Ogród

Jak z pestek wyhodować egzotyczne owoce? Podpowiada ekspertka

Ogród

Aktualizacja:

Sylwia Majcher jest dziennikarką i propagatorką stylu życia w duchu zero waste. W studiu Dzień Dobry TVN podzieliła się wiedzą na temat uprawy awokado, mango i cytryn. Co trzeba zrobić, by z pestek tych owoców w domowych warunkach wyrosły dorodne rośliny?

W pandemii wzrosło zainteresowanie Polaków uprawą roślin doniczkowych. Skoro nie możemy spędzać w naturze tyle czasu, ile byśmy chcieli, staramy się przynamniej zapewnić sobie jej namiastkę. W domowych uprawach szczególną popularnością cieszą się drzewka, które można wyhodować z pestek owoców.

Jak zasadzić awokado?

Sylwia Majcher zauważa, że uprawa awokado jest zajęciem, które lubią dzieci. – To działa, bo zabieg jest długotrwały – mówi ekspertka i wyjaśnia, jak należy przygotować sadzonkę z pestki awokado.

 • Od razu po (ostrożnym) wyjęciu pestki w owocu należy ją oczyścić – najlepiej szczoteczką z naturalnego włosia, ale można też delikatnie papierem ściernym.
 • Można ją naciąć, wtedy szybciej zacznie kiełkować.
 • Następnie należy włożyć pestkę do wody na kilka dni, zaczepiając o wykałaczki, by nie była zanurzona w całości. Słoik powinien stać na nasłonecznionym parapecie.
 • Ostatni krok to przesadzenie pestki do ziemi, gdy zaczną pojawiać się ogonki. Nie należy jednak zakopywać całej, a jedynie jej grubszą część.
 • Po kilku miesiącach pojawią się liście.

Jak długo trzeba czekać na owoce? Około 7-8 lat.

Jak wyhodować drzewko cytrynowe?

Dziennikarka podaje przepis także na sadzonkę z pestki cytryny lub pomarańczy, zaznaczając, że proces przebiega inaczej niż w przypadku awokado.

 • Po wyjęciu pestek należy je osuszyć.
 • W przypadku cytrusów oczyszczenie pestek (np. papierem ściernym) jest niezbędne – nie powinny zostać na nich żadne błonki.
 • Następnie pestki można zawinąć w wilgotny papier i włożyć do słoika.
 • Po dwóch tygodniach, gdy pestki zaczną kiełkować, można przesadzić do skorupki jajka.
 • Pestkę w skorupce jajka należy włożyć do ziemi.
 • Po kilku miesiącach pojawią się liście.

Jakie warunki trzeba zapewnić drzewkom z pestek?

– Ważne w przypadku wszystkich sadzonek jest to, by zasadzać je w doniczkach, które mają otwór, a nie w osłonkach - podkreśla ekspertka. Można spód donicy podsypać żwirkiem, by była lepsza cyrkulacja, a na to dopiero położyć ziemię.

Czy te tropikalne rośliny możemy wystawić na taras? – Latem tak, zimą jednak wskazana jest temperatura pokojowa – zaznacza nasza rozmówczyni.

Dlaczego warto hodować drzewka owocowe?

– Mamy obieg zamknięty, nie marnujemy niczego, a poza tym mamy pięknie zazieleniony parapet –przekonuje ekspertka. To jest także wspaniała aktywność dla całej rodziny. – Zachęcam do tego prowadzić kalendarz, sprawdzać, co się dzieje, zapisywać. Dzieci uczą się w ten sposób, jak wygląda cały naturalny proces od pola do stołu – przekonuje Sylwia Majcher.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz pełne odcinki w Player.pl.

Zobacz także:

Które kwiaty posadzić na balkonie? Wybierz rośliny odporne na zmianę pogody

Gynostemma pentaphyllum, czyli ziele długowieczności – zastosowanie i przeciwwskazania

Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości