Ogród

Głogowianie i ich miejski ogród społeczny. „Idea powstała, żeby pokazać ludziom, że się da”

Ogród

Miejski ogród społeczny to piękne dzieło Katarzyny Staniak i Karoliny Duchińskiej. Inicjatywa gromadzi wiele osób chętnych do wspólnego działania dla wzajemnej korzyści. Dzięki ich pracy rosną smaczne i zdrowe i warzywa, które będą dostępnego dla każdego.

Czym jest miejski ogród społeczny?

Miejski ogród społeczny w Głogowie odpowiedział na potrzeby wielu osób uskarżających się na brak własnego ogródka czy działki, na której można spędzać czas. Katarzyna Staniak, jedna ze współtwórczyń, inspirację zaczerpnęła z innych tego typu zagranicznych projektów. Czym konkretnie jest miejski ogród społeczny?

To jest inicjatywa społeczna. Chodziło o to, żebyśmy zebrali ludzi, którzy chcą wspólnie działać, którzy chcą się spotykać, coś razem robić. Pomyśleliśmy o tym, żeby to były warzywa, żeby było widać plony za jakiś czas, żebyśmy wiedzieli, co robimy i dlaczego

- wyjaśniła naszej reporterce Kasi Jaroszyńskiej.

Kto może działać w miejskich ogrodzie społecznym?

Miejskie ogrody społeczne są otwarte na wszystkie chętne osoby, które są gotowe do pracy przy uprawie warzyw. Na Facebooku pojawiają się zaproszenia z informacją o tym, kiedy odbędą się kolejne spotkania i często korzystają z nich nowi pasjonaci ogrodnictwa.

Tutaj może każdy przyjść, każdy może sobie zerwać. Nie będziemy robić święta plonów, nie będziemy czekać, aż wszystko dojrzeje. Na bieżąco można sobie skorzystać

- powiedziała Karolina Duchińska, współtwórczyni inicjatywy.

Obie panie już w momencie, gdy startowały ze swoim pomysłem, spotykały się z opiniami, że to nie przetrwa nawet 1 dnia. Tymczasem całość działa już od 4 tygodni i cały czas doskonale się rozwija dzięki wsparciu mieszkańców Głogowa, gminy miejskiej i lokalnych przedsiębiorców. Na ten moment w miejskie ogrody społeczne zaangażowanych czynnie jest ok. 20 osób.

Taka idea powstała dlatego, żeby pokazać ludziom, że się da

- wytłumaczyła pani Katarzyna.

Zobacz też:

Niezwykłe drzewa tlenowe. „To jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać”

Pnącza - rośliny, które łączą niebo i ziemię. Jakie gatunki sprawdzą się na naszych działkach?

Jak urządzić bujny i pachnący zielnik? Poznaj niezawodne sposoby Łukasza Skopa

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości