Ogród

Cyprysik w doniczce - jak pielęgnować tę atrakcyjną roślinę ozdobną?

Ogród

Aktualizacja:
Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Cyprysik w doniczce to popularna i atrakcyjna roślina ozdobna. Odznacza się dużą wrażliwością na temperatury i warunki, w których żyje. Warto wiedzieć, jak go pielęgnować, by cieszyć oczy jego widokiem.

W domu doniczkową wersją cyprysika jest cyprysik wielkoszyszkowy - Cupressus Macrocarpa lub Chamaecyparis obtusa ‘Pygmaea’. Zdrowy wzrost cyprysika w doniczce uzależniony jest od warunków, które mu stworzymy. Dlatego dobrze pogłębiać wiedzę na temat jego potrzeb, by zapewnić mu stały rozwój i przeciwdziałać chorobom.

Pochodzenie i charakterystyka cyprysika

Cyprysik, czyli Chamaecyparis to roślina iglasta, która należy do tej samej grupy drzew iglastych, co cyprys. Wyróżniamy kilka gatunków cyprysików, które w warunkach naturalnych żyją m.in. w Ameryce Północnej, Japonii i na Tajwanie. Drzewa te są popularnymi roślinami, które ozdabiają ogrody czy parki miejskie. Cyprysik to drzewo iglaste, całorocznie zielone. Często można je spotkać rosnące jako żywopłot, ze względu na łatwą do regulacji wysokość. Cyprysik jest rozłożysty i może osiągać do kilkudziesięciu metrów wysokości. Wyróżniamy wiele rodzajów tych drzew, np: karłowaty, groszkowy, tępołuskowy. Cyprysiki z reguły mają łuskowate igły, które intensywnie pachną po potarciu. Szyszki są zwykle niewielkie i okrągłe, kora natomiast gładka i cienka. Ich system korzeniowy jest raczej płytki.

W Polsce uprawa cyprysików może być dość problematyczna ze względu na występujące spadki temperatur. Cyprysiki bowiem lubią ciepło, ale takie umiarkowane. Jednakże jest to bardzo atrakcyjna roślina ozdobna, przez co jest chętnie kupowana, by ozdabiać ogrody czy działki. W sprzedaży występuje bardzo wiele rodzajów cyprysików, dlatego można wybrać tę odmianę, która nam najbardziej pasuje i dostosuje się do warunków, które jej zapewnimy.

Cyprysik w doniczce - jaką doniczkę wybrać?

Decydując się na uprawę cyprysika w doniczce, trzeba zapewnić mu odpowiednią doniczkę, która nie będzie hamować jego wzrostu. Przede wszystkim, nie może być ona za mała. Korzenie cyprysików potrafią rozrosnąć się do całkiem słusznych rozmiarów i dlatego muszą mieć odpowiednią przestrzeń. Jeśli doniczka będzie zbyt mała, a dodatkowo nie będzie zrobiona z wystarczająco mocnego materiału, korzenie cyprysika mogą ją zniszczyć. Dlatego wybierając doniczkę, warto zaopatrzyć się w taką, która będzie co najmniej dwa razy tak duża jak obwód korzeni rośliny, którą chcemy w niej posadzić. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w doniczce będzie również umieszczona warstwa drenażowa. Cyprysik w doniczce, w okolicy otworu odpływowego, ma mieć umieszczony drenaż, składający się ze żwiru, kawałków ceramicznych lub innego sprzyjającego materiału. Jest to niezbędne, by w doniczce nie gromadziła się i nie stała woda. Zbytnia wilgotność przyczynia się do gnicia korzeni, a to może spowodować umieranie rośliny.

Czego potrzebuje cyprysik w doniczce, by prawidłowo się rozwijać?

Cyprysiki lubią umiarkowane światło - najlepiej zapewnić im miejsce w miarę słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. W przypadku braku odpowiedniej ilości światła, cyprysiki w doniczce zahamują swój wzrost, a ich dolne partie będą przerzedzone. Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę na temperatury. Zimą cyprysiki w doniczce powinny rosnąć w miejscach, gdzie temperatura wynosi około 10 stopni. Jeśli w naszym pomieszczeniu jest cieplej, lepiej wystawić odpowiednio zabezpieczonego cyprysika na balkon. Latem lepiej, by cyprysiki w doniczce były na zewnątrz, ale nie w pełni nasłonecznionym miejscu. Najważniejsze w pielęgnacji tej rośliny jest jej odpowiednie podlewanie. Jeśli nie zapewnimy cyprysikowi w doniczce wystarczająco wilgotnej ziemi, zacznie usychać. Trzeba również zwracać uwagę na to, by powietrze w pomieszczeniu nie było suche, a roślinę zraszać wodą, najlepiej miękką. Rośliny te nie mają dużych wymagań glebowych. Cyprysik w doniczce powinien rosnąć w żyznej glebie, o odczynie raczej kwaśnym, który nie przekracza 7 pH. Jeśli chcemy poprawić odczyn gleby, warto pracować nad jej kwasowością za pomocą odpowiedniej ilości torfu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi kompostowej z torfem. Cyprysik w doniczce należy nawozić płynnym nawozem. Najlepsza pora na nawożenie jest od marca do września. Jeśli chodzi o przesadzanie tej rośliny, to stosunkowo młode cyprysiki w doniczce przesadzać należy do większych naczyń co dwa, trzy lata. Starsze rośliny przesadzamy wedle ich potrzeb.

Cyprysik w doniczce usycha, co robić?

Cyprysik w doniczce może usychać, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości wody. Trzeba więc dbać o jego podlewanie, zraszanie gałązek oraz odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zdarza się, że cyprysiki w doniczce już od kupna są przesuszone w środku. Spowodowane może to być uszkodzonymi korzeniami albo chorobami grzybowymi. Oprócz zapewnienia odpowiednich warunków dotyczących wilgotności, można spróbować oczyścić łuski cyprysika i opryskiwać go specjalnie dedykowanymi płynami.

Cyprysik w doniczce to piękna ozdobna roślina, którą warto próbować hodować. Najważniejsze, by znać jego potrzeby i zapewnić mu odpowiednią temperaturę, ilość światła oraz wilgotność.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości