Ogród

Cyprysik japoński – pielęgnacja i uprawa

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cyprysik japoński do idealna roślina dla małych ogrodów. Dowiedz się, jak ją uprawiać i pielęgnować.

Cyprysik japoński to popularna, piękna, choć dość wymagająca roślina. Dowiedz się o niej więcej i sprawdź, jak należy ją pielęgnować.

Cyprysik japoński to gatunek ciemnozielonego małego drzewka, który posiada szerokostożkowy pokrój. Zwykle jest uprawiany w formie krzewiastej.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Cyprysik japoński – wygląd i uprawa

Liście cyprysika japońskiego są łuskowate, ustawione wachlarzowato i ciemnozielone, choć od spodu posiadają biały narost w kształcie litery Y. Drzewo posiada jeden pień i równocześnie jest jednopłciowe, tworzy kuliste, jasnobrązowe szyszki. Oczywiście gatunek ten należy do rodziny cyprysowatych. Naturalnie występuje w Japonii, szczególnie na wyspach Honsiu, Kiusiu oraz na Tajwanie i tam może ponoć osiągnąć wysokość nawet 40 metrów.

Współcześnie jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Poleca się go szczególnie do małych ogrodów i do kompozycji, które zawierają inne małe rośliny. Z kolei niskie i wolno rosnące odmiany, do których należy np. “Nana Gracilis” najpiękniej będą się prezentowały w ogrodach żwirowych, japońskich, a także na popularnych w Polsce skalniakach.

Cyprysik japoński Nana Gracilis

To karłowaty krzew, który początkowo ma kształt kulisty, następnie nieregularny. Rośnie bardzo wolno – rocznie o około 3-5 centymetrów. Po 10 latach osiągnie wysokośc zaledwie 0,5 metra. Posiada krótkie i mocno rozgałęzione pędy, a także płaskie, muszlowato skęcone gałązki, które są pokryte stosunkowo grubymi, zielonymi łuskami. Roślina ta pięknie prezentuje się na wiosnę – ma wtedy soczyście zieloną, połyskującą barwę. Latem ich zieleń staje się jeszcze ciemniejsza, ale wyraźnie wyróżniają się nowe odrosty, które mają zdecydowanie jaśniejszy kolor.

Cyprysik jest bardziej wymagający od innych znanych nam gatunków drzew . Preferuje żyzne i próchniczne gleby, które są wilgotne i posiadają lekko kwaśny odczyn. Wybierz dla niego ciepłe miejsce, koniecznie osłonięte od wiatru. Cyprysik japoński Nana Gracilis dobrze czuje się także na stanowiskach słonecznych, ale niestety nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego lepiej jest posadzić go od strony wschodniej lub zachodniej lub po prostu w delikatnym zacienieniu, dzięki czemu lepiej zniesie zimę.

Najmłodsze egzemplarze w pierwszych latach uprawy dobrze jest okryć włókniną lub stroiszem. Dzięki temu będa miały osłone przede wszystkim przed wysychaniem w czasie mroźnej i słonecznej pogody.

Nana Gracilis świetnie nadaje się do małych ogrodów, rabat z karłowatymi roślinami ilastymi, bylinami a także wrzosami. Odmiana ta została wyróżniona wyjątkową nagrodą AGM, która jest przyznawana przez brytyjskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

Cyprysik japoński Bonsai

Drzewo to należy do niewielu spośród cyprysowatych, które można z powodzeniem uprawiać w pomieszczeniach. Gdy występuje naturalnie, jest sporym drzewem, które osiąga wysokość 25 metrów i ma stożkowatą koronę u góry, a szeroką od dołu. Kora starszych drzew ma kolor ciemnobrązowy i charakterystycznie rozdziela się cienkimi pasmami. Jego pędy są gęsto pokryte łuskowatymi malutkimi liśćmi, które mają długość ok. 2 mm i w tej odmianie występują w kolorze trawiastozielonym.

Cyprysik japoński bonsai może stać przez cały rok w pokoju, ale latem dobrze jest wystawić go na dwór, najlepiej do jakiegoś jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim działaniem słońca miejscem. W zimie odpowiednią temperaturą dla tego drzewka jest przedział między 5-15℃. Przez cały rok jego podłoże powinno być względnie wilgotne. Zimą trzeba go podlewać mniej niż latem, ale należy przy tym uważać, by go nie przesuszyć. Od wiosny do jesieni dobrze jest potraktować go raz na dwa tygodnie płynnym nawozem.

Młode drzewka są początkowo uprawiane w dość dużych naczyniach, co doprowadza do tego, że tworzy się gruby pień. W tym okresie cyprysy należy przycinać tylko w celu zachowania formy, natomiast konary mogą być cięte przez cały rok.

Cyprysik japoński Tsatsumi Gold

Odmiana ta początkowo posiada kopulasty przekrój, ale wraz z upływem lat zmienia się on na stożkowy. Posiada grube i lekko poskręcane pędy, a także łuski w oliwkowo-złotym kolorze. Najlepiej będzie wzrastał na stanowisku słonecznym, preferuje żyzne i przepuszczalne gleby o sporej wilgotności. Doskonale nadaje się do małych ogrodów, a także do uprawy w donicach, wtedy należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu go.

Cyprysik japoński Drath

To także krzew wolno rosnący, który osiąga maksymalną wysokość 10 m po około 10 latach wzrostu. Posiada stożkowy przekrój i dość wyprostowane pędy, które pokryte są charakterystycznymi szaro-zielonymi łuskami. Roślina ta występuje głównie w ciemnozielonym kolorze. Najbardziej lubi żyzne, wilgotne i ciepłe gleby, a także słoneczne lub półcieniste stanowiska. Jest częściowo mrozodoporna. Roślinę tę poleca się szczególnie do ogrodów japońskich, a także kompozycji mieszanych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine McQueen/Getty Images

Pozostałe wiadomości