Cyprysik Lawsona – odmiany, pielęgnacja i uprawa. Jak i kiedy przycinać cyprysy?

Cyprysik Lawsona – odmiany, pielęgnacja i uprawa
Źródło: HGTV
HGTV: Krzewy ogrodowe - jakie gatunki wybrać?
HGTV: Krzewy ogrodowe - jakie gatunki wybrać?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
Cyprysik Lawsona jest gatunkiem zimozielonym i niezwykle dekoracyjnym, ale wyjątkowo trudnym w uprawie w polskim klimacie. Mimo to bywa sadzony w ogrodach o charakterze naturalistycznym, pięknie prezentuje się także jako żywopłot. Sprawdź, jakie odmiany cyprysa najlepiej sadzić w ogrodzie i czym poszczególne krzewy różnią się od siebie.

Drzewa i krzewy iglaste na przestrzeni lat zyskały ogromną popularność. Jednak oprócz typowych gatunków, które często spotyka się w ogrodach, niektórzy szukają czegoś bardziej oryginalnego. Wyjątkową rośliną, niezbyt znaną w Polsce, jest cyprysik Lawsona. W obrębie gatunku można wyróżnić co najmniej kilkanaście atrakcyjnych wizualnie odmian, a jedną z nich jest cyprysik Lawsona "Columnaris". Jest dekoracyjny, może być uprawiany jako żywopłot lub roślina rabatowa. Poznaj inne ozdobne odmiany oraz dowiedz się, jak je uprawiać i pielęgnować.

Cyprysik Lawsona – najciekawsze odmiany krzewu

Cyprysik Lawsona "Columnaris" – jedna z najszybciej rosnących odmian cyprysów. Ma zwarty i kolumnowy pokrój, osiąga do 8 m wysokości. Ma oryginalne igły, które z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu niebieskie. Świetnie sprawdzi się w polskim klimacie, ponieważ jest wyjątkowo odporny na zmiany środowiskowe. Cyprysik Lawsona "Gnome" – karłowa odmiana cyprysów, charakteryzująca się powolnym wzrostem. Osiąga do 0,5 m wysokości. Może być sadzona w pojemnikach, najczęściej wykorzystywana jako dekoracyjny soliter. Cyprysik Lawsona "Ivonne" – odmiana dorastająca do 2 m wysokości. Wyróżnia się żółtozielonymi łuskami, które utrzymują kolor przez cały rok. Cyprysik Lawsona "Ellwoodii" – krzew o szerokim pokroju, osiągający do 2 m wysokości. Igły tej odmiany mają niezwykle intensywny, niebieskozielony kolor. Dobrze prezentuje się w pojemnikach i doniczkach. Cyprysik Lawsona "Alumii" – należy do odmian kolumnowych, rośnie dość wolno i osiąga około 3 m wysokości. Wyróżnia się niebieskozielonymi igłami. Może być sadzony jako żywopłot lub soliter.

Zastosowanie cyprysów

Cyprysik Lawsona jest rzadko uprawiany w Polsce ze względu na swoje duże wymagania. Jest to jednak oryginalna roślina dekoracyjna, która świetnie prezentuje się jako soliter w dużych ogrodach, a także jako żywopłot. Cyprys doniczkowy często jest ozdobą tarasu lub balkonu. Cyprysik Lawsona źle znosi zanieczyszczenie powietrza, nie nadaje się zatem do dużych miast i do obsadzania alejek przy ulicach. Świetnie komponuje się z innymi drzewami iglastymi w parkach lub w ogrodzie.

Cyprys – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Cyprysik Lawsona ma duże wymagania i nie jest rośliną dla każdego. Trzeba poświęcać mu sporo czasu. Początkujący ogrodnicy mogą popełniać wiele błędów, które negatywnie wpłyną na rozwój krzewu. Cyprysik powinien być sadzony wyłącznie na stanowiskach słonecznych (nie silnie nagrzanych) i ciepłych, najlepiej osłoniętych od wiatru. Dobrze rośnie na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Preferuje miejsca umiarkowanie wilgotne i bogate w składniki odżywcze. Warto sadzić go w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. W przypadku suszy krzew powinien być systematycznie podlewany i zraszany wodą. Roślina źle znosi zbyt mocne słońce, natomiast wyjątkowo dobrze reaguje na przycinanie, choć nie jest to konieczne do jej prawidłowego wzrostu. Większość dekoracyjnych odmian spełnia swoje zadanie i nie wymaga cięcia.

Jak i kiedy przycinać cyprysy?

Formowanie cyprysów przydaje się nie tylko w przypadku uprawiania krzewu na żywopłot. Choć wtedy jest to niezwykle ważny zabieg, to cięcie należy wykonywać również w przypadku roślin zasadzonych jako solitery. Przycinanie cyprysów można rozpocząć już w drugim roku po umieszczeniu ich w gruncie. Zarówno starsze, jak i młode sadzonki dobrze znoszą cięcie i szybko się regenerują. Jeśli na młodych egzemplarzach cyprysów zaczyna wytwarzać się podwójny pień, oznacza to, że będzie potrzebne także pierwsze cięcie, podczas którego trzeba pozbyć się jednego z pędów. Zazwyczaj usuwa się ten, który jest po prostu słabszy. W następnych latach mogą pojawić się kolejne nowe pędy, które również należy systematycznie usuwać. Standardowe cięcie rośliny przeprowadza się co roku, najlepiej wczesną wiosną, kiedy miną już przymrozki. Przycina się wtedy pędy suche i zniszczone. Z kolei w przypadku cięcia formującego raz lub dwa razy w roku należy skrócić wszystkie pędy i przyrosty, które zaburzają pożądany kształt rośliny. Dzięki temu krzew się zagęszcza i lepiej sprawdza się w roli żywopłotu.

Choroby cyprysów

Cyprysik Lawsona jest rośliną podatną na choroby. Nieprawidłowa pielęgnacja i złe miejsce uprawy sprawiają, że krzew ma znacznie mniejszą odporność, a w rezultacie staje się bardziej narażony na choroby czy atak szkodników. Cyprysik Lawsona najczęściej dotykają choroby grzybowe, takie jak fytoftoroza i zamieranie pędów. Z kolei jednym z najpowszechniejszych pasożytów, które niszczą roślinę, jest przędziorek. W leczeniu stosuje się głównie środki chemiczne i wykonuje regularne opryski, jednak nie wszystkie krzewy będą w stanie się zregenerować i być może konieczne będzie ich usunięcie z ogrodu. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!