Jesienne przesadzanie malin. Co jeszcze możemy przesadzić w ogródku?

Osoba robiąca wykopki w ogródku
Jesienne przesadzanie malin
Źródło: goodmoments/Getty Images
Jesień i późne lato to idealny moment na przesadzanie krzewów liściastych, a zwłaszcza malin. Najlepiej zrobić to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, ale wtedy, kiedy roślina przestała wydawać już owoce. Sprawdź, jak to zrobić.

Od pierwszego października oprócz przesadzania krzewów, jest też dobry czas na sadzenie ich oraz drzewek owocowych. Trzeba jednak pilnować, aby zrobić to przed pierwszymi dniami z temperaturą poniżej zera.

Przesadzanie malin na jesień - poradnik

Krzewy malin są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Z tego względu, jeśli szykuje się je do przesadzania, warto się do tego odpowiednio przygotować. Roślina ta owoce wydaje czasem nawet do końca września i pierwszych dni października - wszystko zależy od tego, jaki ma się rodzaj. Na rynku dostępne są wczesne i późne maliny. Z przesadzaniem tych drugich często trzeba poczekać nieco dłużej - gdyż owocują nawet do października.

Kiedy na krzewie nie ma już żadnych kwiatów, liści i owoców, jest to dobry moment na przesadzanie. Podczas wyboru miejsca do przesadzania powinno się wybierać miejsca nasłonecznione, ale takie, w których roślina będzie osłonięta od wiatru. Ziemia powinna być lekko zasadowa - można zwiększyć jej zasadowość poprzez dodanie wapna (odpowiednie pH wynosi około 6,5). Warto też wybrać dosyć rozległe miejsce - maliny lubią rosnąć w dużych odległościach od siebie.

Wykopując roślinę trzeba uważać na to, aby nie uszkodzić za bardzo systemu korzeniowego - od pnia krzewu do miejsca wykopania powinno być co najmniej 15 cm odległości. Tak wyciągniętą z ziemi roślinę przekłada się w wykopany wcześniej dołek. Dobrą metodą jest delikatne uklepanie ziemi wokół niej oraz tzw. "kopczykowanie", czyli obsypanie dolnej części ziemią - zabezpiecza to krzew przed zimnem, na które jest bardzo wrażliwy.

Co można przesadzać jesienią?

Dzięki przesadzaniu roślin jesienią daje się im czas na zregenerowanie uszkodzonego systemu korzeniowego. Niezależnie od tego, jak byśmy byli delikatni - korzenie podczas takiego zabiegu zawsze będą lekko uszkodzone. Jesienią można przesadzać większość krzewów, która jest średnio i bardzo odporna na zimę. Nie powinno się wykonywać tego zabiegu na roślinach nieodpornych, np. morelach lub brzoskwiniach.

Wszystkie rośliny, które zakończyły wegetację przed pierwszymi przymrozkami mogą być przesadzane jesienią.

Jesienią przesadzać można:

  • różę,
    • hortensje,
      • lilie,
        • lawendę,
          • byliny (rośliny dwuletnie),
            • większość krzewów liściastych pochodzących z klimatu umiarkowanego.

              Rośliny iglaste i liściaste zimozielone można przesadzać tylko wiosną. Spowodowane jest to innym cyklem wegetacyjnym - u tych roślin się on nie zatrzymuje, a jedynie zwalnia.

              Zobacz wideo: Przewodniczka po wsi

              Przewodniczka po wsi
              Źródło: Dzień Dobry TVN

              Zobacz także:

              sposób na wnętrze
              sposób na wnętrze

              Autor: Teofila Siewko

              Źródło zdjęcia głównego: goodmoments/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana