Jak zmierzyć pH gleby?

Źródło: HGTV
HGTV: Jakość gleby. Jakie rośliny sadzić w ziemi niskiej klasy?
HGTV: Jakość gleby. Jakie rośliny sadzić w ziemi niskiej klasy?
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
Odczyn pH gleby powinniśmy znać, gdy przygotowujemy ziemię pod uprawianą roślinę. Wykaże go miernik w specjalnej formie, np. elektronicznej. Urządzenia pozwalają lepiej dopasować warunki naturalne do wymagań specjalnych gatunków.

Odczyn, czyli określony skład chemiczny ziemi, jest różny dla każdej rośliny. Dla przykładu: pH gleby pod trawnik będzie wymagać lekko kwaśnego podłoża, z kolei pH gleby pod pszenicę powinno mieć bardziej obojętny odczyn. Źle dobrane parametry ziemi do konkretnej rośliny sprawią, że przestanie ona dobrze rosnąć lub całkiem zahamuje swój wzrost.

Co to jest pH gleby?

Odczyn pH gleby który określa chemiczną strukturę podłoża. Współczynnik określa stosunek stężenia jonów wodorowych do jonów wodorotlenowych. Skala pH pozwala wskazać, czy gleba ma kwaśny, czy zasadowy skład. W jej zakresie wyróżnić można pięć kategorii:

  • odczyn mocno kwaśny (mniej niż 5,0);
    • odczyn kwaśny (5,0-6,0);
      • odczyn lekko kwaśny (6,1-6,7);
        • odczyn obojętny (6,8-7,4);
          • odczyn zasadowy (7,4 i więcej).

            Odczyn pH gleby jest bardzo ważny z wielu powodów. Przede wszystkim musi być on dostosowany do wymagań konkretnych roślin, które planuje się uprawiać. Powodem usychania czy zahamowania wzrostu kwiatów, krzewów i drzew jest nie tylko działanie szkodników czy postępowanie choroby, ale również niedopasowanie składu gleby do wymagań konkretnego gatunku. Struktura gleby ma też ogólny wpływ na środowisko. W Polsce problemem jest nadmierne zakwaszanie pól, na których nawożenie uzyskuje najsłabsze rezultaty. W związku z tym tworzenie stanowisk o bardziej optymalnym odczynie pH sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu terenów pod uprawy, szczególnie rolne.

            Jak zmierzyć pH gleby?

            Odczyn pH jest wskaźnikiem, który dzięki współczesnej technice można bardzo szybko i wygodnie zmierzyć. Do pomiaru pH gleby służy miernik. Posiada on długą sondę, którą wbija się w ziemię. Na wyświetlaczu pojawiają się określone parametry. Dla lepszego pomiaru należy wbić sondę w kilka różnych miejsc na badanej glebie. Innym typem urządzenia mierzącego odczyn pH są mierniki do wody. Odczyn pH bazuje wtedy na glebie rozpuszczonej w roztworze. Takie urządzenia elektroniczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wskazują dokładny odczyn, a jednocześnie działają na baterię, dzięki czemu pomiar można wykonać w dowolnym miejscu. Jeśli nie planujemy zakupu takiego sprzętu, pH zmierzymy także domowym sposobem. Aby to zrobić należy zaopatrzyć się w ocet, sodę oczyszczoną, dwa pojemniki do badania cieczy, wodę destylowaną (nie z kranu), próbki ziemi oraz patyki do wymieszania roztworu. Pierwszym krokiem jest wsypanie do pojemników niewielkiej ilości gleby, następnie zalewamy je wodą destylowaną i mieszamy do uzyskania jednolitej cieczy. Do jednego pojemnika wsypujemy dużą łyżkę sody oczyszczonej. Jeśli ziemia zareaguje, wydzielając na powierzchni pianę, gleba jest kwaśna. Do drugiego pojemnika z ziemią wlewamy odrobinę octu. Gdy ziemia zareaguje (pojawią się pęcherzyki powietrza), ma odczyn zasadowy.

            Ph do uprawy roślin

            Wzrost roślin zależy przede wszystkim od wymaganego przez nie odczynu pH gleby. Każda z nich ma swoje preferencje w tym zakresie. Najbardziej popularnym i poszukiwanym wskaźnikiem jest właściwe pH gleby pod trawnik. Najlepiej, gdy jej odczyn wynosi 5,5,-6,5. Większość terenów w Polsce ma pH poniżej 5, czyli jest silnie kwaśna. Aby uzyskać dobre (lekko kwaśne) pH gleby dla trawy, po sprawdzeniu parametrów miernikiem można ewentualnie wapnować podłoże. Odczyn pH jest bardzo ważny w przypadku upraw rolnych. Niewłaściwe dopasowanie struktury terenu do wymagań roślin może skutkować bardzo dużymi stratami ekonomicznymi. W przypadku pH gleby pod pszenicę, ziemia powinna mieć odczyn obojętny (6,6-7,2), ewentualnie lekko kwaśny (6,0-7,5). Jeśli np. na polu mają być uprawiane ziemniaki, trzeba zadbać, by gleba pozostawała lekko kwaśna, z odczynem mniejszym niż 6,0. Ph gleby należy też kontrolować, gdy sadzimy drzewa, krzewy i kwiaty ozdobne w ogrodzie. Większość roślin najlepiej rośnie na ziemi z odczynem obojętnym, są jednak gatunki, które tolerują bardziej skrajne parametry. Gleba zasadowa (pH powyżej 7,0) będzie odpowiednia dla takich roślin, jak: jabłoń, buk pospolity, jaśminowiec wonny czy zawilec wielkokwiatowy. Z kolei bardziej wymagające w uprawie, ale za to dobrze rosnące na większości ziem, są rośliny kwasolubne (pH poniżej 4,5). Można do nich zaliczyć borówkę amerykańską, wrzos pospolity, hortensję lub azalię. Sadząc je, nie należy zmieniać pH nawozami mineralnymi i organicznymi, a raczej skupić się na zakwaszaniu podłoża, np. siarczanem amonu.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Mihajlo Maricic/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana