wielu odmianach. Do najbardziej znanych należą:

  • Acropolis – odmiana charakteryzująca się białymi pochwami.
  • Carre – odmiana o różowych kwiatostanach, uważana za jedną z najbardziej dekoracyjnych odmian.
  • Crimson Love – odmiana o białych, zielonych lub różowych kwiatach.
  • Summer Love – odmiana z dwukolorową pochwą: u nasady zieloną, a dalej różową.
  • Red Love – jedna z najpopularniejszych odmian z kwiatostanem w kolorze czerwonym.
  • Champion – odmiana charakteryzująca się białą barwą pochwy.

Anturium – choroby

Kwiaty doniczkowe anturium narażone są na choroby, zwłaszcza choroby liści. Większość z nich spowodowanych jest przez złą pielęgnację rośliny, rzadziej przez grzyby. Jeżeli już pojawia się grzyb, najczęściej atakuje on wszystkie liście anturium – konieczne jest wówczas zastosowanie odpowiednich środków zakupionych w sklepie ogrodniczym. Jeżeli anturium żółkną liście, lub pojawiają się plamy na liściach, jest to zazwyczaj oznaka niewłaściwej pielęgnacji – np. zbyt dużego nasłonecznienia rośliny. Może zdarzyć się również przenawożenie oraz nietolerancja na wodę wapienną.

Nieodpowiednia pielęgnacja anturium może również skutkować zahamowaniem kwitnienia rośliny. Najczęściej anturium kwitnie przynajmniej raz w roku, chociaż zdarza się, że kwitnień jest więcej. Jeżeli przez cały rok nie roślina nie wydała kwiatu, można zastanowić się, czy pielęgnacja rośliny była odpowiednia. Najczęściej chodzi o niedobór światła lub wody.

Anturium w domu to na pewno ogromna korzyść dekoracyjna. Jednak roślina jest dość wymagająca – pamiętać trzeba o tym, zanim zdecyduje się na jej zakup.

Zobacz wideo: Ogród gotowy na jesień

Ogród gotowy na jesień
Ogród gotowy na jesień
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vronja_Photon/Getty Images

Pozostałe wiadomości